Başı kesilen tavuk 18 ay nasıl yaşadı?

AKTÜEL: Başı kesilen tavuk 18 ay nasıl yaşadı?

ABD’de 70 yıl önce Coloradolu bir çiftçi, bir tavuğun başını kesti. Ama tavuk ölmeyi reddetti. Mike adlı tavuk 18 ay daha yaşadı ve ünlü oldu. Bilim adamlarına göre tavuğun beyni o kadar küçük ki bu yaşamının devamını sağladı.
10 Eylül 1945’te Lloyd Olsen ve karısı Clara Olsen, Colorado Fruita’daki çiftliklerinde tavuk kesiyorlardı. Olsen tavukların kafasını koparıyor, karısı da tüylerini yoluyordu. O gün 40-50 tavuk kestiler. Ama kesilen tavuklardan biri farklıydı. Çiftin torunlarından birinin oğlu olan Troy Waters, “Hepsini kestiler ama biri hâlâ canlıydı. Tavuk ayağa kalktı ve kaçtı” diyor.
SABAH KALKTILAR Kİ TAVUK HALA YAŞIYOR
Gece tavuğu verandada eski bir elma sandığına koydular. Lloyd Olsen uyandığında gördüğü manzara karşısında şoke oldu. Tavuk hâlâ yaşıyordu. Mike adı verilen tavuk o kadar ünlü oldu ki tam 18 ay boyunca dünya onu görmeye koştu. Mucizevi başsız tavuğun ünü Fruita’da hemen yayıldı. Yerel gazete Olsen’e bir muhabir gönderdi. İki hafta sonra sirklere küçük gösteriler için yetenekler bulan Hape Wade adlı bir adam 500 km uzaklıktaki Salt Lake City’den gelip Olsen’e iş teklif etti.
Waters, “1940’larda küçük bir çiftlikleri vardı ve zor geçiniyorlardı. ‘Ne kaybederiz ki?’ dediler. Önce Salt Lake City’yi ve Utah Üniversitesi’ni ziyaret ettiler. Üniversitede tavuğa bazı testler yaptılar” diyor. Rivayete göre üniversitedeki bilim insanları gerçekten yaşayıp yaşamayacaklarını görmek için birçok başka tavuğun başını da kesti.
Life dergisinde çıkan “Başsız Tavuk Mucize Mike” haberinden sonra Olsen, karısı ve Mike ABD turuna çıktı.
Clara Olsen, tavuğun ziyaretlerini günlüğüne bir bir kaydetti. Günlük hâlâ duruyor. Ülkenin birçok yerinden 40-50 mektup aldılar. Hepsi çok olumlu değildi gerçi. Biri Olsenleri Naziler’e benzetti. Başka biri, Mike’ın bacaklarından birini alıp, yerine tahta bacak vermeyi önerdi. Bazı mektuplarda adres olarak sadece “Colorado’daki başsız tavuğun sahipleri” yazıyordu. Ama mektuplar adresini buluyordu.
BAŞSIZ TAVUK NASIL ÖLDÜ?
Başsız Tavuk Mike 1947’de Phoenix turu sırasında öldü. Mike yemek borusundan sıvı gıda ve suyla besleniyordu. Boğazını da şırıngayla temizliyorlardı.
Mike’ın öldüğü gece, otel odasında tavuğun boğulma sesiyle uyandılar. Boğazını şırıngayla temizlemek istediler. Ama şırıngayı sirkte unutmuşlardı. Başka bir şey aradılar bulamadılar.
BAŞSIZ TAVUK NASIL YAŞADI?
Newcastle Üniversitesi Davranış ve Evrim Merkezi’nden Dr. Tom Smulders’a göre Mike kan kaybetmediği için ölmedi. Bir insan başını kaybederse beynini de kaybediyor. Ancak tavuklarda durum biraz farklı. Smulder, “Bir tavuğun başının ön kısmında ne kadar küçük beyin olduğunu görseniz şaşarsınız. Beynin büyük bölümü kafatasının gerisinde, gözlerin arkasında” diyor.
O zaman çıkan haberlere göre, kafası kesilirken Mike gagasını, yüzünü, gözlerini ve bir kulağını kaybetmişti. Beyin kütlesinin vücudun nabız, nefes ve sindirim gibi fonksiyonlarını kontrol eden yüzde seksenlik kısmına bir şey olmamıştı.
O zaman, Mike’ın beyin kökünün bir bölümü vücudundan kopmadığı için hayatta kaldığına inanılıyordu. Sonra bilim gelişti. Daha sonra beyin kökü denen şeyin aslında beynin bir parçası olduğu anlaşıldı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*