EKONOMİ: Babacan emekliler için ne yapacak?

EKONOMİ: Babacan emekliler için ne yapacak?

AK Parti Milletvekili Adayları listesine sürpriz bir giriş yapan Ali Babacan’ın gözler sürpriz şekilde aday listesine giren Ali Babacan’ın ekonomi politikaları nasıl olacak? Babacan emekliler için ne yapacak?

AK Parti Milletvekili aday listesine girerek Ankara gündeminde sürpriz yaratan Ali Babacan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, ekim ayında (başta emeklileri ilgilendiren düzenlemeler olmak üzere) açıklamasının beklendiği seçim vaatlerini nasıl etkileyecek. Özellikle emekliler ile ilgili düzenlemelerde ne yönde inisiyatif alacak?

Ekim ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekonomiye ilişkin vaatlerini açıklaması beklenirken, bu süreçte sürpriz bir şekilde milletvekili aday listesine giren Ali Babacan’ın da etkisi merak konusu oldu. Gözler şimdi Babacan ve ekonomi politikalarına çevrildi.

BABACAN İNİSİYATİF ALACAK

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre, 7 Haziran seçiminde, diğer partilerin dikkat çeken diğer ’emekliler ve çalışanlara yönelik vaatleri’nden 100 liralık zammın yanı sıra önümüzdeki seçimlerde yer alacak vaatlerde de Babacan’ın inisiyatif alabileceği belirtiliyor.

Babacan’ın kredi kartına taksit sınırlaması, Orta Vadeli Program ve AK Parti’nin ekim ayında açıklaması planlanan seçim beyannamesine etkisi merak konusu oldu.

17 EKİM TASARISI

Haberde yer alan detaylara göre, 2016 yılına ilişkin bütçe tasarısı bu yıl TBMM’de görüşülemeyecek. Ancak 17 Ekim’de bir tasarı sunulacak. Bütçe Meclis’e sunulmadan önce Orta Vadeli Program (OVP) ve Orta Vadeli Mali Planın yayımlanması gerekiyor. Buna göre şu anda HDP’li Müslüm Doğan’ın yönettiği Kalkınma Bakanlığı’nın hazırladığı OVP’nin eylül ayının ilk haftasında yayınlanması gerekiyordu. OVP’de gelecek üç yıla ilişkin büyüme, enflasyon gibi tahminlere yer veriliyor. Ancak OVP hâlâ yayımlanmadı. OVP’nin ardından 15 Eylül’e kadar çıkarılması gereken mali plan da henüz yayınlanmadı. 2016 bütçesi görüşülemeyeceği, geçici bütçe devreye gireceği için OVP’den büyük bir beklenti yok. Ancak büyüme, enflasyon gibi makro ekonomik göstergelerde yine de bir işaret vermesi bekleniyor.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*