GÜNDEM: “Dünya bizi anlamalı”

GÜNDEM: “Dünya bizi anlamalı”

Aydın’ın Didim ilçesinden Yunanistan’ın Leros Adası’na geçmeye çalışırken bindikleri eski balıkçı teknesi batan göçmenlerden 14’ü çocuk 34’ü hayatını kaybetti. 30 göçmen yüzerek karaya çıkmayı başardı. 62 kişiyi de Yunan Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı.

işte bazı detaylar:
Yunan karasularında dün sabah erken saatlerde göçmen krizinin başlamasından bu yana en büyük ölümlü facia yaşandı. Bulamaç (Farmakonisi) Adası açıklarında alabora olan 18 metrelik ahşap teknede 4’ü bebek 10’u, çocuk 34 göçmen hayatını kaybetti.
Bu arada Midilli Adası açıklarında da benzer bir facianın eşiğinden dönüldü. Yaklaşık 70 kişiyi taşıyan şişme tekne, adaya 100 metre kala su almaya başladı. Bir anda onlarca göçmen suya yuvarlandı. Teknedekilerin yardım istemesi üzerine kıyıdakiler suya atlayarak göçmenleri boğulmaktan kurtardı. 2 aylık bir bebeği de babası yüzerek kıyıya çıkardı.

‘DÜNYA BİZİ ANLAMALI’

Midilli’ye gelen Yunanistan Başbakanı Vasiliki Thanou, başka ülkelerin Atina’nın göçmen krizine yönelik tutumunu eleştirmesine sert tepki gösterdi. Başbakan Thanou “Biz, Avrupa’nın 16 bin kilometrelik sahil sınırının sorumluluğunu taşıyoruz. Konuşanlar bunu unutmamalı” ifadelerini kullandı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*