GÜNDEM: Polise saldırı! 3 şehit

GÜNDEM: Polise saldırı! 3 şehit

ŞIRNAK’ta PKK’lılar polis kontrol noktasın bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda 2 polis memuru şehit olurken, 5 polis de yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren PKK’lılara yönelik düzenlenen helikopter destekli operasyonda 2 PKK’lı öldürüldü. Kaçan diğer PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için hava destekli operasyonlar sürüyor.

Saldırı 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı girişindeki polis kontrol noktasında bugün saat 05.45 sıralarında meydana geldi. PKK’lılar polis kontrol noktasına getirdikleri bomba yüklü aracı infilak ettirdi. Şiddetli patlamada araç paramparça olurken, ilk belirlemelere göre 2 polis şehit oldu, 5 polis de yaralandı. Yaralılar bölgeye giden ambulanslarla Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Saldırının ardından dağlık alana kaçan PKK’lıların bulunduğu alanlara önce 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’ndan havan topları atıldı. Ardından kalkan Kobra helikopterlerle PKK’lılar yoğun ateş altına alındı. Operasyonda ilk belirlemelere göre 2 PKK’lı öldürüldü. PKK’lıların kaçtığı bölgeye 3 Sikorsky helikopterle özel eğitimli komandolar indirilirken, karadan da polis özel harekat timleri sevk edildi. Bölgede zaman zaman PKK’lılarla çatışmalar sürüyor.

VALİLİK AÇIKLAMASI
Şırnak Valiliği, PKK saldırısı ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“13.09.2015 günü saat 05.45 sıralarında ilimiz Şırnak merkez Uludere Yolu Polis Uygulama noktasına Bölücü Terör Örgütü Mensuplarınca bomba yüklü aracın patlatılması suretiyle yapılan saldırı sonucunda 2 polis memurumuz şehit olmuş, 5 polis memurumuz yaralanmıştır. Vatandaşlarımızın duyarlılığı ve katkılarıyla saldırının ardından yapılan operasyon sonucunda saldırıyı gerçekleştiren 5 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Operasyonlar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

PKK, SİLVAN’DA HENDEK KAPATAN POLİSE ROKETATARLA SALDIRDI: 1 ŞEHİT
DİYARBAKIR’ın Silvan İlçesi’nde sokaklara kazılan hendekleri kapatmaya giden polis ekiplerine bir grup PKK’lı tarafından roketatar ve otomatik silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda 1 polis şehit oldu, 1 polis ve 1 sivil yaralandı.

Silvan İlçesi’nde terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H üyelerinin sokaklara kazdıkları hendekleri kapatmak için İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait ekipleri, bu sabaha karşı çalışma başlattı. Zırhlı araçlar ve kepçe ile Mescit Mahallesi’ne giden polis ekiplerine PKK’lılar roketatar ve otomatik silahlarla saldırıda bulundu. Atılan roketatarın isabet ettiği kepçe alev alırken, içinde bulunan 1 polis memuru şehit oldu, 1 polis de yaralandı.

Polislerin anında karşılık vermesiyle güvenlik güçleriyle PKK’lılar arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında patlama sesi üzerine evinin bolkonuna çıkan 35 yaşındaki Hüseyin Yıldız yaralandı. Yaralı polis memuru ve evinde yaralanan Hüseyin Yıldız Diyarbakır’daki hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı.

Saldırıyı düzenleyen PKK’lılar etkisiz hale getirmek için ilçede geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında Mescit Mahallesi’nde çatışma çıktı. Yer yer devam eden çatışmada henüz ölen ya da yaralanan konusunda bilgi alınmadı.

SICAK TEMAS SAĞLANDI, O ANLAR KAMERADA
Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde sokaklara kazılan hendekleri kapatmaya giden polis ekiplerine bir grup PKK’lı tarafından roketatar ve otomatik silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda 1 polis şehit oldu, 1 polis ve 1 sivil yaralandı. Saldırının ardından PKK’lı teröristlere yönelik geniş çaplı operasyon başlatıldı. Polisin düzenlediği operasyonda PKK’lı teröristler ile sıcak temas sağlandı ve çatışma çıktı. Çatışma DHA kameraları tarafından görüntülendi.

ŞEHİT POLİSİN KİMLİĞİ AÇIKLANDI
Diyarbakır Valiliği, Silvan İlçesi’nde PKK’lıların düzenlediği roketatarlı saldırıda şehit olan polis memurunun Ali Öztürk olduğunu açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:

“Silvan İlçesi’nde 13.09.2015 günü saat 03.30 sıralarında bölücü terör örgütü mensuplarınca Mescitli Mahallesi ve şehrin farklı noktalarında hendek kazma olayları meydana gelmiştir. Hendekleri zırhlı iş makineleriyle kapatmaya çalışan güvenlik güçlerine yönelik bölücü terör örgütü mensuplarınca roketatarlı saldırı gerçekleştirilmiştir. Zırhlı iş makinesine roketatarla yapılan saldırıda polis memuru Ali Öztürk şehit olmuş, 1 polis memuru ve 1 vatandaşımız yaralamıştır. Saldırıda yaralan polis memuru ve vatandaşımızın tedavileri kaldırıldıkları hastanede sürmektedir. Saldırganların yakalanmasına yönelik bölgede geniş çaplı operasyonlar başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Diyarbakır’ın Çermik İlçesi nüfusuna kayıtlı şehit polis memuru Ali Öztürk, evli ve 2 çocuk babası olduğu ifade edildi. Öztürk’ün cenazesi Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde yapılacak törenin ardından toprağa verilecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TÜM İLCEDE UYGULANMAYA BAŞLANDI
Silvan’da 1 polis memurunun şehit olduğu saldırın ardından Mescit, Tekel ve Konak Mahallesi’nde uygulanan sokağa çıkma yasağı öğleden sonra tüm ilçede uygulanmaya başlandı. Sokağa çıkma yasağı kararı polis araçları ve camilerden yapılan anonslanla halka duyuruldu. Silvan’da oturanlar evlerine çekilirken, PKK’lıları etkisiz hale getirmek için operasyonlar sürdürülüyor. İlçenin tüm giriş ve çıkışları tutulurken, araçlarda detaylı aramalar yapılıyor. Güvenlik güçleri Silvan Üçyol Mevkii’nde Diyarbakır yönünden gelen araçları durdurup ilçe merkezine gidişlerine izin vermedi.

3 MAHALLEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde sokaklara kazılan hendekleri kapatmaya giden polis ekiplerine bir grup PKK’lı tarafından roketatar ve otomatik silahlarla düzenlenen saldırıda 1 polisin şehit olması ve 1 polis ve 1 sivilin yaralanmasının ardından Mescit, Konak ve Tekel Mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*