SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ İÇİN YÜRÜDÜLER

GENÇLİK HABER: Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından koordine edilen Sarıkamış’taki şehitleri anma törenine, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 10 binlerce genç katıldı. “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla gerçekleştirilen bu yılki anma törenleri Allahuekber Dağları’ndan başlayıp 8.5 km’lik yürüyüş parkurunun ardından Sarıkamış’taki şehitlikte son buldu. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in katıldığı anma yürüyüşü Sarıkamış ilçesine bağlı Kızılçubuk köyünden Allahuekber Dağları’na 3 km’lik tırmanma yürüyüşü ile başladı. Bakan Kılıç ve beraberindeki 10 binlerce genç, 90 bine yakın Mehmetçik’in şehit düştüğü ifade edilen Allahuekber Dağları’nın 2 bin 400 rakımlık zirvesinde şehitler için dualar okuyarak saygı duruşunda bulundu. Duygusal anların yaşandığı Alllahuekber Dağları’nın zirvesinde Fatihalar okundu. Yürüyüş; -13 derece soğukta, yoğun kar yağışı altında ve bir metreyi bulan karlı zeminde gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Allahuekber Dağları’nın eteklerinde kamp kuran binlerce genç, ‘Dede ben geldim’ diyerek şehitler için tekbir getirdi. 3 saat süren yürüyüşü kortejin en önünde sürdüren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, beyaz kar örtüsü üstünde 10 binlerce ay yıldızlı bayrağın oluşturduğu anlamlı görüntüsü sırasında duygusal anlar yaşadı. Ellerinde Türk bayrakları ve dualar eşliğinde Soğanlı Dağları’nı aşarak resmi törenin gerçekleştireceği Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne varan 10 binlerce genci Sarıkamış’a girişi sırasında vatandaşlar sevgi gösterileri ile karşıladı.
Sarıkamış şehitlerini 98. yılında anma etkinlikleri, Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ndeki resmi törenle son buldu. Yukarı Sarıkamış Şehitliği’nde düzenlenen törende 9. Motorize Piyade Tugay Komutalığı’na bağlı askerler, tören geçişi yaparak vatandaşların alkışları arasında tören alanına geldi.
Tören alanında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve beraberindeki gençleri tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, Hafız Hakkı Paşa rolüyle karşıladı. Enver Paşa’nın, ‘Eğer ben savaşta ölürsem’ adlı vasiyetini Bakan Kılıç’a takdim eden sanatçı Yenilmez’in okuduğu şiir tören alanını dolduran 20 binden fazla katılımcıya duygusal anlar yaşattı.

“Şühedanın ayak izini takip ettik”
Şehitlikteki tören sırasında yoğun kar yağışı altında kürsüye çıkan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, “Şühedanın ayak izini takip ettik. Kahraman ecdadımızın yerine, onlara vekâleten 10 bin gencimizle şehadetlerini getirdik. Tekbirler getirerek, Allahuekber Dağları’nı aştık. Soğuktan donarken şehadetleri yarıda kalan şehitlerimizin adına şehadet tekbirleri getirdik. Kabul buyururlarsa şehitlerimizin ayak izlerine yüz sürdük” dedi.

8,5 km’lik yürüyüş boyunca şehitlerimizin çektiği acıyı teneffüs edebilmek için üşümeyi arzu ettiklerini itiraf eden Bakan Kılıç, “Kat kat giyindik; ama onların çektiği çileleri çekmedik. Bugün öğrencilerimizle, polisimizle, askerimizle hep birlikte bu dağları adımladık. Bu gençleri doğuran analardan, vesile olan babalardan Allah bin kez razı olsun. Yürüyüşte bize eşlik eden herkese çok teşekkür ediyorum. Şehitlerimiz için herkesten birer Fatiha okumalarını istirham ediyorum” şeklinde konuştu.

Gençlik Malazgirt ve Kocatepe’de buluşacak
Bakan Kılıç, Bakanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilen anma yürüyüşüne gösterilen ilgi karşısında yeni iki projeyi daha gündemlerine aldıklarını belirterek Ağustos 2013’te Malazgirt Savaşı’nın yıl dönümü sebebiyle 30 bin gençle Muş Ovası’ndaki kıl çadırlarda da bir anma töreni düzenleyeceklerini açıkladı. Bakan Kılıç, ikinci olarak yine aynı tarihte Kocatepe’de de yine binlerce gencin katılımı ile ikinci bir şehitleri anma töreni düzenleyeceklerini ifade etti.
Bakan Kılıç’a konuşmasının ardından Türkiye İzcilik Federasyonu’na bağlı gençler tarafından Çanakkale’den getirilen ve Türk bayrağına sarılı şehitlik toprağı hediye edildi. Bakan Kılıç toprağı öperek aldı.
İçişleri Bakanı Şahin konuşmasında, düşmandan daha öte ve öncelikle doğa şartlarıyla karşılaşarak, adeta 2 cephelik bir savaş verildiğini hatırlatarak, “Buradaki savaş milletin kahraman ordusunun ateşle imtihanı olmuştur. Ateşle imtihanı zaferle sonuçlanmıştır. Yenilgisi düşmana olmamıştır. Yenilgisi kaderin farklı bir gerçeği ile şekillenmiştir. Ateşle imtihanı, kar taneleriyle, buzla olmuştur” dedi.
Bakan Şahin, “Bugün burada 10 binler yürüdü. Türk milletinin onurlu, gururlu birer ferdi olarak şerefle bu dünyaya geldik, şerefli birey olarak bu dünyayı terk edeceğiz. Gök kubbe var oldukça bu millet var olacaktır. Bu varlığın en büyük teminatı Türk askeridir, Mehmetçik’tir” diye konuştu.
Yürüyüşe AK PARTi Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, Kars Valisi Eyüp Tepe, Iğdır Valisi Ahmet Pek, belediye başkanları, Türkiye’nin dört bir yanından binlerce vatandaş da katıldı. Yürüyüşe katılan 81 ilden binlerce vatandaşa Azerbaycan, Kırgızistan, Çeçenistan, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılımcılar da eşlik etti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*