AKTÜEL: SMS dolandırıcılığı arttı!

AKTÜEL: SMS dolandırıcılığı arttı!

‘Kısa Mesaj’larla 2500 liralık telefonu 159 liraya sattığını iddia eden şirketler vatandaşı dolandırırken, denetimler ise sınıfta kaldı.
Cep telefonlarına gelen mesaj üzerinden “vatandaşı aldatma suretiyle ürün satma işi” kamu otoritelerinin ve meslek kuruluşlarının denetim yetersizliği nedeniyle sektöre döndü ve tüketiciyi mağdur etmeye devam ediyor.

Telefondan elektronik eşyaya kadar farklı ürünleri; cep telefonlarına mesaj atarak satmak isteyen bazı uyanık firmalar, yeni dolandırıcılık yöntemleri geliştirdi.

GSM şirketlerinin abonelerine ait telefon bilgilerini “abonenin izni olmaksızın” ve ne yöntemle temin ettikleri bilinmeyen dolandırıcılar Türkiye’nin prestijli kurumsal şirketlerinin (TTNET gibi) adını kullanarak ürün satmaya çalışıyor.

Orijinal telefon markaların (Samsung, iPhone) adını kullanarak, Çin malı ucuz taklit ürünleri; ürün değerinin de çok çok üzerinde vatandaşa satmaya çalışan şirketler tüketiciyi dolandırıyor.

Tüketiciyi aldatan pazarlama taktiğinin kamuoyunun gündemine defalarca gelmesine rağmen, denetim ve yaptırımlar yetersiz kalıyor. Şirketler faaliyetlerini sürdürürken farklı yöntemlerle yeni kurban aramaktan vazgeçmiyor.

Kendilerine “Tekno Bayi” ismini veren ve İstanbul Avrupa Yakası’nda 0 212 824 09 85 no’lu sabit telefon üzerinde hizmet veren firma önce mesaj atıyor, dönüş yapan tüketiciden ürün teslimi için bilgilerini temin ediyor, karşılığında da Çin malı taklit ürünü tüketiciye satıyor.

Dolandırıcılık şöyle gerçekleşiyor. Tekno Bayi şirketi GSM abonesine “Sayın… Adınıza tanımlı 2550 TL değerindeki Samsung S6 Cep Telefonunu 3 iş gününde onaylanmama durumunda iade olunacaktır. İrtibat 0 212 824 09 85” yazan bir servisten mesaj atıyor.

Telefonuna mesaj gelen abone ilgili numarayı aradığında “çağrı merkezi” imajı veren birim telefonu açıyor. Telefonda aranan numaradan kimlik teyidi yapılıyor. Numaradan “kimin aradığı bilgisini, ad soyad bilgisi verme suretiyle” telefonun diğer ucundaki çalışan tarafından telaffuz ediliyor. Numaradan isim tespitini anında yapan firmaların “şahısa ait bilgilerin ne kadarına sahip olduğu da bilinmiyor.

Kimlik teyidi sonrası kampanya bilgisi veren dolandırıcılar, TTNet Müşterisi olduğunuzu, faturaları düzenli ödediğinizi ve bu nedenle 2550 TL değerindeki Samsung marka cep telefonu kazandığınızı ve kapıda ödeme yoluyla sadece KVK sigorta ve kargo ücreti olan 159 lirayı ödeyerek sahip olacağınızı aktarıyor.

Tekno Bayi olarak TTNET kampanyasını yürüttüklerini ifade eden yetkili, kapıda ödeme yoluyla telefona sahip olunacağını kart ya da farklı şekilde ödeme yapılamayacağını aktarıyor.

Merkezlerinin Avcılar’da olduğunu aktaran şirket, ürüne sadece kargo yoluyla ulaşıldığını, şirket merkezine gelinse bile alınamayacağını paylaşıyor.

Telefonun orijinal olduğunu iddia eden ve ürünün fatura ve garanti bilgileri ile geleceğini aktarıyor. Müşteriye güven vermek için kargonun üzerinde telefon yazdığını dolayısıyla telefonun garanti olarak geldiğini belirtiyor.

Kampanya’nın yüz elli kişiyi kapsadığını ve yıllık şekilde devam ettiğini aktaran yetkili telefon numarasını nasıl elde ettikleri sorulduğunda TTNET müşterilerine özel diyerek konuyu değiştiriyor.

Şu an aktif TTNET kullanıcısı olmadığınızı aktardığınızda geçmiş kullanımlarınızdan dolayı hak ettiğiniz yalanına başvuruyorlar.

Orijinal ürün sattıklarını iddia eden şirketin bu yolla çok sayıda aboneyi aldattığı tahmin ediliyor.

Dolandırılmaya çalıştıkları tüketici durumu anladığında pişkin bir tavır sergilemeyi de ihmal etmiyorlar.

Kamu Otoritesi Denetimde Sınıfta Kalıyor

1 Mayıs 2015’te yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile telefonlara ve e-posta kutularına, izinsiz reklam mesajı atanlar hakkında 50 bin liraya varan para cezaları kesilebiliyor.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*