Üniversite sınavı

EĞİTİM: Üniversite için sistem değişti mi?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Editör Masası’na konuk oldu. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Saraç, birçok konuya açıklık getirdi.

Dünya ısınmaya devam ederse neler olacak?
Özellikle son zamanlarda YGS-LYS sınavlarının kalkacağına dair söylentiler herkes tarafından duyulmaya başlamıştı. Bunun üzerine çeşitli söylentiler yayılmaktaydı ve bir bilgi kirliliği oluşmaktaydı. Bunun üzerine Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Saraç’a üniversiteye giriş sisteminde değişiklik yapılıp yapılmayacağı soruldu.

Saraç konuya ilişkin, şu açıklamalarda bulundu;

‘’ Ailelerin rahat olmasını istiyoruz. Bu sene giriş sisteminde yapısal bir değişiklik olmayacak, yapısal bir değişikliği öngörmüyoruz. Öyle bir tespitimizi biz söylüyoruz. Sınav sayılarının artmasına biz de sıcak bakıyoruz. Bunun üzerinde çalışma yapılıyor. Fakat sınav sayılarının artması da bugünden yarına yapılacak, alınacak bir karar değil. Açık uçlu soru, kamuoyunun gündeminde uzun zamandır yer işgal ediyor. Tabii ki bunu da tedrici olarak, açık uçluya geçilmesi taraftarıyız. Yani belli bir matematiksel işlemin varacağı son neticenin yazılacağı veya bir isim veya tarihin sorulacağı, tabii ikinci aşamada yapılacak, açık uçlu az soruda yapılabilir. Bu hususta, ÖSYM gerçekten yetkin, çok geniş bir tecrübeye sahip, yapılabilir.”

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*