OTOMOBİL: İflas korkusu içindeki Volkswagen yıllar önce uyarılmış

OTOMOBİL: İflas korkusu içindeki Volkswagen yıllar önce uyarılmış

Emisyon skandalı üzerine zor günler yaşayan Volkswagen’in yıllar önce uyarıldığı ortaya çıktı. Toplu davalarla yüz yüze gelen VW’yu iflas korkusu sardı.

ABD’de satılan otomobillerin carbon emisyon testlerinde usülsüzlük yapan Alman otomotiv devi Volkswagen zor günler geçiriyor. Reuters’in haberine göre, Volkswagen çalışanları ve tedarikçilerinden bir tanesi emisyon testlerinde usulsüzlük yaratabilecek yazılım konusunda yıllar önce uyarı alırken, şirket sahipleri üst düzey yöneticilerin konudan haberdar olup olmadığını anlamaya çalışıyor.

Almanya’da iki gazetede dün yer alan haberlere göre otomobil üreticisinin şirket içinden kaynaklara dayandırılan bilgilerde Volkswagen teknisyenlerinin yasadışı emisyon pratikleri konusunda 2011 yılında uyarılarda bulunduğu rapor Cuma günü gerçekleşen toplantıda gündeme geldi. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’un haberine göre, bu sorunun o dönemde neden ele alınmadığına dair herhangi bir açıklama sunulmadı.

Bild am Sonntag gazetesinde yer alan haberde ise Volkswagen’in 2007 yılında Bosch tarafından yazılan bir mektupta şirketin Bosch tarafından gönderilen yazılım teknolojilerinin muhtemel bir yasadışı kullanımı konusunda uyarılarda bulunduğu belirtildi. Gazetede haberin kaynağı hakkında bir bilgiye yer verilmedi. Volkswagen ise konunun detayları hakkında yorum yapmayı reddetti.

İFLAS KORKUSU

Öte yandan skandalın ortaya çıktığı ABD’nin Volkswagen’e toplu dava açacağı belirtildi. Hürriyet’te yer alan habere göre, ABD’nin açacağı toplu davalar için tazminatın 18 milyar Euro tutacağı hesap ediliyor. Bunun yanında araç sahiplerine tazminatlar gündemde. Hukukçular, araçları manipüle edilmiş sürücülere, araçlarının kendilerine garanti edilen özelliklere sahip olmadığı için tazminat ödenmesinin kaçınılmaz olacağı görüşünde. Bu durumda VW’nin geleceği tazminatların çapına bağlı. Tazminatların yüksekliği dünya çapında 600 bin insanın çalıştığı VW’yi iflasın eşiğine sürükleyebilir endişesi var.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*