SAĞLIK: Migrene tedavi şekli

SAĞLIK: Migrene tedavi şekli

Nöroloji uzmanı Dr. Özgür Özkaynak Hacıoğlu, migrende onay almış ilaçsız tek tedavi yönteminin “Transkraniyal Manyetik Uyarım” (TMU) tedavisi olduğunu açıkladı.

Migren ağrıları yaşamı ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Başın bir tarafında şiddetli ağrı, seslerden ve ışıktan rahatsızlık duyma gibi sorunların yanı sıra bu ağrı bazen günlerce sürerek, kişinin yaşamını adeta bir kabusa çeviriyor.

Migrende iki çeşit ilaç tedavi olduğunu belirten Nöroloji uzmanı Dr. Özgür Özkaynak Hacıoğlu, “Bunlardan birincisi ilaç tedavisi şekli, ani başlayan migren baş ağrısı atağını durdurmaya yönelik olup, diğer ilaç tedavisinde ise aylık ağrıların sıklığını azaltmaya yönelik önleyici ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi zor ve sürekli takip gerektirir bir durum olduğundan dolayı günümüzde migren baş ağrısına yönelik başka tedavi seçeneklerini gündeme getirmiştir. 30 yıldır beynin bazı bölgelerine uygulanan Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) uygulamasının migren baş ağrısında başarılı olduğu saptanmıştır. Aralık 2013 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı U.S. Food and Drug Administration (FDA) migren tedavisinde TMU uygulamasını onaylamıştır. Ocak 2014 tarihinde ise İngiltere’de migren baş ağrısı tedavisinde TMU uygulaması onay almıştır” dedi.

Hacıoğlu, beyinde ağrı oluşturan bölüme kafatasının dış kısmından saniyelik bir magnetik uyarım ile uygulama yapıldığını kaydederek, “Burada hedeflenen beynin kendi içinde migren baş ağrısını başlatan bölgedir. İlaç tedavisinde olduğu gibi migren tedavisinde iki çeşit TMU uygulama mevcut. Bunlar; TMU ve TMU TMU denilen uygulamada başın arka kısmına tek bir seferde magnetik uyarı verilir. Bu uygulama daha çok ani başlayan migren ağrısı sırasında yapılır. Yani migrenin akut atak tedavisinde kullanılır. Yapılan çalışmalarda ani başlayan migren baş ağrısının bu TMU uygulaması ile yüzde 60 civarında hemen kesildiği tespit edilmiş. Ağrısı kesilmeyen kişilere ikinci kez uygulama verildiğinde ağrı tamamen durdurulmuş. TMU denilen ikinci uygulama ise yine başın arka kısmına tekrarlayıcı magnetik uyarılar verilir. En az 20 dakikalık bir süre içinde tekrar tekrar magnetik uyarım uygulanır. 10 ile 20 seans olarak devam eden bir tedavi kürü yapılması gerekir. Tedaviyi tamamlayan hastalarda migren ağrısının şiddeti ve sıklığı yok denilecek kadar azalıyor” diye konuştu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*