Diren Fatih Ormanı protestosu Beşiktaş'ta yapıldı

Beşiktaş’ta orman çağrısı

Kuzey Ormanları Savunması’nın (KOS) çağrısıyla Beşiktaş Çarşı’da toplanan vatandaşlar, geçen hafta Kartal Heykeli’nden Bilgili Holding’e yürüdükten sonra, holding önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbul’un eskisi gibi olmadığını hortum ve fırtına gibi doğa olaylarıyla karşı karşıya kaldığını ifade eden KOS üyesi Esra Karataş, “İstanbul’da nadir görülen iklim olaylarının son zamanlarda artış göstermesini nedeni kentin akciğeri olarak adlandırılan kuzey ormanlarının yok edilmesidir” dedi.

3. Köprü ve 3. Havalimanı gibi büyük ölçekli projelerin yarattığı tahribatların ortada olduğunu ve kentte son kalan orman alanları için endişelendiklerini belirten Karataş, “Ağaoğlu’ndan sonra şimdi de Serdar Bilgili ve Ferit Şahenk’in projeleriyle Fatih Ormanı tehlike altında. Fatih Ormanı’nın yerleşim yerlerine yakın ve toplu taşımayla ulaşılabilen bir konumda olmasına rağmen hala bakirliğini koruyabilmiş ve aktif yaban hayatının sürdüğü nadir alanlardan birisidir. Arsa olarak gördüğünüz ve orman olduğunu unuttuğunuz Fatih Ormanı için hazırladığınız projeden vazgeçin” diye konuştu.

Karataş, merkezi ve yerel yönetimlerin iş ortaklığındaki olan sermaye gruplarının dayatmalarına boyun eğmeyeceklerini vurgulayarak “Fatih ve Belgrad gibi orman alanları bölünerek çeşitli gayrimenkul projelerinin arka bahçesi olarak kullanılmakta. Kamusal alan niteliği taşıyan Fatih Ormanı için tehdit yaratan firmaya ve projelere geçir vermeyecez” dedi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*