IŞİD doğruladı! 'Evet öldürüldü'

DÜNYA: IŞİD doğruladı! ‘Evet öldürüldü’

IŞİD, örgütün iki numaralı ismi Fadıl Ahmet El Hayali’nin ABD tarafından düzenlenen bir hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı. “Hacı Mutaz” olarak bilinen El Hayali, Bağdadi’nin yardımcılığını yapıyordu.
IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed El Adnani, internette yayınladığı sesli mesajda “Hacı Mutaz” adıyla bilinen Fadıl Ahmet El Hayali’nin ölümünü doğruladı. “Hacı Mutaz” IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin yardımcısı ve “örgütün iki numaralı ismi” olarak biliniyordu. Ölümü ABD tarafından ağustos ayında duyurulmuştu.
El Hayali aralarında Musul saldırısının da bulunduğu birçok örgüt operasyonunu planladığı belirtildi. IŞİD’e katılmadan önce El Kaide örgütünün Irak teşkilâtına mensuptu.
ABD’li yetkililere göre Irak ile Suriye arasında silah, patlayıcı, araç ve militan hareketinden sorumluydu. Örgütün mali işleri konusunda da söz sahibiydi.
Irak ve Suriye’de geniş toprak parçası geçen yıldan bu yana IŞİD’in kontrolü altında bulunuyor. ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon, IŞİD’e karşı her iki ülkede hava saldırıları başlatmıştı. IŞİD başta Libya, Yemen, ve Mısır olmak üzere bir dizi Müslüman ülkede faaliyette bulunuyor.
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Ned Price daha önce yaptığı yazılı açıklamada, “Hacı Mutaz” olarak da bilinen El Hayali’nin 18 Ağustos’ta Irak’ta Musul yakınlarında aracında seyahat ederken ABD’nin hava saldırısıyla öldürüldüğünü belirtmişti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*