DÜNYA: İstihbarat paylaşım merkezi

DÜNYA: İstihbarat paylaşım merkezi

Rusya terör örgütü IŞİD’le mücadelede Suriye, Irak ve İran’ın da dahil olduğu istihbarat paylaşım merkezi kurulduğunu açıkladı. Rusya’nın bölgede alternatif bir koalisyon oluşturması ve Bağdat’ın da buna katılması Washington’da sürpriz olarak değerlendirildi.

İşte bazı detaylar:

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Yuri Yakubov yaptığı açıklamada Rusya, İran, Irak ve Suriye’den genelkurmay başkanlığı görevlilerinin katılacağı ortak bilgi merkezi kurulacağını söyledi.

Bağdat’ta kurulacak istihbarat merkezi ile ilgili bilgi veren Yakubov, “Burada Rusya, Irak, Suriye ve İran’ın dahil olduğu dört ülke istihbaratı açısından bir havuz oluyor. Burada ortak bir kadro oluşturulması ve uluslararası kontrol mekanizmalarının olması önemli. Bu IŞİD ve diğer terör örgütlerine yönelik operasyonların planlanması için gerekli…” dedi.

Belirlenen terör hedeflerinin savaş ortamında değişebildiğini kaydeden Rus komutan, tüm teröristlerin tespiti ve imhasının başarılı olabilmesi için ortak bir mekanizma oluşturulmasının zorunlu olduğuna değindi. Yakubov’a göre uluslar arası terörle mücadele çevresinde ülkelerin bir araya gelmesinden başka alternatif yok.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün basına yaptığı değerlendirmede, Rusya, Suriye, İran ve Irak’ın Bağdat’ta istihbarat koordinasyon merkezi kurulduğunu, hedefin terör örgütü IŞİD’le mücadeleye yönelik çabaların koordine edilmesi olduğunu ifade etmişti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*