KENT: “Cazibe merkezi olmalıyız”

SİNANPAŞA Muhtarı Zeki Bölükbaşı:
‘Cazibe merkezi olmalıyız’
Beşiktaş’ın mahallelerini gezerek sürdürdüğümüz yazı dizimizin yeni durağında Sinanpaşa Mahallesi sakinlerinin konuğu oluyoruz. Cihannüma, Türkali, Vişnezade semtleri ve İstanbul Boğazı ile çevrili mahalle adını aldığı Sinanpaşa Camii, Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi ve meydanı ile İstanbul Deniz Müzesi semt sınırları içinde barındıran bir yer olarak karşımıza çıkıyor.
Sinanpaşa, Beşiktaş’ın merkezinde yer aldığı için, binalar çoğunlukla işyeri ve yerleşik nüfus az bir mahalle. Güzel bir boğaz manzaralı deniz kıyısına sahip olan mahallede Kadıköy, Üsküdar gibi Anadolu Yakası’ndaki semtlere deniz yolu ile ulaşım rahatlıkla sağlanabilmekte. Aynı deniz kıyısı merkezdeki restoranları, cafeleri, camiileri ve Sinanpaşa Pasajı ile ünlü olan mahalle Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) ile de ayrı bir üne kavuşmuş. Ve sadece bununla da kalmıyor. Mahalle, Beşiktaşlı taraftarların maça gitmeden önce mutlaka bir araya geldikleri Köyiçi’nde bulunan çarşısı ile de ünlü. Restoranları ile ünlü mahalle her ne kadar dışarıdan göze hoş gelse de mahallenin kimi yaşayanları için adeta çile anlamına da gelebiliyor.
MAHALLELİ DESTEKLEDİ
Mahallesine muhtar oluşunun hikayesini anlatan Sinanpaşa Mahallesi Muhtarı Zeki Bölükbaşı, “Ticaretle uğraşıyordum ve bir gün mahalleye muhtar olmam gerektiğini söylediler. Ben de muhtar adayı oldum ve mahallemin muhtarlığını aldım. Mahallemin insanları beni hiç bırakmadılar. Mahallemde 1980’den bu yana muhtarlık görevini yürütmekteyim. 80’li yıllarda ikametgahlar yoğunlukta idi, zaman içerisinde işyerleri arttı, mahallemizde. Şube müdürlükleri vardı o zaman, anakent belediyesine bağlıydı ve mahallemizin altyapısı yeterli değildi. Şimdi elektrik, su kanalizasyonu ile mükemmel değilse bile yine sorunlara cevap verebilecek kapasitede bir mahalleye sahibiz” diyor.
PLAN PROJE GEREKLİ
Mahallesinde yaşanan sıkıntıların en başında on yıllar öncesi yapılması gereken plansızlığın geldiğini söyleyen Muhtar Bölükbaşı, “Mahallemizde yerleşimin iyi olması açısından bir plan, proje oluşmamış vaziyette maalesef. Kara düzen, sokakların işgali çok kötü bir durum arz ediyor. Genellikle aileler sokaklardan geçememekten şikayetçi. Avrupa’da da bazı şehirlere gittik gördük, oralarda çok güzel bir plan proje ile düzenleme yapılmış. Masa sandalye gerekiyorsa olsun ama düzenli olsun herşey. Yangın olsa bazı sokaklara itfaiye giremez. Mahallemiz lüks otellerin, üniversitelerin çevrelediği merkezi bir mahalle. Lüks otellerde konaklayan turistler buraya inmiyor. Buranın cazibe merkezi haline gelmesi lazım. Belediye geliyor, uygunsuz olanları düzeltmeye çalışıyor ama arkasını dönünce herşey aynı. Sokaktan vatandaşın geçmesine mani olunmamalı” dedi.
MUHTAR MAHALLE BAŞKANIDIR
Mahallesinde yaşanılan güvenlik sorunlarının düzelme içerisinde olduğunu yersizlik probleminden dolayıda mahallenin kendine has sorunları olduğunu ve parti mahalle başkanları ile ilgili görüşlerini dile getiren Zeki Bölükbaşı, “Güvenlik konusunda bir düzelme var yani asayiş berkemal burada. MOBESE kameraları ve mahalle polisleri etkili oldu. Onlarla gayet iyi diyalog içerisindeyiz. Bizim mahallemiz çok sıkışık düzende maalesef, muhtarlık binası için boş alanımız yok. Belediyemiz veya özel idaremiz bir aktivite gösteremedi. Muhtarlık hizmeti verdiğimiz yer kira ama kirayı belediyemiz ödüyor. Buranın masrafları var, muhtarlık eski düzeninden ayrıldı. Yetki nüfus müdürlüklerine verilince gelir de düştü. Yardımlarla ilgili hususlarda hükümet yardım dağıtımını muhtarlıkların elinden aldı. Mahalle temsilcileri var, onlar kendisi dağıtıyorlar. Yardım dağıtımı için kendileri muhtarlardan liste istemek için geliyorlar. Fakirlerin deşifre olmaması lazım, bunu sadece muhtar bilmeli. Deşifre oluyorlar maalesef. Eskiden muhtar kaydediyordu şimdi “Beni niye yazmadın muhtar” diyenler var. Muhtar ayırım yapmaksızın dağıtım yapar. Mahalle başkanlarına gerek yok. Muhtar zaten mahalle başkanı. Ben seçilmiş kişiyim mahallenin başkanı muhtar olmalı” dedi.
CAZİBE MERKEZİ OLMALIYIZ
Bölükbaşı sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: “Burası merkez mahalle olması dolayısıyla hizmetlerin hemen hemen tamamı geliyor gibi. Yağmur suyu kanalizasyonlarına düzenli bakım yapılmalı. Ani sağanaklardan zarar görmemeli kanalizasyonlar. Belediye başkanımızla muhtarlar arasında bir kopukluk var. Ya başkanımızda ya ben de dahil muhtarlarımızda kabahat. Belediye başkanımız muhtarlarımızla periyodik olarak toplanmalı. Vakıf binalarına Avrupai bir düzen geldi ama yeterli değil. Dar sokaklarda cumbalı evler var, restorasyon edilmeli. Türkiye’de restorasyon yapılmış bir çok yerimiz var. Sultanahmet’te turistler akın ediyor. Mahallemiz bir cazibe merkezi haline gelmelidir. Rum, Ermeni Kilisesi, Barbaros Hayrettin’in türbesi var. Eski İstanbul atmosferi yaratılabilir.”
Kentli ne diyor neler istiyor?..
Sinanpaşa Mahallesi sakinleri alışveriş dükkanları ve işyerleri ile donatılmış mahallelerinde yaşanan otopark sıkıntısının bitmesini isterken, özellikle cadde üzerine konan ve çoğunlukla lokantaların işgal ettiği masa ve sandalyelerden dolayı yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyorlar. Elektrik kesintilerinin de yaşandığı mahalle sakinleri altyapının düzeltilmesini de istiyorlar. Mahalle sakinleri Sinanpaşa’nın cazibe merkezi olması gerektiğinin de altını çiziyorlar. Sinanpaşa sakinleri mahallenin sorunlarını şu sözlerle anlatıyor:
OTOPARK LAZIM: “Mahalleye taşınalı üç yıl oldu ve bu üç yıl zarfında neden bu mahalleye taşındığı mı kendi kendime sorduğum oldu. Mahallede park yeri yok. Çoğunlukla otomobilim çiziliyor. Aslında burada oturmak istemiyorum desem yeridir. Her yer İSPARK.” Kadir Acar.
GEREĞİ YAPILSIN: “Esnaf boş bulduğu her yere masa ve iskemleler koyarak halkın yürümesine mani oluyor. Kültürel etkinlikler Beşiktaş’ta olsun ama yaşam mücadelesi için çalışmak zorunda olan insanlarımızda düşünülsün. Beşiktaş’ın her yerinde İSPARK var… Bu İSPARK’ı okul önlerine dahi koyanlar hiç mi insanları düşünmüyor mu?..” Cezmi Çokberkit.
ÇÖZÜM GEREK: “Sokak ortasına konan masa ve sandalyeler sorun yaratıyor. Esnafların en büyük sorunlarından bir tanesi otoparkın olmaması mahallede. Esnaf yükünü taşımak istese aracına ulaşamıyor. Mahallenin soranlarına acilen çözüm bulunması gerekir.” Barış Saraç.
HERŞEY GÜZEL: “Mahallemizde herşey çok güzel. Beşiktaş’ın şanslı mahallelerinden bir tanesiyiz. Mahallemizde sık sık elektrik kesintilerine şahit oluyoruz. Bu problemi yetkilillerin çözmesi gerekir. Kimi zamanda su kesintiside yaşanıyor maalesef.” Kaan Çatalbaş.
AYDINLATMA SORUN: “Mahallemizin iyi bir aydınlatmaya ihtiyacı var. Aynı zamanda benim dileğim buranın bir cazibe merkezi haline getirilmesidir. Mahallemizin güzelleşmesi sorunlarından arınmış olması hepimizin dileği.” İsmini vermek istemiyor.
KIYMETİNİ BİLELİM: “Mahallemiz İstanbul’un en güzel mahallelerinden bir tanesi ve bu mahallede yaşamanın kıymetini bilmeliyiz. Cazibe merkezi haline gelmemiz gerekiyor artık. Bunun böyle olması gerektiğini herkes bilmeli” Arif Şendüzlük.
(30/10/2011)

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*