İşsizlik maaşında usulsuzlük

GÜNDEM: İşsizlik fonunda usulsüzlük

Sayıştay, işçilerin işsiz kaldıklarında yararlandıkları İşsizlik Sigortası Fonu alacaklarında usulsüzlük saptadı. İşçinin parasının nereye gittiği belli değil.

İşçilerin işsiz kaldıklarında yararlandıkları, hükümetin ise uzun süre GAP başta olmak üzere başka alanlara kaynak aktarmak için kullandığı İşsizlik Sigortası Fonu bir kez daha gündemde. Devletin denetim kurumu olan Sayıştay, fonun alacakları arasında yer alan 553 milyon liranın güncel tutarları yansıtmadığını saptadı. SGK’den gelen yanıtı da yeterli bulmayan Sayıştay, kanıt istedi. Sayıştay, ortada ne kayıt ne de belge olduğuna dikkat çekti.

81 milyarı aşıyor

İşten ayrılan işçilerin bir süre maaş aldıkları İşsizlik Sigortası Fonu hesabında toplam 81 milyar 393 milyon lira bulunuyor. Fonun hesaplarını denetleyen Sayıştay, SGK tarafından tahakkuku yapılıp tahsilatı yapılmayan işsizlik sigortası prim alacaklarıyla ilgili önemli tespitlerde bulundu. Sayıştay, fon bilançosunda alacaklar hesabı altında takip edilen 553 milyon 16 bin 721,18 liranın güncel tutarı yansıtmadığına dikkat çekti. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), konu hakkında SGK’den bilgi istendiğini, SGK tarafından gönderilen yanıtta “muhasebe kayıtlarında vadesi geçmiş işsizlik sigortası prim alacağının bulunmadğının bildirildiğini” ifade etti.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*