EKSTRA: Metroda 2019 hedefi

Metro yatırımlarını anlatan İBB Başkanı Kadir Topbaş, 2019’da New York’tan sonra en büyük metro ağına sahip ikinci kentin İstanbul olacağını söyledi. İstanbul’daki raylı sistem yatırımları bilgilendirme toplantısında konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, konuştu.
Topbaş kentin en önemli problemi olan ulaşımla ilgili metro hatlarına ilişkin projeler sunacaklarını söyledi. Projelerinin vaat değil, birer uygulama olduğunu kaydeden Başkan Topbaş şu bilgileri verdi:

METRO HEDEFİ 2019

– 2019’da programlanan çalışmanın sonunda dünyada New York’tan sonra en büyük metro ağına sahip ikinci kent İstanbul olacak. Bu bir hayal değil. Projeyi adım adım uygulamaya koyduk.

11 MİLYON YOLCU

– Göreve geldiğimizde kentte 45 kilometrelik metro ağı vardı. 2016, şehirde dönüm noktası olacak. Günde 7 milyon insan metro kullanacak. 2019’da metro ağı 400 kilometreyi bulacak ve metroyu kullanan insan sayısı 11 milyona çıkacak. 2019, esasında zirve dönemimiz.

– Daha sonraki projeleri ortaya koyup 775 kilometreye eriştiği zaman, İstanbul dünyanın gıpta ettiği, ulaşım problemi olmayan bir kent olma özelliğine sahip olacak.

TELEFERİK 2015’TE

– Yenikapı-Aksaray metro hattı 2014’te hizmete girecek. 2019’a kadar Sabiha Gökçen HavalimanıPendik, Yenikapı-İncirli, HalkalıArnavutköy-3. havalimanı gibi kentin birçok yerinde raylı sistemle ulaşım hedefleniyor.

– Kartal-Kaynarca, ÜsküdarÜmraniye-Çekmeköy-Sancaktepe, Levent-Rumeli Hisarüstü metro hatları ile MecidiyeköyZincirlikuyu-Altunizade-Çamlıca teleferik hattı 2015’te hizmete sunulacak.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*