TEKNOLOJİ: NASA beyin ameliyatlarını kolaylaştırıyor

TEKNOLOJİ: NASA beyin ameliyatlarını kolaylaştırıyor

Cerrahların kafatasının içini görememesi ameliyatların en büyük zorluklarından. Cerrahlar şu an gerek görüldüğünde beyin ameliyatları için kafatasını açmak zorunda kalıyor. Beyin tümörü ya da parkinson hastalarına müdahale için böyle bir yöntem kullanılıyor. Bu yöntem hem pahalı hem de tehlikeli. Üstelik hasta ameliyat sonrası uzun süre hastanede kalmak zorunda. Ancak NASA tarafından geliştirilen “Marvel” (Mucize) sayesinde bu zorlu süreç yaşanmayabilir.

NASA laboratuarlarında geliştirilen “Marvel” adlı mikroskobik kamera zorlu beyin ameliyatlarını daha kolay hale getiriyor. 5 milimetre çapında ve 15 milimetre uzunluğunda olan Marvel 120 derecelik açıyla 3 boyutlu (3D) yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor. Yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde cerrahlar beyin dokusunu daha iyi gözlemleyebilecek ve daha güvenli ameliyatlar gerçekleştirebilecek.

Hastanın beynine kaşın üzerinde açtığı küçük bir kesikten ulaşan Marvel şimdilik prototip aşamasında. Ancak yapılacak ayarlamalar sonrası Marvel’ın piyasaya çıkması bekleniyor.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*