EKSTRA: Bazı kanser ilaçları listede…

Yerli üretime göre pahalı oldukları için bugüne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödeme planına almadığı ithal kanser ilaçlarına vize çıktı. SGK daha önce karşılamadığı bazı kanser ilaçlarını ödeme listesine aldı.
Piyasa değeri 150 ila bin TL arasında olan ilaçları SGK karşılayacak.
Kanser hastalarına SGK’dan müjdeli haber.
Yerli üretime göre pahalı oldukları için bugüne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödeme planına almadığı ithal kanser ilaçlarına vize çıktı.
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kanser hastalarına iyi haber. Sosyal Güvenlik Kurumu, daha önce karşılamadığı bazı kanser ilaçlarını ödeme listesine aldı.
Geçtiğimiz aylarda kanser tedavisi gören Dilek Özçelik’in Edirne’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a kanser ilacı bulamamaktan yakınması sonrası gündeme oturan kanser ilacı sıkıntısına çözüm aranırken SGK bazı ilaçları karşılama kararı aldı.
Özellikle Türkiye’de çok yaygın olan kanser türlerinde etkili olması beklenen ilaçlar eczanelerde yerini alacak. Piyasa değeri 150 ile 1000 TL arasında olan bu ilaçları SGK karşılayacak.
SGK’nın belirlediği ‘Fluorouracil Ebewe’, ‘Carboplatin Ebewe’, ‘Cisplatin Ebewe’, ‘Curatinox’ isimli ilaçların; meme, mide, baş ve boyun, akciğer, akciğer zarı, yemek borusu, pankreas, idrar kesesi, yumuşak doku, kemik, lenf ve bazı cilt kanserlerinin tedavisinde etkili olması bekleniyor.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*