SİYASET: “Türkiye artık koalisyonlarla yönetilmek zorunda”

SİYASET: “Türkiye artık koalisyonlarla yönetilmek zorunda”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa temasları sonrası Alman Deutsche Welle’ye konuştu. Demirtaş, “Türkiye artık koalisyonlarla yönetilmek zorunda bunu herkes kabul edecek” dedi.

Demirtaş’a, geçen seçimlerde “seni başkan yaptırmayacağız” sloganı kullanmıştınız. Bu tutum hala geçerli mi’ diye soruldu.

Demirtaş da “koalisyon ihtimalleri 1 Kasım akşamından itibaren konuşulacak. Türkiye artık koalisyonlarla yönetilmek zorunda ve herkes bunu kabul edecek” dedi.

Demirtaş’a ABD’nin YPG’yi terör örgütü olarak görmediğne yönelik açıklaması da soruldu, Demirtaş da “Avrupa ve ABD bir yana, Türkiye’nin YPG’yi terör örgütü ilan etmesi için hiçbir gerekçe yok. YPG sadece topraklarını koruyan, IŞİD ile mücadele eden bir örgüt” ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş, PKK’nın silah bırakması ile ilgili de, “Cumhurbaşkanı da, Başbakan da çok iyi biliyor ki PKK, bu tür çağrılarla silah bırakacak bir örgüt değil. Dolayısıyla müzakereye hazır olduğunu söyleyen bir örgüte karşı, artık operasyon yapmak yerine onu masaya çekmek en makul olandır” diye konuştu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*