Soruşturma kapsamında bugüne kadar sahte diploma gerekçesiyle 76 öğretmenin görevden alındığını öğrenildi

EĞİTİM: “Zan altında kalıyoruz” tepkisi

Eğitim-Sen’den ‘sahte diploma’ soruşturmasına “zan altında kalıyoruz” tepkisi…
Soruşturma kapsamında bugüne kadar sahte diploma gerekçesiyle 76 öğretmenin görevden alındığını öğrenildi

Detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm illerde başlattığı sahte diploma çalışmasına, KESK’e bağlı Eğitim-Sen’den tepki geldi. Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, MEB’in sahte diploma soruşturmasıyla tüm öğretmenlerin zan altında bırakıldığını savundu.

Metin Demirel MEB’in, devlet memurluğu sınavının merkezi olarak başladığı 1999 yılından bugüne kadar 109 branşta kadrolu atanan 582 bin öğretmenin diplomalarını tek tek inceleyerek, sahte diploma ve göreve başlayanları tespit etmek için çalışma başlattığını söyledi. Şube binasında basın toplantısı düzenleyen Demirel, dört ayda tamamlanması planlanan çalışma sonucunda, bugüne kadar sahte diploma gerekçesiyle 76 öğretmenin görevden alındığını bildirdi.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Demirel, öğretmenlerin öğrenim bilgileri de dahil bütün şahsi verilerinin işlendiği MEB Bilişim Sistemi’nde (MEBBİS) yapılan incelemede, “Kişisel Bilgiler Modülü Öğrenim Bilgileri” ekranında girilmesi gereken belgelerde de eksiklikler bulunması üzerine, il müdürlüklerinden bunların güncellenmesini istendiğini kaydetti. Söz konusu güncellemeyle öğretmenlerin atamaya esas diploma, geçici mezuniyet belgesi, tezsiz yüksek lisans diploması veya pedagojik formasyon sertifikası gibi belgelerinin MEBBİS’e tam ve doğru olarak girişinin yapılmasının istendiğini, kontrol işlemlerinin dört ay içinde tamamlanacağının belirtildiğini ifade etti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*