AKTÜEL: Cem Karaca’nın müzik kayıtları yakında yayımlanacak

AKTÜEL: Cem Karaca’nın müzik kayıtları yakında yayımlanacak

Efsane müzisyen Cem Karaca’nın kayıtlarını yıllarca saklayan İzzet Öz, 43 yıl önce Karaca’nın Moğollar’la birlikte yaptığı kaydı yarın yayımlayacak.
12 yıl önce 8 Şubat’ta yaşamını yitiren Türk müziğinin ikonik ismi Cem Karaca sevenlerinin karşısına yeniden çıkıyor. Karaca’nın kayıtlarını yıllarca arşivinde saklayan İzzet Öz, tam 43 yıl sonra 2 Şubat’ta yayımlayacak.

İzzet Öz anlatıyor
İzzet Öz anlatıyor “Cem Karaca-Moğollar 2.2.1973 Ankara” albümünün kapağında İzzet Öz kaydın hikâyesini özetle şöyle anlatıyor:

Yıl 1973. Ocak ayının son akşamı… Sevgili dostlarım Cem, Cahit, Taner ve Ayzer ile Ankara’da Güneypark kulisindeyiz… Az sonra ilk kez birlikte Ankaralı müzikseverlerin karşısına çıkacaklar. Hepimiz 20’li yaşların heyecanını yaşıyoruz… Sahne karardı, gitar ve divan curası ile Cahit Berkay, basgitarı ile Taner Öngür ve davuluyla Ayzer Danga yerlerini aldılar… Ve Cem Karaca o muhteşem sesiyle “Merhaba gençler ve her zaman genç kalanlar, huzurunuzda biz, Cem Karaca-Moğollar” deyince inanılmaz bir alkış tufanı… İzleyenler büyülenmiş durumda…

Güzel bir anı olacak
Konser sonrası Monaco Oteli’nde Cem’in odasındayız… Keyfimiz yerinde… O sırada ben “Arkadaşlar, bu geceyi, daha doğrusu konserinizi ölümsüzleştirmemiz gerek” deyince, Taner “O zaman bir stüdyoya girelim ve aynen böyle çalalım” diye devam etti. Cem de noktayı koydu “Stüdyoya gidelim, parça aralarında konuşalım, güzel bir anı olur hepimize…” Bir anda masa etrafında bulduk kendimizi… Saman kâğıtları üzerinde Cem’in el yazısı ile tüm akış bittiğinde sabahın ilk ışıkları odayı doldurmuştu… 1 Şubat dinlenmece ve 2 Şubat 1973’te bu tarihi kaydı bitirmece..

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*