EMLAK: Konuta kredili zam geldi

EMLAK: Konuta kredili zam geldi

6 ayda, konut kredisi faizleri aylık yüzde 0,91’den yüzde 1,29’lara çıktı. 6 ayda, konut kredisi faizleri aylık yüzde 0,91’den yüzde 1,29’lara çıktı. Böylece konutu krediyle alan veya almak isteyen vatandaşın evi kısa sürede yüzde 9 zamlandı.

Ekonomideki istikrarsızlığın faturası, kredi kullanan vatandaşa çıktı. Geçen mart ayından bu yana başta tüketici olmak üzere tüm bireysel kredilerde faizler yukarı yönlü ivme çizdi.

11 bin 787 lira pahalı

Son 6 ayda konut kredisi faizleri aylık yüzde 0,91’den yüzde 1,29’a çıktı. Bu da oturacağı ya da yatırım yapacağı evi kredi ile satın alan kişiler için evin fiyatının kısa sürede yüzde 9 artmasına neden oldu. Bu durum yeni ev almak isteyen kişileri de etkileyecek. Faiz artışı öncesi 100 bin liralık ev için bankaya 5 yıl vadede 130 bin 574 lira ödeyecek olan vatandaş, faizlerin artması ile birlikte bu ev için 142 bin 262 lira ödemek durumunda kaldı. Aradaki fark 11 bin 787 lira oldu. Gerek iç piyasada yaşanan ekonomik ve siyasi belirsizlik gerek dünya piyasalarında yaşanan çalkantılarla düşük faiz politikasından vazgeçen bankalarda artış diğer bankalara göre daha hızlı oldu.

Yüzde 9’luk artış var

Özellikle sabit olmayan faizle kredi alan ve bununla emlak yatırımı yapan vatandaşlar, yükselen faizler nedeniyle satın aldığı ev için daha yüksek faizödemeye mecbur kaldı.

Rakamlar değişiyor

Bu kapsamda mart ayından bu yana konut kredi faizlerini en hızlı artıran banka DD Mortgate oldu. Bu bankayı Anado- lubank ve kâr payı ile çalışan Kuveyt Türk izledi. DD Mortgate’te kullandırılan 100 bin liralık konut kredisi mart ayına göre eylülde 11 bin 787 lira daha pahalı. Bu fark Anadolubank’ta 11 bin 707 lira, KuveytTürk’te 10 bin 219 lira.

Temkinliler de var

Son 6 ay­da 4 ban­ka ise ko­nut kre­di­si fa­iz­le­rin­de de­ği­şik­li­ğe git­me­me­yi ter­cih et­ti. Bu ban­ka­lar Ga­ran­ti, HSBC, Türk Eko­no­mi Ban­ka­sı ve ING Bank. Ga­ran­ti Ban­ka­sı­’n­da 100 bin li­ra­ya 5 yıl va­de­de kul­lan­dı­rı­lan kre­di fa­iz ora­nı ay­lık yüz­de 1,24, HSBC’­de yüz­de 1,25, TEB’de yüz­de 1,29 ve ING Ban­k’­ta yüz­de 1,29 ola­rak ta­be­la­ya ya­zıl­dı.

Bazı bankalar normale döndü

Son 6 ayda, daha önce pek de konut kredisi kullandırmamak için faizi yüksek tutan bazı bankalar, bu faizlerini bugünkü piyasa normallerine doğru çekti. Fibabank, Abank ve Tekstilbank buna güzel bir örnek olarak dikkat çekiyor. Fibabank’ta 1 Mart 2015’te 5 yıl vadede 100 bin lira kredi için uygulanan aylık faizyüzde 1,35 iken oran 1 Eylül’de yüzde 1,19’a geriledi. Abank ve Finansbank’ta da aynı koşullardaki kredi için aylık faiz oranları sırasıyla 1,24’ten 1,14’e ve 1,14’ten 1,11’e çekildi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*