Suriye üzerinden Rusya ile yaşanan siyasi gerginliğin doğalgaza uzanması halinde Türkiye, soğuk ve karanlık bir kış yaşayabilir. Krizin temelinde; doğalgazda Rusya'ya bağımlı kalma ısrarı, kaynak çeşitliliğine gidilmemesi ve yeterli depolamanın olmayışı yatıyor. Bu yüzden Türkiye istese de Ruslardan gaz alımını kesemez. Çünkü altyapısı yeterli olmadığından doğalgazı bedava alsa bile şebekeye veremeyecek durumda.

DÜNYA: “Karanlık ve soğukta kalabiliriz”

Konunun uzmanları diyor ki, Rusya krizi büyürse kış ortasında Türkiye karanlık ve soğukta kalabilir
İşte detaylar:
Suriye üzerinden Rusya ile yaşanan siyasi gerginliğin doğalgaza uzanması halinde Türkiye, soğuk ve karanlık bir kış yaşayabilir. Krizin temelinde; doğalgazda Rusya’ya bağımlı kalma ısrarı, kaynak çeşitliliğine gidilmemesi ve yeterli depolamanın olmayışı yatıyor. Bu yüzden Türkiye istese de Ruslardan gaz alımını kesemez. Çünkü altyapısı yeterli olmadığından doğalgazı bedava alsa bile şebekeye veremeyecek durumda.

Doğalgazda Rusya’ya bağımlılıkta ısrar edilmesi, Türkiye’ye pahalıya mal olacak. Rusya’nın Suriye’yi bombalaması ve sınır ihlalleri Türkiye-Rusya siyasi ilişkilerini gerdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Rusya’dan doğalgaz alımından vazgeçilebileceği’ yönündeki açıklamaları ise gerginliği enerji krizine dönüştürecek nitelikte. Çünkü BOTAŞ ve özel şirketler, doğalgazın yarıdan fazlasını Rusya’dan alıyor. Toplam elektrik üretiminin yaklaşık yarısı da doğalgazdan üretiliyor. Önümüz kış ve gaz tüketiminin tavan yaptığı bir dönem. Rusya ile 1-2 aylık sürede yaşanacak bir gaz krizi Türkiye’yi hem soğukta hem de karanlıkta bırakabilecek. Rusya’dan gazın alınmaması durumunda başka bir ülke veya kaynaktan kısa sürede gaz ithalatı da mümkün değil. Mümkün olsa ve hatta bedava alınsa bile, bu gazın ulusal şebekeye kapasite yetersizliği nedeniyle aktarılması çok zor. Marmara Ereğli’deki doğalgaz deposundan gaz çekişi toplam tüketimin yüzde 10’u civarı. 1987’den beri gündemde olan Tuz Gölü yer altı deposu ise hâlê bitirilemedi. İran, zaten her kış kendi ihtiyacını karşılamak için tazminatı da göze alarak gaz akışını durduruyor. Azerbaycan üretimi ise sınırlı. Bu durumda gelecek kış aylarında soğuk ve karanlıkta kalmamak için en sağlıklı ve hızlı çözüm kısa süreli de olsa Rusya’dan kesintisiz gaz akışını devam ettirmektir.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*