İSMAİL BAŞTUĞ: TAKLİT ASLINI YAŞATIR

ismail bastug 150x150 İSMAİL BAŞTUĞ

Yazıma bu sefer bir uyarı ile başlamak istiyorum… Malum önümüzde yerel seçim ve seçim gazeteleri de çıkmaya başlıyor!… Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesiyim ve meslek komitelerinde görev aldığım zamanda yerel basının güçlenmesi çalışmalarında da sıkça ve önemle durulmaktadır.
Ama nedense bu tür işler oluyor ve yaşananlar da yerel basının saygınlığına dem vuruyor. Onun için, oldum olası bu işlere karşıyım. Bana soranlara da söylüyorum, kalıcı olmak için uğraş verin, etki de saygı da böyle oluşur… Yerel basını güçlendirelim el birliği ile ama “Seçim var 3-5 ay gazete çıkarayım, 400-500 gazete basıp,tirajı şişirerek parayı kısa dönemde vurayım” mantığı öncelikle meslek etiğiyle bağdaşmaz. Hele hele “Mevcut gazeteyi taklit edeyim, ismini benzeteyim” tavrı taklitçiliğe girer ki başa bela olabilir her yönüyle!… Ayrıca sürekli yazıyorum, gazetecilik para kazanmak için yapılmaz, akçeli işler başka sektörlerdedir. Yoksa rekabet iyidir…Ama bağımsız ve özgün biçimde…
Gelelim uyarıma. “Beşiktaş” adının önü ve arkasına ekler getirerek gazete çıkartacakların dikkatini çekmek istiyorum. 2000 yılından bu yana Basın Yayın Kanunu gereği, Başbakanlık, Basın Savcılığı, Kültür Bakanlığı (ISSN / telif hakkı ve izinleriyle “Yazılı basın” ve “Elektronik ortamda yayın” hakkı tarafımıza aittir. Böyle bir resmi durum ortada iken, duyuyorum ki bu ad kullanılarak, bizim gazetemiz çağrışımıyla randevu isteniyor, ücretli ilan ve reklam ile tanıtım haber teklifleri yapılıyormuş. Bizim öncelikle seçime yönelik böyle ücretli bir çalışmamız yoktur. Hiçbir zamanda yapmadık.
Uyarımı sonlandırayım: Avukatlarımız maddi ve manevi tazminatlar dahil tüm yasal haklarımızı kullanacaktır. Kamuoyuna duyurulur.
***
Geçen haftanın Beşiktaş’ta en önemli olayı hiç kuşkusuz Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ın Radyo Beşiktaş’taki programı oldu. Büyük ilgi gören canlı yayın yaklaşık 2 saat sürdü ve beğeni ile izlendi. “İzlendi” diyorum çünkü yeni stüdyolarımızda çekim yaptık ve radyo yayını dışında görüntülü yayında verdik. Belediye Başkanı sıfatı ile yayınımıza katılan Ünal tüm soruları içtenlikle cevapladı. Yaptıklarının yanında yapamadıklarını da bizimle paylaştı. Canlı yayını kaçıranlar yanının tekrarına besiktas.com.tr üzerinden (Pc / IPhone /IPad ve tüm Android uygulamalarda) dinleyebilir. Ayrıca yayının bir bölümünü de gazetemizin 3 ve 4. sayfalarında okuyabilirsiniz.
***
Yerel seçimler yaklaşıyor. AK Parti ve MHP’nin aday adayları belli değil. Büyük bir olasılıkla aday olarak isim açıklayacaklar. CHP’ nin ise geçen yazımda belirttiğim gibi 14 aday adayı var. Çalışmalara da başladılar. Bir kısmı bizim gazeteye de gelerek kendilerini tanıttı, bazıları ise yapacaklarını ve ziyaretlerini elektronik posta ile bize yolluyorlar. Kuruluşumuzdan buya 13 yıldır yaptığımız gibi her partiye ve her adaya eşit biçimde yer vereceğiz. Yeni yılla birlikte gazete ve radyoda bu tür bir çalışmaya başlayacağız haber ve söyleşi şeklinde Beşiktaşlıların adayları tanıması adına…

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*