DÜNYA: Antikapitalistler Londra’da ayaklandı!

DÜNYA: Antikapitalistler Londra’da ayaklandı!

Kapitalist düzene karşı olan 200 kişilik bir grup, Londra’nın “kentsel dönüşüm” projesini protesto etti. 200 kişilik grup, Londra’nın doğu yakasında bir protesto yürüyüşü yaptı. Göstericiler, bölgede yeni açılan şık kafe ve mağazaların bazılarının içine doluşup kargaşa yaratırken bazılarına da dışardan boya fırlattılar.

Grup, gösterinin amacının doğu Londra’da evlerin satın alınamayacak derecede pahalı hale gelmesini protesto etmek olduğunu söyledi.

Polis, sayıları birkaç yüz civarında olan grubun içersindeki bazı unsurların etrafa madde fırlatıp bazı mağzalara zarar verdiğini söyledi.

Shoreditch istasyonunda buluşan grup, daha sonra Londra’nın doğusundaki Bethnal Green ve Brick Lane bölgelerine doğru yürüyüşe geçti. Çoğu maskeli olan grup şık mağazaların önünden sloganlar atarak protesto gösterisinde bulundu.

Grubun internet sitesinde yapılan açıklamada, “Biz kimsenin parasının yetmeyeceği lüks daireler istemiyoruz, biz hakikaten satın alınabilecek konutlar istiyoruz. Birdenbire ortaya çıkan cin barlarını, tatlı çörek dükkanlarını istemiyoruz, biz bir camia, mahalle sakinleri dayanışması istiyoruz. ” denildi.

Londra’nın Brick Lane bölgesi, 1950’li yıllarda gelen Bangladeşlilerin açtığı köri lokantalarıyla meşhurdu.

Ancak yeni açılan şık galeriler, restoranlar, mağaza ve barlar caddeyi tanınamaz hale getirdi.

En son Versace mağazası ile bu günlerde Londra’da çok moda olan bir mısır gevreği barı açılması bölgede yaşayanlar için bardağı taşıran son damla oldu.

Uzun süreden beri bu bölgede yaşayan insanlar, bölgenin ruhunu kaybettiğini ve çok yüksek geliri olmayanların yaşayabileceği bir bölge olmaktan çıktığını savunuyorlar.

Bölgenin Londra’nın finans merkezi City’ye de yakın olması, emlak fiyatlarının hızla tırmanmasında etkili oldu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*