EKONOMİ: Kalpazanlar bile TL’den vazgeçti

EKONOMİ: Kalpazanlar bile TL’den vazgeçti

Vatandaşın dövize ilgisini gören kalpazanlar TL’den Dolar ve Euro’ya yöneldi. Piyasa sahte paraya boğuldu.

Ekonomide yaşanan durgunluk ve artan siyasi belirsizlik yüzünden halk döviz büfelerine akın ediyor. Vatandaşın dövize olan ilgisi kalpazanları da harekete geçirdi. Polis tarafından yakalanan sahte paralar içinde TL’nin payı hızla azalırken, dövizin yani Dolar ve Euro’nın payı arttı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı tarafından açıklanan veriler Türkiye’deki sahte para gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

SAHTE DOLAR VE EURO PATADI!

Polis kayıtlarına göre 2013 yılında yakalanan her 100 sahte banknotun sadece 15’i döviz (Dolar, Euro) iken geçen yıl bu rakam 39’a yükseldi. Bu durum kalpazanların finans piyasalarını yakından izlediğini gösterdi.

100 DOLAR VE 200 EURO’YA DİKKAT

Emniyet verilerine göre kalpazanların en fazla piyasaya sürdüğü banknotlar 100 Dolar ve 200 Euro oldu. Kalpazanlar sahte paraları piyasaya sürmek için son derece ilginç bir yöntem izledi. İnternetteki sanal alışveriş platformlarını yakından izleyen sahtekârlar, burada satışa sunulan cep telefonu, bilgisayar ve diğer elektronik eşyalara müşteri gibi talip oldu. Hemen ardından döviz büfelerinin kapalı olduğu bir saate satıcılar ile buluşup sahte paralarla ürünleri satın aldı. Bu yolla sahte dövizleri piyasa sürüp karşılığında elektronik ürün aldı.

SURİYE’DEN Mİ GELİYOR?

Sahte para operasyonları kapsamında 2013’te Antalya, Gaziantep, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerinde Suriye uyruklu 62 kişi gözaltına alındı. 2014’te Adana, Adıyaman, Bursa, Edirne Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Mersin ve Osmaniye illerinde Suriye uyruklu 89 kişi gözaltına alındı. Polis yetkilileri Suriye’ye sınırı bulunan ve Suriye uyruklu şahısların yoğun olarak yaşadığı illerde operasyonların sürdüğü bilgisini verdi.

PLANLI OPERASYON AZALDI

Emniyetin raporuna göre 2013 yılında gerçekleştirilen operasyonlarda 3.7 milyon lira, 1 milyon Dolar ve 210 bin Euro tutarında sahte para ele geçirildi. 2014 yılında yakalanan sahte para tutarı azaldı. Operasyonlarda 1 milyon lira, 645 bin 400 Dolar ve 103 bin 400 Euro ele geçirildi. Ele geçirilen sahte para tutarının azalmasının en önemli nedeni ise planlı yani uzun süreli teknik takip ve izlemeyle gerçekleştirilen operasyonlarda yaşanan düşüş. 2013 yılında kalpazanlara karşı 56 planlı operasyon gerçekleştiren polis ekipleri, 2014 yılında sadece 33 operasyona imza attı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*