SAYI 328

SAYI 328

Dolmabahçe’de hain saldırı!..

Dolmabahçe saldırısı sonrası olay yeri inceleme ekipleri ve bomba uzmanları çalışmalarını tamamladıktan sonra yolu trafiğe açtıkları bildirildi. Sarayın girişinde bulunan nöbetçi kulübesine önce ses bombası atıldı. Daha sonra ise nöbetçi kulübesine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Edinilen bilgilere göre, olayda 1 polis memuru hafif şekilde yaralandı.
Beşiktaş’taki Dolmabahçe Sarayı giriş kapısında nöbet tutan polislere silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda, iki sadırgan önce ses bombası olduğu bildirilen bombayı nöbet tutan polislere attı. Ardından Dolmabahçe’deki saltanat kapısında nöbet tutan polislere iki kişi otomatik silahlarla ateş açtı. Polisin anında karşılık vermesi üzerine saldırganlar koşarak kaçmaya çalıştı. Almanya Başkonsolosluğu yakınındaki İnönü Caddesi’nde yakalandılar.
Dolmabahçe’deki silahlı saldırının ardından polisler hemen olaya müdahale etti. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Saldırı sonrasında İnönü Stadyumu’nu Taksim’e bağlayan cadde ve Kabataş – Beşiktaş yolu trafiğe kapatıldı.
Saldırıda ölen olmaması teselli oldu. Dolmabahçe Sarayı yolu üzerinde Beşiktaş merkezi de kapatılan yol nedeniyle trafik bir süre etkilendi. Sonra kontrollü geçişler sağlandı. Olay yeri inceleme ekipleri olası bir ikinci saldırı ihtimalini araştırdı ve çevrede bomba olup olmadığının da tetkinini yaptıkları öğrenildi. Ardından İnönü Stadyumu’nu Taksim’e bağlayan cadde ve Kabataş – Beşiktaş yolu, trafiğe açıldı ve normal seyir halinde geçişe açılan akslarla eski haline geri döndü.

Beşiktaş ateş pahası

Yeni eğitim öğretim yılında okul kenti Beşiktaş’ta öğrencilerin ilgisi, kiraların da fiyatlarını tartışmasız yüksek kılıyor. Özellikle kış dönemi içinde kiralık ev talebinin artması nedeniyle şehrin en pahalı ilçesi Beşiktaş olmayı sürdürüyor.
Beşiktaş’ta merkezde artan kiralar, sahilde Kuruçeşme, Arnavutköy ve Bebek’i de etkilerken kara tarafında kalan Etiler akatlar ve gayrettepe ve ulusta da kiraların adeta jet hızıyla artmasına neden oluyor. Öte yandan kiralar ile birlikte konut satış fiyatlarının da artığı ancak artan döviz kuru nedeniyle son zamanlarda fiyatların rekor seviyeye geldiği belirtiliyor. Bunun yanı sıra LYS sonuçlarının açıklanmasıyla ve yeni eğitim öğretim yılına girilmesiyle öğrencilerin ev arama maratonu böylelikle başladı. Tercih dönemi olan 2015 Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla üniversitelerin çevresinde yer alan semtlerde kiralık ve satılık dairelerde fiyat artışı yaşandığı kaydediliyor. Türkiye’nin en büyük üniversitelerinin bulunduğu İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir’deki emlak fiyatlarındaki değişimin ortaya konduğu araştırmaya göre, İstanbul’da kiralık daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçe Beşiktaş olurken, Ankara’da Çankaya, İzmir’de Balçova, Eskişehir’de ise Odunpazarı öne çıktığı aktarılıyor.
İstanbul’da kiralık daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçe ortalama 2 bin 300 TL ile Beşiktaş oldu. Geçen yıla göre kiralık daire fiyatlarının yüzde 15 arttığı ilçeyi, ortalama 2 bin TL’lik kira bedeliyle Bakırköy ve Kadıköy takip etti. Konut ile ilgili alım satım kiralık gibi ilanlarının yer aldığı bir internet sitesinin araştırmasına göre, satılık dairelerde öne çıkan ilçe ise ortalamada Beşiktaş geride kalırken, 675 bin TL ile Bakırköy oldu. İkinci sırada ise ortalama 650 bin TL’lik satış fiyatıyla Kadıköy yer alıyor. Didem TUTAL

Atatürk panolarına kavuştuk
Dolmabahçe’ye uzanan yol güzergahında Atatürk resimlerinin yer aldığı panoların düzenlendiği ve temizlendiği öğrenildi. Geçtiğimiz haftalarda hasar gören resimlerin, onarımı yapılması gereken tabloların yerinden çıkarılarak işlemleri tamamlanınca tekrardan yerine konulacağı açıklanmıştı. 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesinde gerekli onarım ve bakım işlemlerinin yapıldığı duyuruldu. Beşiktaş’ta Dolmabahçe yolunda Beşiktaş Belediyesi işçileri panoları temizlerken objektiflere takıldı.

Sinanpaşa’da yangın paniği

BEŞİKTAŞ Köyiçi Caddesi’nde bulunan Sinanpaşa İş Merkezi’nin bodrum katında çıkan yangın, korku ve paniğe neden oldu. Yoğun dumandan çok sayıda kişi etkilenirken, bir işyerinde kalan ‘Ponçik’ adlı kedi son anda kurtarıldı. Yangın, saat 12.30 sıralarında Sinanpaşa İş Merkezi’nin atık kutuların depolandığı bodrum katında çıktı. İş merkezi sakinlerinin iddiasına göre, çalışanların zaman zaman sigara içmek için depoya iniyordu. İş merkezinde çıkan yangın, kısa sürede büyüdü. İlk müdahaleyi iş merkezindeki güvenlik görevlileri yaptı. İtfaiye, yangını kontrol ettikten sonra uzun süre duman tahliyesi yaptı.

Beşiktaş’ta çıplak adam şoku!..

BEŞİKTAŞ’TA yol üzerinde kıyafetlerini çıkaran bir kişi, trafiği alt üst etti. Şahıs, olay yerine gelen polisler tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. Şahsın polisten kendisini evine bırakmasını istediği öğrenildi. İnönü Stadı’nın üst kısmındaki yolda bir vatandaş kıyafetlerini çıkardı. Sürücülerin gözü önünde tüm kıyafetlerini çıkaran şahıs, polisi alarma geçirdi. Kıyafetlerini yolun ortasında bırakan şahıs, bir süre yolda bekledi. Sürücüler çıplak adama çarpmamak için manevra yaptı. İhbar üzerine olay yerine gelen polisler, şahsın kıyafetlerini almasını sağladı. Polis şahsın kıyafetlerini giymesine yardımcı oldu. Ekipler tarafından bölgeden uzaklaştırılırken, şahsın akli dengesinin yerinde olmadığı belirtildi.

Ortaköy’de
silahlı çatışma

ORTAKÖY’DE silahlı kavgaya müdahale eden polislerden 1’i silahla kalçasından vuruldu. Aynı saatlerde Beşiktaş Ortaköy’de silahlı kavgaya müdahale eden polislerden 1’i silahla kalçasından vuruldu. Muallim Naci Caddesi üzerinde meydana geldi. Ortaköy’de bir bardan çıktıkları öğrenilen iki grup cadde üzerinde tartışmaya başladı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavga sırasında gruptan biri çevreye rastgele ateş açtı. Bu sırada caddede seyir halinde olan Çocuk Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler olaya müdahale etmek istedi. Aynı kişi namluyu polislerin üzerine doğrulttu ve peş peşe ateşledi. Olay sonrası otomobiline binip kayıplara karıştı. Açılan ateş sonrası kalçasından yaralanan polis memurunu, meslektaşları hastanaye kaldırdı. Tedavi altına alınan polisin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Deprem tatbikatı!..

Türkiye’de “asrın felaketi” olarak kayıtlara geçen 17 Ağustos 1999’daki Gölcük merkezli büyük depremin ardından 16 yıl geride kaldı. 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece saat 03.02’de meydana gelen 7.4 şiddetindeki deprem, tam 16 milyon insanı etkiledi. Resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, sokaklarda konuşulan rakam ise neredeyse bunun iki katı. 23 bin 781 kişi yaralandı, 505 kişi de sakat kaldı. 285 bin 211 konutta ağır, orta ve hafif seviyede hasar oluştu. 500 bin kişi evinden oldu.
Beşiktaş da acı olayın 16. yıldönümünde deprem ile ilgili acı gerçeğe persfektif tutmak amacıyla bir etkinlik düzenledi. 17 Ağustos 1999 Depremi’ni ve bu faciada hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anma günü kapsamında gerçekleşen tatbikat Beşiktaş Belediyesi ve AKUT işbirliğiyle gerçekleşti. Beşiktaş Evlendirme Dairesi karşısında bulunan eski bir binada gerçekleşen deprem tatbikatına, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve AKUT Kurucu Üyesi ve Başkanı Nasuh Mahruki katıldı. 17 Ağustos Deprem’inde yaşamını yitiren vatandaşlarımız için gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşu ardından konuşma yapan Nasuh Mahruki depremler ve afetler konusunda gerekli önlem ve derslerin alınmasının gerektiğine, bu konuda da medyaya düşen görevin önemine dikkat çekti. İstanbul Valililği de bu konuda bir açıklamada bulundu. İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi İstanbul’da 1126 kamu binası depreme hazır, derken kentte 2006’dan bu yana okul, hastane, sağlık ocağı, yurt, idari ve sosyal hizmet binası olmak üzere 900 kamu binası güçlendirme ve onanmdan geçtiğini, 226 bina yeniden yapıldığını vurguladı ve 46 okul ve 7 hastanenin güçlendirme ve onarımı sürdüğünü kaydetti.

30 Ağustos etkinliği iptal!..

Beşiktaş’ta geleneksel hale gelen 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle gerçekleşmesi beklenen Fener Alayı, açıklanan Başbakanlık Genelgesi nedeniyle iptal edildi.
Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen ve Barbaros Meydanı’nı da içine alan yürüyüşle fener alayına vatandaşların ilgisi büyüktü. Ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan genelgede bayram boyunca şenlik, konser ve kutlama faaliyetlerinin yapılmaması istendi. Genelgede “Son günlerde meydana gelen terör olayları nedeniyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri kabul şeklinde icra edilmesi; diğer şenlik, konser, eğlence ve kutlama faaliyetlerinin yapılmaması uygun görülmüştür” ifadesi yer aldı. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle her yıl fener alayı düzenleyen Beşiktaş Belediyesi, bu yıl artan terör olayları nedeniyle fener alayı programını iptal ettiğini de kamuoyuyla paylaştı.
Muzaffer TOPAL

Türk usulü kurtarma!.. Kaputta beklediler

Beşiktaş’ta Dolmabahçe Sarayı yanında bulunan otoparkta aracını park eden Kanadalı turist otomobilinin el frenini çekmeyi unutunca geri kaymaya başlayan otomobil denize düşmekten son anda kurtuldu. Aracın kaputuna oturan vatandaşlar sosyal medya konusu oldu. Olay, Beşiktaş’ta Dolmabahçe Sarayı yanında bulunan otoparkta meydana geldi. Aile fertleriyle birlikte kiraladığı otomobille Dolmabahçe Sarayı’nı gezmeye gelen Pakistan uyruklu Kanada vatandaşı Şeriyat Bag, otomobili park ettikten sonra aile fertleriyle araçtan indi. Aracın el frenini çekmeyi unutan Bag, otopark görevli ile konuşurken bir anda aracının geriye doğru kaydığını fark etti. Hemen aracına koşan Bag, otoparkta bulunan vatandaşlarla birlikte otomobilin kaputuna oturarak aracın denize düşmesini önledi. Bu şekilde kurtarma görüntüleri de hafızalara kazındı.
Vatandaşlar neler olduğunu anlamaya çalışorken çevrede büyük panik yaşandı ve otoparka polis ve itfaiye ekipleri çağrıldı. Kısa sürede olay yerine ulaşan polis ve itfaiye ekipleri aracın ön kısmına bağladıkları iple otomobili demirlere bağladı ve bulunduğu yerden araç çıkartıldı.

Beşiktaş’tan havalimanına…

Metro ağı Beşiktaş’ı kuşatmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda havalimanı metrosu dikkat çekiyor. Buna göre, Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin, İstanbul 3. Havalimanı’na erişimi sağlayacak Gayrettepe – 3. Havalimanı arası metro hattının proje çalışmalarına başlandığını bildirdi. Yapılan açıklamada, İstanbul 3. Havalimanı’na kolay erişimi sağlamak, İstanbul trafiğine nefes aldırmak ve şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Bakanlık tarafından yapımı üstlenilen Gayrettepe-3.Havalimanı metro hattının etüd-proje yapımı ihalesine çıkıldığını ifade edilerek, ihalenin 27 Temmuz’da sonuçlandırıldığı aktarıldı. Beşiktaş merkezli metro ağı çalışmaları önümüzdeki yıllarda da devam edeceğe benziyor. Etiler’de hizmete giren entegre metro projesi sonrası bu kez Asya ve Avrupa yakasından binlerce yolcuyu havalimanına taşıması öngörülen projenin ana istasyon görevini Beşiktaş yani Gayrettepe noktası sürdürecek.
Gayrettepe-3. Havalimanı hattının yaklaşık 33 kilometre uzunluğunda olacağını belirten Ulaştırma Bakanı Bilgin, iki nokta arasında ulaşımın 26 dakikada sağlanacağını kaydetti. Söz konusu hatta saatte 120 kilometre hıza ulaşan hızlı metro araçlarının kullanılacağını bildiren yetkililer, 3. Havalimanı-Gayrettepe metro hattının, tamamlandığında İstanbul’daki diğer metro hatlarıyla da entegre olacağını ve İstanbul’un hem Avrupa hem de Asya yakasından 3. Havalimanı’na çok kısa sürede ulaşılacağını dile getirdi.
Etüd-proje yapımı işinin en fazla 1 yıl içinde bitirilmesi, 2016’da da söz konusu hattın yapım ihalesine çıkılması planlanıyor.
Metronun tamamlanmasıyla birlikte öngörülen geçiş süresi 26 ile 97 dakika arasında değişecek.
Metronun tamamlanmasıyla birlikte öngörülen hız şöyle aktarılıyor:
“Avrupa yakası, Taksim’den 3. Havalimanı Erişimi Gayrettepe üzerinden 42 dakika, Yenikapı’dan 3. Havalimanı Erişimi Gayrettepe üzerinden 49 dakika, Gayrettepe’den 3. Havalimanı Erişimi 26 dakika olarak belirtiliyor.
Asya yakası, Kadıköy’den 3. Havalimanı Erişimi Gayrettepe üzerinden 70 dakika, Söğütlüçeşme’den 3. Havalimanı Erişimi Gayrettepe üzerinden 65 dakika, Kartal’dan 3. Havalimanı Erişimi Gayrettepe üzerinden 97 dakika, Pendik’ten 3. Havalimanı Erişimi Gayrettepe üzerinden 97 dakika olarak aktarılıyor.”

Öğrenciler yaşadı!.. Tatil uzadı

Yaz tatili uzadı, öğrencilerin yüzü güldü. Başbakan Ahmet Davutoğlu, okulların açılacağı tarihi açıkladı, okulların açılışı ertelendi. Tüm Türkiye’de 2015-2016 eğitim-öğretim yılında okullar 28 Eylül’de açılacak. 1. kanaat dönemi, 28 Eylül 2015 Pazartesi günü başlıyor ve 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarı yıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016’da yapılacak. 2. dönem, 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlıyor ve 10 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek.

Beşiktaş Meydanı’nda eylem
“Nükleere hayır” dediler

Beşiktaş’ta çevre hassasiyeti konseptiyle protestolar sürüyor. Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri üyesi bir grup, Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasının 70. yılı dolayısıyla, Beşiktaş’ta “Nükleer Santrallara ve Silahlara Hayır” eylemi yaptı. Protesto ile ilgili detaylar şöyleydi: “Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri üyesi bir grup Beşiktaş’ta toplandı. Grup burada Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasını, 70. yılında protesto etti.”
Platform üyelerinin yaptığı eylemde okunan basın açıklamasında şöyle denildi: “70 yıl önce Japonya’nın karşı karşıya kaldığı nükleer saldırı nedeniyle Japon halkı pek çok hastalık ve genetik bozukluğa maruz kaldı. Ülkemizin nükleer atıkların depolanacağı bir çöplüğe dönüşme riski ile nükleer silahlanma tehdidi de yer almaktadır. Hükümeti bir kez daha uyarıyor, nükleer enerji üretimi görüntüsü altında nükleer silahlanma sevdasından vazgeçilmesini ısrarla talep ediyoruz.”
Bu arada 90’lı yıllarda yaptığı nükleer karşıtı şarkısı ile bilinen Bulutsuzluk Özlemi grubunun solisti Nejat Yavaşoğulları da eyleme destek verdi.

MHP’den
30 Ağustos
kutlaması

MHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Ulus’ta yürüyüş düzenledi. Yürüyüş şöyle duyuruldu: “Ulus Ambarlıdere Mahalle Teşkilatımızın Düzenlemiş Olduğu Şehitler ve 30 Ağustos Zafer Bayramı Yürüyüşünü Gerçekleştirdik.”

Otobüsün altına girdi

BEŞİKTAŞ’TA, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda motosikletinin direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü, özel halk otobüsünün altına girdi. Kazada 1’i ağır 2 kişi yaralandı. Dolmabahçe’de yağmur nedeniyle yolların kayganlaşması sonucu kaza meydana geldi. Karaköy’den Beşiktaş yönüne giden İsmail Cenk’in kullandığı 34 TN 2999 plakalı motosiklet, karşı yönden gelen otobüsün altında kaldı.

Yol kenarında bomba paniği

GAYRETTEPE’DE yol kenarında fark edilen dizüstü bilgisayar çantası, bomba paniğine yol açtı. Hattat Halim Sokak’ta yol kenarındaki dizüstü bilgisayar çantasının sahibini bulunamayınca, polisten yardım istendi. Sokağın çevresi araç ve yaya trafiğine kapatıldı, bomba imha uzmanları olay yerine geldi. Yapılan kontrolden sonra kısa süre sonra büyük bir gürültü ile patlatılan çantanın boş olduğu anlaşıldı.

Denizde erkek cesedi!

BEŞİKTAŞ’TA, Bezmialem Valide Cami yakınlarında iskeleye de yakın olan alanda, denizde erkek cesedi bulundu. Alınan bilgiye göre, denizde hareketsiz bir kişinin bulunduğunu fark eden vatandaşlar, Emniyet Güçleri’ne haber verdi. Olay yerine gelen asayiş ekibi çevre güvenliğini alırken, Deniz Şube Müdürlüğü’ne bağlı dalgıç polisler cesedi karaya çıkardı. Hastane morguna gönderilen cesedin çürümeye başladığı öğrenildi.

Kurban fiyatlarında tartışma erken başladı

Türkiye Diyanet Vakfı kurban fiyatlarını açıkladı. Bu yıl kesimler ile ilgili duyuru da bayramdan haftalar önce yapılmış oldu. Buna göre Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), bu yıl ki “Vekaletle Kurban Kesim Programı” kapsamında, yurt içinde 182 il ve ilçe merkezinde, yurt dışında da 76 ülkenin 450 bölgesinde kurban kesimi yapacak. Buna göre kurban kesim fiyatları da duyuruldu. Vekalet yoluyla yurt dışı vekaleten kurban kesimi 450 TL olarak belirlenirken yurt içi vekaleten kurban kesimi 625 TL oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek olan “Vekaletle Kurban Kesim Programı” kapsamında gelmesi beklenen kurban vekâletlerine göre 200 bin hisse kurbanın kesilerek dağıtımının yapılması hedefleniyor.
Vatandaşların vekâlet verdikleri kurbanlarının, dini usullere uygunca kesimi yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV personeli görevlendirildi. Organizasyonlarda gönüllülerin de yer alacağı belirtildi. Yurtiçindeki merkezlerden 88’inde ayrıca sığınmacı ailelere yönelik kurban kesimi yapılacak.

YTÜ’de kargaşa
öğrencilere
müdahale

YILDIZ Teknik Üniversitesi’nde emniyet güçlerinin müdahalesi dikkat çekti. Üniversiteye kayıtlar sırasında bir öğrenci grubunun stant açması polislerin müdahalesini de beraberinde getirdi. Üniversitede kayıtların yapılması esnasında stand açan solcu oldukları belirtilen öğrencilere polis müdahale etti. Buna göre 12 öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi. İşte bazı detaylar: Yıldız Teknik Üniversitesi öğrenci kayıtları sırasında kampüs içerisinde masa açan bazı sol gruplara polis müdahale etti. Öğrenci Kolektifleri, Fikir Kulüpleri Federasyonu ve HDP üyesi 12 öğrenci gözaltına alındı. Bazı sivil polislerin kayıtların yapılması öncesi, solcu öğrencilere, masaları kaldırmaları yönünde söylemlerde bulundukları iddia edildi.

Sinanpaşa Cami’ne
cumbalı mahfil!..

Vakıflar Müdürlüğü tarafından restore edilen Mimar Sinan eseri Sinanpaşa Camii’ne, asıl projesinde olmayan cumbalı bir mahfil eklenmesi dikkat çekti. İstanbul’un önemli tarihi yapılarından Beşiktaş’taki Sinanpaşa Camii’nin bitişiğine yaptırılan Hünkar Mahfili’nin görüntüsü ortaya çıktı. Mahfil, Kaptan-ı Derya Sinan Paşa tarafından 1555’te Mimar Sinan’a yaptırılan asıl halinde yer almadığı söyleniyor. 2.5 milyon liraya mal olduğu iddia edilen Hünkar Mahfili’nin Beşiktaş Müftüğü’ne tahsis edilmesi planlandığı medyaya da yansıdı. Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü tarafından 2011’de restore ettirilerek yapı hizmete girmişti. Mahvil ise eserin orjinalinde olup olmadığı yönünde görenlerde ilgi uyandırıyor.

Balıkçılar güldü
Kefal bolluğu

İSTANBUL Boğazı’ndaki kefallerin kıyılarda sürüler halinde dolaşması renkli görüntüler oluşturuyor. Balık sezonu ise başlayacak. Uzmanlar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, sürü balığı olan kefallerin beslenme, üreme ve yer değiştirme gibi nedenlere bağlı olarak yaz aylarında kıyılarda gözlenmesinin normal olduğunu söyledi. Kefalin birçok türünün hem denizde hem de tatlı suda yaşayabildiğini belirten uzmanlar, “Kefal, kirli su ve aşırı sıcaklıklara dayanıklı bir balık türü. Kefaller, mevsimsel yer değiştirme sırasında, beslenme ve üreme amaçlı bir araya gelebilirler. Uygun besin bulamayan balıklar da kıyıya, besin bulacakları alanlara yönelebilir” diye görüş aktardı. Amatör olta balıkçıları ise boğazdaki kefal yoğunluğunu Boğaz’ın bir çok noktasında gözlemleyebildiklerini dile getiriyor.
Öte yandan İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2015 yılı mayıs ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ürünün yüzde 10,96 ile balık olduğunu bildirdi.
Sezon açıldı demiştik
Bebek’te boğuldu

BEBEK sahilinde serinlemek isteyenler, yaz aylarının kavurucu sıcaklarında tüm uyarılara rağmen denize girmekten kaçınmadılar. Gazete Beşiktaş’ın manşetine de yansıyan bu olay da Boğaz sularının tehlikeli olabileceği yönündeki detaylar da yer alıyordu. Bebek sahilinde denize giren yaşlı bir adamın, boğularak hayatının kaybettiği öğrenildi. Akıntı nedeniyle denize girmenin tehlikeli olduğu noktalarda uyarılara aldırış etmeyen vatandaşların ölümle burun buruna gelebileceği belirtiliyor.

Dağlarca’nın anısına

BEŞİKTAŞ’TA Pen Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ve Tekin Yayınevi organizatörlüğünde “Dağlarca Şiir Ödülü” etkinliği gerçekleştirilecek. Bunun için başvurular Ağustos ayı sonu tamamlandı. Dağlarca’nın anısını yaşatmak, Türk şiirinin gelişimine katkıda bulunmak ve şiiri hayata daha çok katmak amacıyla yola çıkan yarışmanın Seçici Kurulu’nda; Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen, Sennur Sezer ve Tarık Günersel yer alıyor. Ödül miktarı 15 bin TL olarak belirlendi. Ödül, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ölüm tarihi olan 15 Ekim’de açıklanacak ve 18 Ekim Pazar günü Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi’nde düzenlenecek bir etkinlikle sahibine sunulacak.

SPOR HABERLERİ

İhracat rekortmeni “BEŞİKTAŞ”

Spor Toto Süper Lig ekipleri bu sezon geçmiş yılların aksine uluslararası piyasaya birçok ihracat yaparak yaklaşık 50 milyon Euro gelir elde etti. Bu yıl Çin ve Ortadoğu pazarının dışında Avrupa’nın önemli liglerine de yüksek fiyatlardan oyuncu veren Süper Lig, geçen yıl yurtdışına 23 milyon 150 bin Euro’luk bir satış gerçekleştirmişti. Bunun büyük bölümü de Avrupa dışındaki pazarlara olmuştu. Bu sezon Atınç, Enes gibi altyapısını Türkiye’de almış oyuncuların önemli bonservis bedelleriyle transfer olması dikkat çekici. Beşiktaş’ta ikinci baharını yaşayan Demba Ba ile çıkışını Türkiye’de gerçekleştiren Bakambu gibi forvetler, kulüplerine 20 milyon Euro’luk katkı sağladı. En çok gelir elde eden kulüp, 18 milyon Euro ile Beşiktaş olurken Bursaspor 10.5 milyon Euro ile ikinci sırada yer aldı.

Stat açılış tarihi: 19.03.2016!..

Beşiktaş taraftarının sabırsızlıkla beklediği Vodafone Arena’da inşaat yeniden başladı. İki işçinin yaranmasına neden olan çatı kazası sebebiyle mühürlenen statta, eksikler giderilince yoğun mesai de bir kez daha hız kazandı. Gözler ise bir kez daha bitiş tarihinde. Konuyla ilgili konuşan Beşiktaş’ın Vodafone Arena’dan sorumlu yöneticisi Umut Güner. Güner, bir tarih açıklamak istemese de “Taraftarlarımıza sürpriz yaparak açılışı bir an önce gerçekleştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Vodafone Arena Stadı’nın bir an önce yetiştirilmesi için tüm çalışanların kendileri gibi özveri ve hızlılıkla çalıştığını belirten Vodafone Arena’dan sorumlu yöneticisi Umut Güner, “Stadımızın güvenlikten sorumlu yetkilileri gece gündüz çalışarak sorunları gidermek için çabaladılar” diye konuştu.
Yaşadıkları talihsiz kaza sonrası inşaatın mühürlendiğine değinen Güner, “Güvenlik sorununu çok kısa sürede çözüp stadın inşaatının devam etmesi için gerekli zemini hazırladık. Vodafone Arena inşaatında iş güvenliğinin arttırılması konusunda çalışmalar tamamlandı. Stadımızda şu anda 200’e yakın çalışan hemen görevlerinin başına geçtiler ve çalışmalara başladılar. Taraftarlarımıza sürpriz yaparak açılışı bir an önce gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda çok arzulu ve istekliyiz“ dedi.
AÇILIŞ 19 MART 2016
Açıkça söylenmese de Vodafone Arena’nın açılışı için yönetimin kendisini 19 Mart 2016 tarihine hazırladığı ileri sürüldü. Yönetimin, Beşiktaş’ın kuruluş tarihini de temsil eden ‘19.03’ tarihi için organizasyon şirketleriyle temas kurduğu ve nasıl bir organizasyon yapılabileceğini görüştüğü bildirildi. Şirketlerden farklı teklifler gelirken, yönetimin özellikle Büyük Şehir Belediyesi’ne, konser alanı olarak vermek istediği deniz tarafındaki kale arkası için özel bir organizasyon düzenlemek istediği de gelen bilgiler arasında.

BJK: 1 – Trabzonspor: 2

Kara Kartal evinde, Bordo-Mavili takımla karşılaştı. Hasan Doğan Sezonu’da 2. hafta maçında Beşiktaş, Atatatürk Olimpiyat Stadı’nda Trabzonspor’u ağırladı. Karşılaşmada gülen taraf Karadeniz ekibi oldu. Trabzonspor istediği sonucu alarak evine döndü. 2-1 Trabzonspor’un galibiyetiyle bitten maçta Bordo-Mavili takımın gollerini Yusuf ve Erkan Zengin attı. Siyah -Beyazlı ekibin golü ise Q7’den geldi. Karşılaşmaya damgasını vuran olay ise Beşiktaş’ın golünü kaydeden Q7’nin oyundan atılması oldu.

G.Antep: 0 – BJK: 4

Hasan Doğan Sezonu’nun 3. haftasında Gaziantep-spor ile Beşiktaş, Kamil Ocak Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. Sezona Mersin deplasmanında 5 gollü flaş bir başlangıç yapan ancak geçtiğimiz hafta Olimpiyat Stadı’nda ağırladığı Trabzonspor’a 2-1 kaybeden Beşiktaş, sahadan 3 puanı alarak ayrıldı. Kamil Ocak Stadı’nda oynanan maçı Beşiktaş son dakikalarda bulduğu gollerle 4-0 kazandı.
Kartal’ın golleri, 76. dakikada Oğuzhan Özyakup’un serbest vuruşu, 83. dakikada Cenk Tosun’un penaltısı ile 87’de Olcay Şahan ve 90+1’de Kerim Frei’dan geldi.

Mersin: 2 – BJK: 5

Spor Toto Süper Lig’in birinci haftasında Beşiktaş, deplasmanda karşılaştığı Mersin İdmanyurdu’nu 5-2 mağlup etti. 9. dakikada Oğuzhan’ın ara pasıyla ceza alanına giren Cenk Tosun kaleci Mihaylov’u da çalımlayarak meşin yuvarladı ağlarla buluşturdu: 0-1. 19. dakikada orta alan hakimiyetini eline alan Mersin’de, Nakolma, Khalili ile girdiği ver kaçta defansın arkasına sarktığı anda kaleci Tolga’yı da çalımlayarak topu boş kaleye yuvarladı: 1-1. 45. dakikada orta alandan gelişen Beşiktaş atağında Oğuzhan’ın pasıyla buluşan Olcay’ın defansı geçerek verdiği topu önünde bulunan Cenk Tosun plase bir vuruşla kendisinin ve takımının ikinci golünü att: 1-2. 68. dakikada Oğuzhan’ın pasıyla buluşan Cenk Tosun’un sert şutunda top fileleri havalandırdı: 1-3. 73. dakikada Oğuzhan ile yaptığı ver kaçta topla buluşan Olcay meşin yuvarlağı ağlara gönderdi: 1-4. 89. dakikada Nakoulma durumu 2-4. 90+2. dakikada Olcay’ın ara pasında topu kovalayan Kerim topu ağlara gönderdi: 2-5. Karşılaşma, Kartal’ın 5-2’lik galibiyetiyle sona erdi.

Wolters kontrolden geçti: TAŞ GİBİ!..

Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı’nın yeni transferi ABD’li oyuncu Nate Wolters, sağlık kontrolünden geçirildi. Kulüpten yapılan açıklamada, Wolters’ın Acıbadem Sports’ta bir dizi sağlık kontrolüne tabi tutulduğu belirtildi. Detaylı kan tetkikleri yapılan Wolters’ın, ortopedi, iç hastalıkları, göz, kulak-burun-boğaz, genel cerrahi, kardiyoloji muayenelerinden geçtiği, akciğer, sağlık kontrollerinin kardiyak testleri ve radyolojik kontrollerle tamamlandığı ifade edildi.

Ercan Aşıkoğlu’na başarılı operasyon

Beşiktaşlı hentbolcu Ercan Aşıkoğlu ameliyat oldu. Kulüpten yapılan açıklamada, Beşiktaş Mogaz’ın tecrübeli oyuncusu Ercan Aşıkoğlu’nun, sağ dizinden ameliyat edildiği belirtildi. Prof. Dr. Ömer Faruk Taşer tarafından gerçekleştirilen operasyonda, Siyah-Beyazlı oyuncunun sağ diz iç yan bağına suni takviye, sağ diz dış yan bağına kendi greftinden takviye ve sağ diz ön çapraz bağına kadavradan takviye yapıldığı aktarıldı. Başarılı bir operasyon geçiren tecrübeli oyuncunun, sezonun ikinci yarısında takımla birlikte olabileceği paylaşıldı.

Beşiktaş Mogaz’a kamuflaj desenli
forma

Beşiktaş Mogaz Erkek Hentbol Takımı’nın yeni sezonda giyeceği kamuflaj desenli formanın tanıtımı yapıldı. Siyah-Beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, Süleyman Seba Spor Salonu’nda bir araya gelen Beşiktaş Mogaz oyuncuları ve teknik heyetine, kamuflaj desenli yeni formanın takım idari menajeri Berk Karahan tarafından tanıtıldığı belirtildi. Tanıtımın ardından, yönetim kurulu üyesi Erdal Karacan, Beşiktaş Mogaz teknik ekibi ve oyuncularının birlikte yeni formalarla fotoğraf çektirdikleri aktarıldı.

Demba Ba Kartal’ın borçlarını ödedi!..

Mali yönden sıkıntılı bir dönemden geçen Siyah-Beyazlılar, Demba Ba’nın Çin ekibi Shanghai Shenhua’ya 13 milyon euro bonservis bedeli ile satılmasının ardından büyük bir rahatlık yaşadı. Beşiktaş Kulübü’nün KAP’a yaptığı Ağustos ayı “Aylık bildirim”inde de bu net bir şekilde ortaya çıktı.
Siyah-Beyazlı yönetim, Kara Kartal’ın eski Senegalli golcüsü Demba Ba’dan kazandığı para ile kasasını doldurdu ve tüm borçları sildi. Futbolculara olan 48 milyon 432 bin 373 TL’lik borç sıfırlandı. Kulüpte çalışan tüm personelin de parası ödendi. Kredi borçlarının taksitlerini ödeyen yönetim, icra davalarını da bir bir kapattı. Filip Holosko 903 bin, Sezer Öztürk 536 bin, Gökhan Süzen de 522 bin euroluk alacağı nedeniyle Beşiktaş’ı icraya vermişti. Siyah-Beyazlılar, bu oyuncuların alacaklarının hepsini ödedi ve davayı kapattı.
Demba Ba’nın menajeri olan Alex Gontran’a da 60 bin euroluk borç hesabına yatırıldı. İbrahim Toraman’a 150 bin TL, Michael Eneramo’ya da 125 bin euro verildi ve borçlar silindi.

Artık tarih vermiyor!..

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, konuk olduğu ve Vodafone Arena’da gerçekleştirilen bir televizyon kanalının canlı yayınında açıklamalarda bulundu. İşte Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın stat açıklamaları: “Stadımızı en kısa zamanda bitireceğiz. Tarih vermeyi çok doğru bulmuyorum şu anda. İş kazası yaşadık, bunun sonucu olarak çalışmalar durdu. Çatı çalışması tekrar başladı. Çatı kalkmadığı sürece çime başlayamıyoruz, dışarıdaki işleri yapamıyoruz, koltukları takamıyoruz. Bayrama kadar çatıyı kaldırmayı düşünüyoruz.”

Onursal Başkan Süleyman Seba’yı andık

Merhum Süleyman Seba’nın Feriköy Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma törenine; BJK yönetimi, Teknik Direktör Şenol Güneş, futbolculardan; Tolga Zengin, İsmail Köybaşı, Ersan Gülüm, Necip Uysal, altyapı ve farklı branşlardan sporcular, kulüp personeli, TFF eski başkanı Şenes Erzik, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ile taraftarlar ve farklı renklere gönül veren sporseverler katıldı.
Kartallar Beşiktaş Motosiklet Kulübü Derneği üyelerinin Seba’nın memleketi Sakarya’dan getirdiği toprağı mezarın üzerine serpti. Anma töreni, merhum Süleyman Seba için duaların okunması ve helallik verilmesiyle sona erdi.

Güneş: “Çabuk iyileş Veli”

Beşiktaş Kulübü’nden yapılan açıklamada, Siyah-Beyazlı futbolcunun Sağlık Kurulu Başkanı Sarper Çetinkaya tarafından ameliyat edildiği bildirildi. Açıklamada, “Başarılı geçen operasyonda, oyuncumuza sağ omuz ‘biceps tenodezi’ uygulandı. Veli Kavlak’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz” denildi. Veli, geçen sezon Almanya’da yine aynı bölgeden atroskopi geçirmiş ve ardından varikosel ameliyatı olmuştu. Siyah-Beyazlı kulüp, yaptığı açıklamada, Veli Kavlak’ın 2-2,5 ay sonra takım çalışmalarına başlayabileceğini duyurmuştu.
Güneş: “Sana ihtiyacımız var”
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, ameliyat olan yıldız oyuncu Veli Kavlak’a moral verdi. Güneş, omzundan ameliyat olan Veli’yi ziyaret etti. Yıldız futbolcudan sağlık durumu hakkında bilgi alan Güneş talebesine, “Çabuk iyileş sana ihtiyacımız var” diyerek moral verdi.

Atiba mutlu

Beşiktaşlı sözleşmesi geçen sezonun sonunda biten ve o dönemde takımdan ayrılacağı iddiaları gündeme gelmişken Siyah-Beyazlılar’la 2 yıllık yeni anlaşma imzalayan Atiba, bu durumdan dolayı oldukça memnun. Kanadalı yıldız Atiba, konuyla ilgili olarak yakın çevresine, “Geçen seneye göre bu sezon daha iyi bir kadromuz var. Teknik direktörümüz de lige hakim ve oldukça bilgili biri. Beşiktaş’la yola devam etme kararı aldığım için oldukça mutluyum” dediği öğrenildi.

Beck: ‘Kartal gol gol gol’

Andreas Beck, Türkiye’deki yeni yaşamı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Almanya Bundesliga ekibi Hoffenheim’dan Beşiktaş’a transfer olan Andreas Beck, Türkiye’ye kısa sürede adapte olduğunu söyledi. Beck, yaptığı açıklamada, “Almanya’da bir çok arkadaşım Beşiktaşlı olduğu için kulübe kolay uyum sağladım. İlk öğrendiğim Türkçe söz ise, ‘Kartal gol gol gol’ oldu” dedi.

Mario Gomez
Kartal’ı sevdi

Kara Kartal’ın İtalya Serie A ekibi Fiorentina’dan kiraladığı Alman oyuncu Mario Gomez, kariyerine Siyah-Beyazlı formayla veda etmeyi planlıyor. Bu konuyla ilgili olarak planlamasını yapan 30 yaşındaki futbolcunun, Beşiktaş’ta uğurlu numarası 33’ü sırtına geçirip 3 sezon görev yaptıktan sonra kramponlarını asmayı hedeflediği öğrenildi. Bu planını teknik direktör Şenol Güneş’le paylaşan Gomez’in, tecrübeli çalıştırıcıdan, “Yeni takımını sahiplenmen benim için çok önemli. Sen, bu ekibin önemli parçalarından birisi olacaksın. Atacağın gollerle takıma vereceğin katkı, seni Beşiktaş’ın efsane oyuncuları arasına sokabilir” sözleriyle destek gördüğü bildirildi.

Lamont Hamilton ve Emre Bayav Kartal’da

Basketbol Süper Ligi’nin iddialı ekiplerinden Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı, ABD’li basketbolcu Lamont Hamilton ve Emre Bayav’ı kadrosuna kattı. Siyah-Beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, “Yeni sezon hazırlıkları kapsamında transfer çalışmalarını sürdüren Erkek Basketbol Takımımız, pota altını 1984 doğumlu, 208 cm boyunda olan Lamont Hamilton ve 1987 doğumlu, 212 cm boyundaki Emre Bayav’ı transfer ederek güçlendirdi” denildi.
Siyah-Beyazlılar, Lamont Hamilton ile 1 yıllık, Emre Bayav ile de 1+1 yıllık sözleşme imzaladı. Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı, daha önce de Cenk Akyol, Erik Murphy ve Evren Büker’i kadrosuna katmıştı.

Potada ve voleybolda sezon hazırlıkları…

Beşiktaş’ın salon takımları 2015-16 sezonuna “Merhaba” dedi. Basketbol takımı sezonun ilk çalışmasını gerçekleştirirken, tedavi olan Doğukan Şanlı, Milli Takımlar’da bulunan Kartal Özmızrak, Erik Murphy ve Ryan Broekhoff’un yanı sıra izinli olan Cenk Akyol, Nate Holters, DJ Steeley ve Lamont Hamilton idmana katılmadı. Beşiktaş Voleybol takımı da 2015-2016 sezon açılışını yaparak antrenmanlara başladı.

MAGAZİN HABERLERİ

“BİZ EVLENDİK AMA…”
ARNAVUTKÖY- Ünlü tiyatrocular Oya Kırca ve Levent Kırca’nın oğulları Oğulcan Kırca, geçen hafta BKM Mutfak ekibinden Ayça Erturan’la Arnavutköy’deydi. Bir balık restoranından el ele çıkarken görüntülenen genç çift, yaptıkları sürpriz açıklamayla şaşırttı. Çift, evlilik kararı aldıkları haberleriyle ilgili sorular üzerine şöyle dedi: “Biz 31 Ağustos 2014’te evlendik ama sizden sakladık. Ay sonunda evliliğimizin birinci yılını kutlayacağız.”

DÖVMELER ORTAYA ÇIKTI
ARNAVUTKÖY- Eliz Sakuçoğlu, sevgilisi Beren Benan’la Arnavutköy sahilinde yürüyüş yaptı. Son dönemde aldığı kiloları vermeye çalışan Eliz Sakuçoğlu, rahat kıyafetiyle dikkat çekti. Göbeğini açıkta bırakan bir tişört ve şort giyen stil danışmanı, beline bağladığı eşofman üstüyle kendisini kamufle etti. Eliz Sakuçoğlu’nun vücudunun farklı yerinde 18 dövmesi olduğu görüldü.

BİR DİZİ AŞKI DAHA…
KURUÇEŞME- Rol aldıkları dizi setinde tanışıp aşk yaşamaya başlayan Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli, geçen hafta Kuruçeşme’deki bir mekanda başbaşa yemek yedi. Gazetecilerin “Yeni bir aşk mı?..” sorusunu yanıtsız bırakan ve objektiflere birlikte poz veren ikiliden Burçin Terzioğlu, mekanı taksiyle terk etti. İlker Kaleli ise motosikletiyle mekandan ayrıldı.

HER ŞEY ORTADA
BEBEK- Bir reklam kampanyasında buluşup kısa süre sonra aşk yaşamaya başlayan Kerem Bürsin ve Serenay Sarıkaya, Bebek’te yürüyüş yaparken görüntülendi. İlk kez set dışında bu kadar net görüntü veren ikili, objektiflere yakalanınca durumu kabullendi, kaçmak yerine gülmeye başladı. Bürsin ve Sarıkaya, gülerek çekim yapılmasına izin verse de beraberlikleri hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı.

SEVENLERİNİ KIRMADI
BEŞİKTAŞ- Ekranların güzel oyuncularından Gizem Karaca, alışveriş için geldiği Zorlu Center’da objektiflere yansıdı. Güzel oyuncu kısa süre mağazaları dolaşarak alışveriş yaptı. Alışveriş merkezinde güzel oyuncuyu karşılarında gören hayranları Karaca’yla bol bol fotoğraf çektirdi. Hayranlarını kırmayan ve onlarla uzun süre fotoğraf çektiren güzel oyucu günün sonunda aracına binerek alışveriş merkezinden ayrıldı.

“İLİŞKİMİ KONUŞMAM”
ETİLER- Kenan İmirzalıoğlu ile yaşadığı aşkla çok konuşulan ünlü oyuncu, Etiler trafiğinde görüntülendi. Sinem Kobal, ilişkisiyle ilgili soruları geçiştirdi. Kenan İmirzalıoğlu’yla yaklaşık 7 aydır aşk yaşayan Sinem Kobal, Etiler trafiğinde görüntülendi. Muhabirleri görünce aracın camını indirip sohbet eden oyuncu Kobal, İmirzalıoğlu’yla beraberliği sorulunca “İlişkimi konuşmam. Şu an yeri de değil” diyerek geçiştirdi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*