Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Güvendi, "Dolardaki artış çiftçiye yansıyor. İthal gübredeki KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmeli" dedi.

EKONOMİ: Artış kime yansıyor?

TARIM Kredi Kooperatifi Genel Müdürü İrfan Güvendi, dolar kurundaki artışın çiftçiyi, oradan da sofraları etkilememesinin mümkün olmadığını söyledi. Bu durumun önüne geçmek için gübredeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülebileceğini ifade eden Güvendi, “Çiftçimiz uzun zamandır bunu istiyor” değerlendirmesinde bulundu. AKŞAM’a konuşan Güvendi, bu sene patateste üreticinin de tüketicinin fiyatlardan şikayet etmeyeceğini söyledi. Patates fiyatlarının dengeli olacağını belirten Güvendi, “Verimin artması fiyatın dengelenmesi anlamına geliyor. Çiftçi aynı maliyetle daha fazla ürettiği için girdisi ve maliyeti düşecek piyasaya da daha uygun satacak” ifadelerini kullandı.

Destek ödemesi artmalı
HÜKÜMETİN dolardaki kur farkını vatandaşa yansıtmamak için gübredeki yüzde 18 olan KDV’yi yüzde 8’e düşürebileceğini ifade eden Güvendi, “İkinci olarak da destekleme ödemelerinin miktarı artırılabilir” dedi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*