Dolar...

EKONOMİ: Dolar yükselişte

Global piyasalarda Çin ekonomisinde yavaşlama kaynaklı tedirginlik ile gelişmekte olan ülke para birimlerindeki negatif performansa paralel olarak dün 2.95’in üzerini test eden kur, bugün de yine 2,95’in üzerinden işlem gördü. Kur, 11.10 itibariyle 2,9623 seviyesine kadar çıktı.

Dün 2.9565’e kadar yükselen dolar/TL bu sabah güne sınırlı düşüşle 2.9435/2.9454 seviyesinden başladı. Aynı saatte sepet bazında TL ise 3.1236/3.1267, euro/TL 3.3038/3.3080 seviyesindeydi.

Dolar, TL karşısında enflasyon verisinin açıklandığı saat 10.00 sonrasında 2,95 seviyesinin üzerine çıktı. Kur, saat 10.20 itibariyle 2,9520’yi gördü.
Kur sonraki işlemlerde 2,96 seviyesinin de üstüne çıktı ve 11.10 itibariyle 2,9623’ü gördü.

ENFLASYON BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE
Ağustos ayında TÜFE, yüzde 0,4 artarak beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti.
Yıllık enflasyon ise yüzde 7,14 oldu.
Irak’ta 18 Türk vatandaşının kaçırılması güvenlik endişelerini artırarak dün kurdaki yükselişte etkili olurken analistler Çin piyasalarındaki iki günlük tatil nedeniyle dış gündemin biraz hafifleyebileceğini belirtiyorlar.

ÇİN ENDİŞELERİ DEVAM EDİYOR
Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlamasına dair endişelerden dolayı, gelişen ekonomi ve emtia bağlantılı para birimleri değer kaybediyor.
ABD ve Çin’de devam eden politika belirsizliğinden dolayı yatırımcılar işlemlerde volatilitenin devam edeceğini tahmin ediyorlar. CBOE volatilite endeksi genel ortalaması olan yüzde 12-16 aralığının oldukça üzerinde seyrederek yüzde 26 seviyelerinde kalmaya devam ediyor.
Dolar, euro ve yen karşısında değer kazanırken, yatırımcıların adım adım yeniden hisselere geri dönmesiyle beraber bu para birimlerine olan talep de azaldı. Dolar endeksi 96.046 seviyesine çıkarak 3 günün zirvesini gördü.

GÖZLER AVRUPA’DA
Bugün ayrıca Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklayacak. ECB’nin önemli bir adım atması beklenmiyor.
TL bu haftanın iki işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans göstermiş, analistler bu pozitif ayrışmaya neden olarak; Çin’in büyümesinin yavaşlayacağı endişelerinin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde sert satışlara neden olmasına karşılık Türkiye’nin doğrudan ticaret ilişkisinin az olmasını ve kısa süre önce bir ihtimal olmaktan çıkan AKP’nin tek başına iktidara gelme olasılığının Konda anketi ile birlikte yeniden gündeme gelmesini göstermişti.
1 Kasım’da yenilenecek seçim öncesi siyasi gelişmeler piyasanın ana gündem maddesi olmayı sürdürüyor. İç ve dış güvenlik endişelerinin arttığı, ABD’nin 10 yıl aranın ardından er ya da geç faiz artışlarına hazırlandığı ve TCMB’nin faiz tarafında bir adım atmak için Fed’i bekleyeceğine işaret ettiği bir dönemde yaşanan seçim süreci ise siyasi belirsizlik nedeniyle TL’yi baskılayan ana unsurlar olarak ön plana çıkıyor.
Haziran’da yapılan genel seçimlerde 13 yılın ardından tek başına iktidar olamayan AKP kendi yaptırdığı anketlerde halen TBMM’de çoğunluğu yakalayacak bir oy oranına ulaşamazken, 10 milletvekilli daha elde edebileceği beklentisiyle Saadet Partisi (SP) ile ittifaka gitmeyi değerlendiriyor.
Haziran’daki seçimde yüzde 40.9 oy ile 258 milletvekili çıkaran AKP, tek başına iktidarı yeniden elde etmek için gerekli 276 sandalyenin altında kalmıştı. Büyük Birlik Partisi (BBP) ile blok oluşturarak seçime giren SP’nin oy oranı son seçimde yüzde 1.5-2 aralığında hesaplanıyor.
Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde dün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 10.27, valörde son işlem yüzde 10.26 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 10.99 seviyesinde gerçekleşti.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*