EKONOMİ: Artış Ekim’de

EKONOMİ: Artış Ekim’de

Dalgalanma, faiz artışını ekim ayına ertelettiABD Merkez Bankası (FED), piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve enflasyon nedeniyle faiz artışına gitmedi. FED Başkanı Yellen, faiz artışının ekim ayında ihtimal dahilinde olduğunu ifade etti.

ABD Merkez Bankası (FED), faiz artırımına gitmedi. Küresel piyasaların yakından takip ettiği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı tutanakları yayınlandı. Tutanaklara göre FED, sıfıra yakın olan faiz oranında değişikliğe gitmedi. FED’in piyasalardaki kargaşanın sona ermemesi (direnç göstermesi), uluslararası piyasalarda riskin artması ve düşük enflasyon nedeniyle faiz artışına gitmediği belirtildi. Tutanaklarda faiz artışı için işgücü piyasasında biraz daha iyileşme görülmesi gerektiğini ve enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru yönelmesi konusunda ‘oldukça emin’ olunmasının önemine dikkat çekti. Tutanakların yayınlanmasından sonra Washington’da kameraların karşısına geçen FED Başkanı Janet Yellen, faiz artışının bu yıl içinde olabileceğini belirtti. Yellen, artışın ekim ayında gerçekleşmesinin ise ‘olasılık’ olduğuna dikkat çekti.

FOMC yetkilileri, “son küresel ekonomik ve finansal gelişmeler ekonomik faaliyetini (biraz) sınırlamaya ve yakın vadede enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmasının muhtemel” olduğuna vurgu yapıldı. FED, bu kararı ile maksimum istihdam ve fiyat istikrarını teşvik etmek istiyor. Buna rağmen kurul, işgücü piyasası göstergelerinin ve ekonomik aktivitelerin ılımlı bir şekilde genişleyeceği öngörüsünde bulundu. Enflasyonun ise enerji ve ithalat fiyatlarındaki düşüşler nedeniyle orta vadede yüzde 2’ye doğru kademeli olarak artış göstereceği ifade edildi. Komite, enflasyonu yakından takip edeceğini belirtti.

Ekonomik aktivitelerin, hane halkı harcamalarının ve yatırımların ılımlı bir şekilde genişlediğine dikkat çeken FED, konut sektörünün gelişmeye devam ettiğini ifade etti. İhracatın yatay (yumuşak) seyrettiğini kaydeden politika yapıcıları, istihdam piyasası göstergelerin gelişmeye devam ettiği ve işsizliğin azaldığına dikkat çekti.

Son tutanaklara göre FED, uzun dönem işsizlik tahminini yüzde 5’ten yüzde 4,9’a çekti. ABD ekonomisinin büyüme tahminini ise yüzde 1,9’dan yüzde 2,1’e yükseltti. Çekirdek enflasyonun 2018’e kadar yüzde 2 hedefine ulaşmayacağı kaydedildi. Faiz artışından önce işsizlik oranının daha da düşmesi bekleniyor.

FAİZ ARTIŞI EKİMDE GERÇEKLEŞEBİLİR

FED Başkanı Janet Yellen, “Çin’in büyümesi ve gelişmekte olan ülke ekonomileri, piyasalarda önemli dalgalanmalara yol açmıştır.” dedi. Yellen, gelecek olan ekonomik verilerin faiz artışı için önemli olduğunu yineledi. FED üyelerinden faiz kararının değiştirilmemesi konusunda 9 üyenin evet, Atlanta FED Başkanı Jeffrey Lacker’in ise hayır oyu kullandığı görüldü. FED’in 17 politika yapıcılarından 13’ünün bu yıl içinde faiz artışına gideceğini öngörüyor.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*