AKTÜEL: Somalı ailelere iş vaadi

AKTÜEL: Somalı ailelere iş vaadi

Somalı aileler: Duruşmadan önce işsiz maden işçileri aranıp iş vaadedildi
Manisa’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili 8’i tutuklu 46 sanıklı davanın, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde, görülmesine devam edildi. Duruşmayı takip eden mağdur madenci ailelerinden de önemli bir iddia geldi.

Aileler, duruşmalarda dinleneceği önceden belli olan işsiz madencileri, 13 Ekim’den önce arayan şirket yetkililerinin “İşe alınacaksınız. Bizden haber bekleyin” dediğini, bu vaatle ifadelerin etkilendiğini öne sürdü.

Soma’da geçen yıl 13 Mayıs’ta meydana gelen maden katliamında, 301 madencinin yaşamını yitirmesinin ardından başlatılan adli soruşturmada, haklarında, ‘Olası kastla öldürme’, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’, ‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan toplam 46 sanığın yargılanmasına, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada, tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in yanı sıra tutuksuz sanıkların bir bölümü hazır bulundu. Duruşmada, maden ocağında çalıştıkları sırada, katliamı yaşayan mağdur ve tanık işçilerin dinlenmesine, bugün de kaldığı yerden devam edilecek.

AİLELER, İŞÇİLER KANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

Bu arada, ölen madencilerin aileleri de, toplu olarak geldikleri arama noktasından geçip, duruşmayı takip etmek için mahkeme salonuna geldi.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*