SPOR: Kocaman: Simao mükemmel bir gol attıFenerbahçe sportif direktörü ve Teknik Sorumlu Aykut Kocaman, 2 takımın da kazanmak için oynadığını ve dişe diş mücadele olduğunu söyledi. Maçın ardından açıklamalarda bulunan Aykut Kocaman, “Bence iki takımı da tebrik etmek lazım. İki takım da kazanmak için oynadı. Bir futbol sever olarak konuşursak, iki takımda A’dan Z’ye kazanmak için her şeyi yapmaya çalıştı. İki takım da dişe diş mücadele etti” dedi. Maçı değerlendiren Aykut Kocaman, “Oyun anlayışı olarak beklediğimiz takım çıktı. Son maçlarda daha savunma gücü yüksek hareketli oyuncuları kullandılar. Böyle takım karşısında yapacağımız merkezden kaçıp kenarlara yönelmekti. Söylemeden yapamayacağım, Simao mükemmel bir gol attı. Golden sonra kontrolü elimize aldık pozisyonlar da yakaladık. İkinci yarıda skorun artmasını önlemek ve oyunun kontrolünü elimize almak istedik ama ikinci yarıda çok iyi yaptığımızı söyleyemem. Biraz daha toparlandığımız anda Alex’in golü geldi. Sonra tekrar Beşiktaş öne geçti. Maç her iki tarafa gidip gelmeye başladı. Skora denge getirdikten sonra kazanacak pozisyonları da bulduk. Böylesine istekli bir takım karşısında 1 puan avantaj olarak değerlendirebiliriz. Her maçı kazanmak isteyen bir takım için 2 puan kayıp olarak görebiliriz” diye konuştu. Caner’in oyundan alınması ile ilgili ise Aykut Kocaman “Oyuncu iyi oynayabilir ama antrenörün beklentileri var. Ona göre değişiklik. Caner son derece başarılı işler yaptı ama Stoch’tan da beklentilerim vardı” ifadelerini kullandı.

BASIN TOPLANTISI
Kocaman, basın toplantısında ise “Fenerbahçe için 2 puan kaybetti diyebilir miyiz?” şeklindeki soruya, ’’3 puan için geldik. Ama bütün maç düşünüldüğü zaman her iki takım da galibiyete yakındı. Beraberlik istenmeyen sonuçtu. Sanki doğrusu biraz daha beraberliğin öne çıktığı maç olarak görünüyor’’ yanıtını verdi. Derbinin, seyredenler için taraflı tarafsız son derece güzel geçtiğini kaydeden Kocaman, mücadeleyi şöyle değerlendirdi:
’’Maça her iki takım da yüksek kazanma arzusuyla başladı. Bu bütün maça yansıdı. Maçın hemen başında Beşiktaş gol buldu. Kendi sahasında oynayan takım için avantaj görülebilir bu. Sonrasında kontrolü elimize aldık, ilk yarının sonuna kadar son anı dahil olmak üzere pek çok pozisyona girdik, ancak değerlendiremedik. İkinci yarıda oyunun kontrolünü elimize almamız en önemli şeydi. Soyunma odasına uyarılarla girmemize rağmen, pek düşündüğümüz gibi olmadı. Beşiktaş daha çok üzerimize geldi. Kontrolü bir andan sonra aldık beraberliği sağladık, sonra maç tekrar Beşiktaş’a döndü 2-1 oldu. Takımımız bir şekilde geriye döndü ve 2-2’yi elde ettik. Her iki takım adına da maçın geldiği ve gittiği bir karşılaşma oldu. İki takım için de söke söke aldığı birer puan olarak değerlendirebiliriz’’
Maçın ikinci yarısındaki Caner-Stoch değişikliğinin sorulması üzerine Kocaman, ’’Oyuncu değişikliğindeki genel durumlardan birisi şuydu; Maç içindeki stratejimiz anlayışımız, oyunu daha fazla kenarlarda oynamaktı. Kenardaki oyuncuları tercih etmemin temel nedeni buydu. Stoch ile ivmeleneceğimizi hesaplamıştım. Oyuna bütünüyle bakıldığı zaman değişikliklerde çok istediğim gibi olmadı’’ diye konuştu. Aykut Kocaman, Beşiktaş karşısında yedikleri 2 golle ilgili olarak ’’Bugün de en büyük sıkıntımız yediğimiz gollerdi. İlk gol olağanüstü bir goldü. Maçta verdiğimiz pozisyon sayısı fazlaydı, ikinci golü engelleyebilirdik, kontrolümüzde olan bir şeydi’’ değerlendirmesini yaptı. Derbi öncesi, Fenerbahçeli taraftarların stada alınıp alınmaması konusunda yaşanan belirsizlik ve bu konuyla ilgili düşüncesi sorulan Kocaman, ’’Olayın içeriğiyle ilgili çok fazla fikir sahibi değilim. Bu oyun seyirciyle güzel. Rekabet içindeki seyirciyle daha güzel. Genel tarzımız, yasaklayarak sorunları çözmeye çalışıyoruz. Yasaklayarak sorunlar çözülmüyor, sorunlar büyüyor’’ şeklinde konuşurken, maçın başında Fenerbahçeli taraftarların stada girmeleriyle yaşanan gerginlik konusunda da, ’”Maçın başındaki gerginlikte, Fenerbahçe taraftarının girişiyle ilgili problem olduğunu biliyorduk. Nasıl oldu bilgi sahibi değilim. Yaratacağı bir takım tehlikeler vardı ama bunları anında değil, olaylar olmadan önce çözmeye, anlamlandırmaya çalışmak doğru’’ ifadelerini kullandı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*