Yüksek Askeri Şura kararlarının açıklanmasıyla 2015 yılında Genelkurmay Başkanlığı yarışına girecek tek ismin Hulusi Akar olduğu netleşti.

Genelkurmay Başkanlığı yarışı

Yüksek Askeri Şura kararlarının açıklanmasıyla 2015 yılında Genelkurmay Başkanlığı yarışına girecek tek ismin Hulusi Akar olduğu netleşti. Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Balyoz Davası’ndan geriye kalan 12 muvazzaf genaral ve amirali emekliye sevk etti. 28 Şubat Davası’nda sanık pozisyonunda bulunan 3 generalin görev süresi ise bu yıl ikinci kez uzatıldı.
Medyada yer alan haber detayları ise aynen şöyle:
2015 yılında Genelkurmay Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Hulusi Akar, açıklanan YAŞ kararları sonrası en çok konuşulan isim oldu.
Jandarma Genel komutanı Orgeneral Servet Yörük’ün emekli olmasıyla Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, önümüzdeki yıl Şura’da Genelkurmay Başkanlığı yarışına tek isim olarak girecek.
YAŞ öncesi kulislerde Yörük’ün görev süresinin bir yıl daha uzatılabileceği bu durumda Akar’la birlikte 2015’te Genelkurmay Başkanlığı yarışına gireceği konuşuluyordu.
Görev süresi uzatılacağı belirtilen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük emekliye ayrılırken, onun yerine Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay getirildi. Jandarma, ocak ayında MİT Tırlarına düzenlediği baskın nedeniyle hükümetin hedefi haline gelmiş ve geçtiğimiz hafta gerçekleşen son operasyon ile toplam 20 jandarma personeli görevden alınmıştı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan üç orgeneral emekliye ayrılırken onların yerine sırasıyla Korgeneral Kamil Başoğlu, Korgeneral Adem Huduti ve Korgeneral Abdullah Recep terfi etti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise yeni yapılanmaya geçildi. Bayrak indirme olayı ile gündeme gelen Diyarbakır’daki 2. Hava Kuvvet Komutanlığı kapatıldı, komutanı ise emekli edildi. Şura’da “paralel yapı operasyonu” olarak algılanacak herhangi bir ihraç işlemi yapılmadı.
YAŞ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayıyla ağustos ayı olağan çalışmalarını tamamladı. Toplantılar sonunda Jandarma Genel Komutanlığı’nda beklentilerin aksi yönünde bir görevlendirme yapıldı. Görevine devam etmesi beklenen Yörük, emekliye ayrıldı. Onun yerine getirilen Orgeneral Atay, yaş haddi nedeniyle bu görevde 1 yıl kalabilecek.

4 erken terfi var
Deniz ve Hava kuvvetlerinde rütbe bekleme süresinin üçüncü yılında olan toplam 4 isim erken terfi etti bu isimler şöyle oldu:
Tümamiral Hasan Şükrü Korlu, Tuğamiral Aydın Şirin, Tuğgeneral Fethi Alpay ve Tuğgeneral Atilla Darendeli.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*