KÜLTÜR: Film festivali…

KÜLTÜR: Film festivali…

72. Venedik Film Festivali başladı Bu yıl jüride yeralan Altın Palmiye ödüllü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan da kırmızı halıdan oğlu Ayaz ile birlkte geçti.

Festivalin bu yılki açılış filmi İzlandalı yönetmen Baltasar Kormakur’un yönettiği “Everest” oldu. Dünyanın en yüksek zirvesine tırmanan iki ayrı dağcı ekibinin yaşadıklarını anlatan filmin başrol oyuncuları Jason Clarke, Emily Watson, Jake Gyllenhaal ve Josh Brolin de açılış töreninin konuklarındandı. 72. Venedik Film Festivali’nde “Altın Aslan”ın sahibini belirleyecek jüride yer alan Altın Palmiye ödüllü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan da kırmızı halıdan oğlu Ayaz ile birlikte geçti.
Venedik Film Festivali’nde bu yıl 3 farklı dalda 3 Türk yönetmenin filmi sinema severlerle buluşacak. Sinema sektörünün önemli etkinliğinde, Türk yönetmen Emin Alper’in yoğun politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlattığı ikinci uzun metraj filmi “Abluka” ile Altın Aslan’ı kovalayacak.
Bir diğer Türk yönetmen Senem Tüzen’in ilk uzun metraj çalışması olan ve romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin ile beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesinin tansiyonu gitgide yükselen hikayesini konu edinen “Anayurdu” filmi de festival kapsamında hem “Geleceğin Aslanı” ödülü için yarışacak hem de “Uluslararası Film Eleştirmenleri” haftasında gösterilecek.

Bir döneme damgasını vuran klasik filmlerin restore edilmiş versiyonlarının gösterildiği “Venedik Klasikleri” bölümünde de umudunu bir defineye bağlayan yoksul bir faytoncunun hayata tutunma mücadelesini anlatan Yılmaz Güney’in “Umut” filmi gösterilecek. Festivalde “Altın Aslan”ın sahibi olacak film, 12 Eylül Cumartesi akşamı sahibini bulacak.
Everest’in başrol oyuncularından Jake Gyllenhaal kırmızı halıda uzun süre fotoğrafçılara poz verdi.
Josh Brolin de Everest filminin kadrosunda yer alıyor.
Bu yıl festivalin jürisinde kadın oyuncular geçmişe oranla daha fazla. Bunlardan biri de İspanyol oyuncu Paz Vega.
Jüri üyelerinden Diane Kruger de kırmızı halıya beyaz elbisesiyle çıktı.
Elizabeth Banks da jüri koltuğunda oturan yıldızlardan.
Manken Alessandra Ambrosio açılışın konuklarından biriydi.
Nastassja Kinski kırmızı elbisesiyle poz verdi.
Gecenin sunuculuğunu İtalyan oyuncu Elisa Sednaoui yaptı.
İtalyan oyuncu Maria Grazia Cucinotta kırmızı halıda en çok imza dağıtan ünlülerden biri oldu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*