Süleyman Seba'nın vefatı tüm spor kamuoyunda büyük üzüntü yarattı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Futbol Federasyonu ile spor kulüpleri taziye mesajları yayınladı.

Başsağlığı mesajları…

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

TFF’nin internet sitesinden yayımlanan mesajda şu ifadeler kullanıldı:

“Türk futbolunun duayen isimlerinden, Beşiktaş’ın Onursal Başkanı, eski milli futbolcu Süleyman Seba’nın 88 yaşında vefat ettiğini büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören Türk futbolunun unutulmaz ismi, Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Solunum yollarındaki enfeksiyon sebebiyle Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi altına alınan, daha sonra tespit edilen kalın bağırsak kitlesi sebebiyle operasyon geçiren Seba, bir süredir tedavi görüyordu. Süleyman Seba’ya Allah’tan rahmet, ailesine, Beşiktaş camiasına ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.”

TFF Başkanı Yıldırım Demirören: “Futbolumuzun başı sağolsun”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, çok önemli bir değeri kaybettiğini söyledi. Süleyman Seba’nın ardından bayrağı devralan isimlerden olan Yıldırım Demirören, “Hayatını Beşiktaş için harcayan, centilmenliği her zaman ön planda tutan bir şahsiyeti kaybettiğimiz için üzgünüz. Hem Beşiktaş’ın hem Türk futbolunun başı sağolsun” diye konuştu.

Galatasaray Kulübü

Galatasaray Kulübü, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Sarı-kırmızılı kulübün internet sitesinden yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Türk sporunun ve Beşiktaş’ın unutulmaz başkanlarından, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın yaşamını yitirdiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Ülkemiz, sportmenlik ve centilmenlik dendiğinde akla gelen ilk isimlerden birini, çok değerli bir spor adamını kaybetmiştir. Süleyman Seba ismi, centilmen duruşu ve Türk sporuna yaptığı katkılar ile sonsuzluğa kazınacak, her daim hatırlanacaktır. Süleyman Seba’ya Allah’tan rahmet, başta Beşiktaş Kulübü olmak üzere tüm Türk spor camiası ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, camia olarak, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’yı kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Ünal Aysal, sarı-kırmızılı kulübün internet sitesinde yayımlanan başsağlığı mesajında, “Kendisi, Türk sporuna yaptığı hizmetler ve sportmen duruşuyla ilelebet hatırlanacaktır. Başta Beşiktaş camiası olmak üzere yakınları ve Türkiye’de farklı renklerle spora gönül vermiş milyonlara başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Kulübü

Fenerbahçe Kulübü, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinden yayımlanan mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı ve Türk sporunun büyüğü Sayın Süleyman Seba’nın vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Türk futboluna kazandırdığı değerlerle daima hatırlanacak ve hiçbir zaman unutulmayacak Sayın Süleyman Seba’ya Allah’tan rahmet, ailesine, Beşiktaş Kulübü’ne, Türk spor camiasına ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.”

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Kulübün internet sitesinde, Yıldırım’ın Seba’yla birlikte görüldüğü fotoğrafına yer verilerek yayımlanan mesajda, şunlar kaydedildi:

“Değerli büyüğüm, kıymetli ağabeyim, Türk sporunun temel taşı, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba ağabeyimin vefatını derin ve onarılmaz bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Bu siyah beyaz tarifi imkansız üzüntümüz ve kederimiz ile seni uğurlarken, özlemimizin her gün biraz daha artacağını bilerek, başta kederli ailen olmak üzere Beşiktaş camiası ve Türk sporunun yeri dolmaz acılarını en kalbi duygularımla paylaşırım.”

Trabzonspor Kulübü

Trabzonspor Kulübü, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Kulübün internet sitesinden yayımlanan mesajda, “Türk futbolunun önemli ismi, Beşiktaş Kulübü’nün Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın hayatını kaybettiği haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Seba’ya Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk futbol camiasına ve sevenlerine başsağlığı dileriz” ifadelerine yer verildi.

Beşiktaş Eski Teknik Direktörü Gordon Milne

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın vefatı, yurt içi olduğu kadar yurt dışında da büyük yankı uyandırdı. Seba’nın başkanlığı döneminde 6.5 yıl çalışan ve müzesine 3 şampiyonluk kupası taşıyan, 4. kupayı da kıl payı kaybeden İngiliz teknik adam Gordon Milne, vefat haberini dönemin yöneticisi Erhan Solu’dan öğrendi. 1987-88 yılından itibaren 6.5 yıl boyunca Beşiktaş’la çalışıp tarihe geçen İngiliz çalıştırıcı, Seba’nın vefatını duyunca, “Türkiye, fantastik bir insanını kaybetti. Acım çok büyük” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hayatını kaybeden Beşiktaş Onursal Bakanı Süleyman Seba’nın vefatı nedeniyle bir taziye mesajı yayımladı. Abdullah Gül, Süleyman Seba’nın vefatını vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek, Süleyman Seba’nın spor camiasında sembol bir isim olduğunu dile getirdi. Süleyman Seba’nın her zaman saygıyla anılacağını kaydeden Abdullah Gül’ün mesajı şöyle:

“Süleyman Seba; beyefendi duruşu, yapıcı ve müspet yaklaşımı, etik değerlere verdiği önem, insana ve rakiplerine duyduğu saygı, onlarla kurduğu sıcak ilişkilerle tüm spor camiasında sembol olmuş, taraflı tarafsız herkesin sevgisini kazanmış örnek bir kişilikti. Bütün hayatını Beşiktaş’a ve Türk sporuna adayan Süleyman Seba, sadece kendi kulübüne hizmet etmemiş, Türk sporuna da çok değerli katkılarda bulunmuştur. Eylemleri ve söylemleriyle sporun bir dostuk ve kardeşlik olduğunu ortaya koyan Süleyman Seba, her zaman saygıyla hatırlanacaktır. Kendisine Allah’tan rahmet diliyor, Beşiktaş Kulübü’ne ve tüm spor camiasına taziyelerimi iletiyorum.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı. Recep Tayyip Erdoğan, mesajında Süleyman Seba’nın Türk sporuna çok önemli hizmetlerde bulunduğunu kaydederek, ailesine, spor camiasını ve tüm sevenlerine başsağlığında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı şöyle: “Beşiktaş Jimnastik Kulübü Eski Başkanlarından Süleyman Seba’nın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Efsane Başkan Süleyman Seba, sadece Beşiktaşlıların değil tüm Türkiye’nin sevgisini ve saygısını kazanmış, Türk futboluna çok değerli hizmetlerde bulunmuş önemli bir spor adamıdır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün Onursal Başkanı Süleyman Seba’ya Allah’tan rahmet diliyor, Beşiktaş ailesine, spor camiamıza ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ı telefonla arayarak, siyah-beyazlı kulübün onursal başkanı Süleyman Seba’nın vefatı nedeniyle kendisine, şahsında Beşiktaş camiasına ve tüm sevenlerine başsağlığında bulundu. Süleyman Demirel’in, üzüntülerini ifade ederek, Allah’tan rahmet dilediği ifade edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Beşiktaş Kulübü’nün Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Akif Çağatay Kılıç’ın, Beşiktaş’ın efsane isimlerinden Süleyman Seba’nın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Merhum Süleyman Seba, hiç şüphesiz ki sadece Beşiktaş için değil, ülkemiz sporu adına da çok önemli bir spor adamıydı. Takım ayrımı olmaksızın her kesimin saygı gösterdiği merhum Süleyman Seba’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına ve başta Beşiktaş ailesi olmak üzere tüm spor camiasına başsağlığı diliyorum.”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu

Bu arada, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter hesabından Süleyman Seba için başsağlığı mesajı yayınladı. Hüseyin Avni Mutlu, mesajında “Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’ya Allah’tan rahmet, ailesi ile Beşiktaş taraftarları ve dostlarına sabırlar dilerim” şeklinde ifadeler kullandı.

Arsenal’li futbolcu Mesut Özil

Arsenal’de forma giyen yıldız futbolcu Mesut Özil, Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın vefatı üzerine başsağlığı mesajı yayınladı. Twitter hesabından açıklama yapan Mesut Özil, “Türk futbolunun efsanesi ve Beşiktaş’ın onursal başkanı Süleyman Seba’nın ölüm haberini duymaktan dolayı çok üzgünüm” ifadesini kullandı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

One Comment

  1. Burhan ÇELİK

    Acımız büyük

    Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’ya Allah’tan rahmet, ailesi ile Beşiktaş taraftarları ve dostlarına sabırlar dilerim

    Saygılarımla,

    Burhan ÇELİK

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*