Cumhurbaşkanı Futbol Zirvesi

TÜRKİYE: Futbol zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde gerçekleşen futbol zirvesinden şiddet olaylarına karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele mesajı çıktı.
İşte bazı detaylar:
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Spor Toto Süper Lig’de yer alan takım kaptanlarının kabulü, samimi bir atmosferde, herkesin görüşlerini dile getirme imkanı bulmasının yanı sıra, futbolseverler başta olmak üzere kamuoyuna birlik ve beraberlik mesajı verilmesine de vesile oldu.

Toplantıda, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, açılış konuşmasını yapmasının ardından, toplantıya katılan yetkilileri ve takım kaptanlarını tek tek dinlediği kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, 4 Nisan’da Fenerbahçe kafilesinin maruz kaldığı saldırının derin üzüntüye sebep olduğuna değinen katılımcılar, saha içindeki şiddetle de saha dışındaki şiddetle de mücadele için azami gayret gösterilmesi gerektiğini vurguladılar

“FAİR PLAY FİİLİYATA GEÇİRİLMELİ”
Takım kaptanları, Türk futbolunda ’fair play’in fiiliyata geçirilmesi için yöneticilerden oyunculara, siyasetçilerden medya mensuplarına varana dek herkesin duyarlılık sergilemesi, sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine değindiler. Toplantıya tercümanıyla birlikte katılan Trabzonspor kaptanı Jose Bosingva, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu buluşmaya vesile olması nedeniyle teşekkür ederek, “Önemli olan oyuncular olarak bizlerin de, saha içinde de saha dışında da davranışlarımızla daima pozitif mesaj vermeyi başarmamız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un kendisinin Başbakanlığı döneminde çıkarıldığına işaret ederek, sorunun çözümü için uygulamaların hayata geçirilmesi kadar tespit edilen eksikliklerin de yeni düzenlemelerle giderilmesinin de önemli olduğunu vurguladığı belirtildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç bu konuda federasyon ve kulüpler ile daimi istişare halinde olduklarını belirtirken, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in ise “Futbolda şiddeti önlemeye yönelik düzenlemeler hem caydırıcı hem de uygulanabilir olmalı. Bu başarılırsa daha iyi netice alırız” görüşünü dile getirdiği öğrenildi.

SEZON SONUNDA HUBER KÖŞKÜ’NE DAVET
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine ikramda bulunduğu konuklarıyla yaptığı sohbet yaklaşık 1,5 saat sürdü. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan, dış faktörlerden etkilenmemelerini ve Fair Play’den taviz vermemelerini tavsiye ettiği konuklarına futbol sezonu sona erdiğinde İstanbul’da Huber Köşkü’nde kendileriyle tekrar bir araya gelme arzusunda olduğunu da söyledi.
Erdoğan, kabul sonrasında, tek tek uğurladığı konuklarına buluşmanın anısına birer kravat hediye etti.

Jose Bosingwa forma ile geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden takımların kaptanlarının biraraya geleceği toplantı bir saat gecikmeli başladı. Erdoğan’ın davetine katılanlar arasında Trabzonspor kaptanı Jose Bosingwa da yer aldı. Trabzonspor’un Portekizli kaptanı yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye etmek üzere imzalı Bordo-Mavili forma getirdi.

Toplantı 1.5 saat sürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden takımların kaptanları ile bir araya geldiği toplantı 1.5 saat sürdükten sonra sona erdi. Toplantıdan sonra ilk açıklamayı Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı ve Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan yaptı. Hoşcan “Bugün sayın Cumhurbaşkanı’nın da yaşanan olaya bir devlet büyüğü olarak gösterdiği duyarlılığı gördük. Kendisi bütün takım kaptanlarını kabul etti. Kaptanlar dinlenildi, birlik ve beraberlik için gayet olumlu görüşler dile getirildi. Birlik ve beraberlik için olumlu mesajlar vardı. Biz artık bu tür olaylar yaşamak istemediğimizi ilettik. Futbolun barış dostluk ve kardeşlik için olduğunun farkına varmalıyız. Futbolun tüm paydaşları daha duyarlı olması lazım. Futbolun güzelliklerini en güzel şekilde yaşamak istiyoruz. Futbolcular güzel öneriler yaptı. Futbolun artık skora endeksli olmaması gerektiğini dile getirdik. Hepimiz açısından verimli bir toplantı oldu” dedi.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*