SPOR: Derbi baskınıMaça giremeyen çok sayıda Fenerbahçe taraftarı, karşılaşma başladıktan sonra kapıyı kırarak tribüne daldı. Hakem Fırat Aydınus maçı duraklattı. Vatan’ın haberine göre Fenerbahçe taraftarları dün İnönü’de futbol tarihinde eşi benzerine az rastlanır bir krize yol açtı. Geçmişte oynanan Galatasaray ve S.Donetsk maçlarının biletleriyle stada girmeye çalışan 1200 kadar Fenerbahçeli taraftar yüzünden turnikeler kilitlenirken, çığrından çıkan kalabalık eski açık tribünün altındaki tarihi demir kapıyı kırarak içeriye girdi. İkinci dakikada yaşanan bu olay yüzünden atmosfer bir anda gerilirken, hakem Fırat Aydınus maçı üç dakika durdurdu.

Ağır Ceza Kapıda
Fenerbahçeli taraftarların yarattığı bu ilginç duruma Beşiktaş tribünleri de büyük tepki gösterdi. Protokol Tribünü’nün alt ve yan bölümündeki taraftarlar da Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir’e öfke kusarken, atılan yabancı maddeler nedeniyle sinirlenen Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, ayağa kalkarak taraftarlarını uyardı. Tribünlerde tansiyonun yükseldiği bu anlarda Beşiktaş seyircisi, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu istifaya davet ederken, ezeli rakipleri aleyhine de tezahüratlarla göndermede bulundu. Sahaya girenlerle ilgili olarak hangi kulübün kusuru varsa ona ceza geleceği öğrenilirken, tarihi demir kapıyı kıran Fenerbahçeli taraftarlar yüzünden sarı-lacivertlilere ekstra yaptırım uygulanması gündemde.

Başı rezalet sonu skandal
Sabah ise, maçta yaşananları “Başı rezalet sonu skandal” başlığıyla sütunlarına taşıdı: İnönü’ye 19.00’da gelen Fenerlileri polis stada sokmadı. Kapılar maç başladıktan sonra açılınca skandal görüntüler yaşandı. Önceki gün Fenerbahçeli taraftarların Beşiktaş derbisine alınmayacağı açıklandı. Ancak Fenerbahçeli taraftarlar için bin 600 bilet satışa çıkmış ve tükenmişti. Karar özellikle sosyal medyada büyük tepki çekti. Yasağın İl Güvenlik Kurulu tarafından alındığını Futbol Federasyonu duyurarak kendisini sürecin dışına çekti. Yasağın kulüplerin isteği, valiliğin onayıyla çıktığı yansıtıldı. Ancak dün sabah Spor Bakanı Suat Kılıç, Twitter’dan, “Bizler 74 milyona kardeşlik mesajları verirken İstanbul’da deplasmana taraftar götürmeme kararı yerinde olmamıştır. Çare taraftarın ortaya koyacağı sağduyudadır. Fenerliler Çarşı’ya BJK’liler Kadıköy’e çaya gitmeli ve -eğer varsa- gerilimi bitirmelidir” diyerek tavrını gösterdi. Bakanın sözlerinden bir süre sonra İstanbul Valiliği bir açıklama yaparak herhangi bir yasak bulunmadığını duyurdu. Böylece yasağın kimin tarafından konulduğu anlaşılamadı. Federasyon, “Haberim yok” Valilik “Yasak yok” deyince ihale kulüplere kaldı, derbi Fenerlilere açıldı.

“Çıkarım seninle her yola”
Fenerbahçeli taraftarların iki saate yakın bekletilip stada alınması sonrası gergin anlar yaşandı. Saha içindeki polisler kapının önüne akın edip taraftarların sahaya girme ihtimaline karşı önlem aldı. Fenerliler tezahüratlar eşliğinde tribüne güçlükle çıkarken, kapının üstündeki reklam sloganı dikkat çekti: Çıkarım seninle her yola…

Bakan Kılıç’a rağmen giremediler
Tiyatronun ikinci perdesi akşam yaşandı. Bakan Kılıç’ın teşvikiyle derbi yasağının kalkması, Beşiktaşlı taraftar liderlerinin de “Gelin beraber izleyelim” çağrıları sonrası Fenerbahçeliler Kadıköy’den vapurlarla Karşı’ya geçti. Sarı-lacivertli bin 500 kadar taraftar, polis eşliğinde stada yürüdü. Saat 19.00’da stada ulaşan Fenerbahçeliler içeriye alınmadı. Stat önünde bekletilen taraftarlara, “Turnikeler arızalı” denildi. Taraftarlar tam 1.5 saat bu şekilde bekledi. Maç öncesi saygı duruşunda Fenerliler, “Yönetim uyuma, taraftar dışarıda” diye bağırdı. Dışarıdaki taraftarların isyanı maçın 20.30’da başlamasıyla zirveye çıktı. Polis eski açık tribünün kapısını açarak biletli-biletsiz bekleyen herkesi hem de aramadan sahanın içine almaya başladı. Saha kenarındaki karambol nedeniyle hakem maçı durdurdu. Fenerlilerin bazıları tribünlere tırmanarak girdi. Ancak polis kapıyı kapatınca birçok taraftar dışarıda kaldı.

Kadıköy’de saldırı!
Derbi öncesinde iki takım taraftarlarından bir grup Kadıköy’de karşı karşıya geldi. Yaklaşık 700 kişilik Fenerbahçeli taraftar, maçı izlemek üzere Kadıköy’den vapura binen bir grup Beşiktaşlı taraftara taş, pet şişe ve boş bira şişeleri ile saldırdı. Çıkan olaylar sırasında bazı taraftarlar hafif şekilde yaralanırken vapurun bir camı kırıldı. Fenerli grup, polis tarafından güçlükle uzaklaştırılırken, iki kişi gözaltına alındı.

“Korsan baskın”
Statta yaşanan olayları “Korsan baskın” başlığıyla duyuran Akşam, Fenerbahçeli taraftarların Shakhtar ve Galatasaray maçlarının biletiyle stada girmeye çalıştığına dikkat çekti: Turnikeler 1200 eski bileti okumayınca kilitlendi. Sarı-Lacivertli taraftarlar kapıyı kırıp tribüne girdi. F.Bahçe’ye taraftarları yüzünden 200 bin lira para cezası geliyor. Fenerbahçeli taraftarlar, sahte biletlerle İnönü Stadı’na baskın düzenledi. Sarı-lacivertli taraftarların çok azı kendilerine ayrılan bin 600 kapasiteli yere alınabildi. Taraftarın çoğu dışarıda kaldı. Tribüne girenler, ‘Yönetim uyuma taraftarın dışarıda’ diye bağırdı, saygı duruşu sırasında ‘Taraftar girmeden maç başlamasın’ şeklinde tempo tuttu. Maç başladıktan iki dakika sonra Fenerbahçe taraftarı, Beşiktaş müzesi girişindeki BJK TV stüdyolarının kapısını kırarak maça girebildi. Hakem Fırat Aydınus maçı üç dakika durdurmak zorunda kaldı. Statta atmosfer bir anda gerilirken, çevik kuvvet ekipleri eski açık tribünün olduğu bölüme doğru giderek taraftarları kontrol altında tutmaya çalıştı. İzdihamda yaralananlar oldu. Hem Fenerli hem de Beşiktaşlı taraftarlar, ‘Vali istifa’ diye bağırdı. Fenerbahçeli taraftarların neden zamanında derbiye giremediği maçtan sonra ortaya çıktı. Sarı-Lacivertliler, aralarındaki Shakhtar Donetsk ve G.Saray maçlarının da bulunduğu 1200 eski biletle derbiye girmeye kalkıştı. Turnikeler de okunmayan biletler yüzünden kilitlendi. Bu yüzden de ortaya büyük bir rezalet çıktı.
(Eurosport)

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*