AKTÜEL: Bu maili açan yandı!..

İstanbul’da düzenlenen operasyonda internet bankacılığı kullanan müşterilerin hesaplarını virüslü maillerle boşalttığı iddia edilen 14 kişi gözaltına alındı

Rusya bağlantılı şüphelilerin 63 kişinin hesabından 1 milyon 900 bin lira çektiği ifade edildi. 35 müşterinin hesabından 700 bin lira ise çekilmeden polis tarafından son anda engellendi.

Edinilen bilgiye göre Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri,internetbankacılığı dolandırıcılığı ihbarları üzerine harekete geçti. Şikayetleri inceleyen bilişim polisleri internet bankacılığı kullanan kişilerin hesaplarının virüslü maillerle boşaltıldığını tespit etti. Yapılan tespitlerin ardından 24 Ekim 2011 günü Şişli, Kağıthane, Fatih, Üsküdar, Arnavutköy, Sancaktepe, Eyüp, Esenler ve Esenyurt ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı baskınlarda 14 kişi gözaltına alındı.

ZEUS VİRÜSÜ

Gözaltına alınan şüphelilerin ele başının Azeri uyruklu N.K olduğu belirtildi. N.K’nin, Bilişim polisi tarafından 2008 yılında düzenlenen operasyonla daha önceden gözaltına alındığı ifade edildi. N.K’nin polis baskını sırasında 2 laptopunu birinci kattan aşağı attığı ifade edildi. Kırılan laptoplar polis tarafından incelemeye alındı. Bu laptoplarda çok sayıdabankamüşterisinin hesap bilgilerinin ele geçirildiği ifade ediliyor.

ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Şüphelilerin emniyette yapılan sorgularında çalışma yöntemleri de ortaya çıkarıldı. Buna göre şüpheliler Rusya’da bulunan hackerlardan yardım alıyordu. Şüphelilerin internet bankacılığı kullanan vatandaşların bilgisayarlarına “Zeus” adlı bir virüs programını e-posta yoluyla gönderdikleri, bilgisayara gelen virüsün e-posta açılmasa bile kendini aktif hale getirdiği belirtildi.

Bu virüsle internet hesap ve şifreler ele geçiriliyordu. Virüs ayrıca bir pop-up adı verilen küçük ekran görüntüsü açarak “Son zamanlarda yaşanan dolandırıcılık olaylarına karşıcep telefonunumaranızı ve cep telefonu marka ve modelini buraya girerek aktivasyon mesajını bekleyiniz”şeklinde uyarı görüntüsü veriyordu. Ekrandaki bilgileri giren vatandaşların telefonlarına aynı virüs kısa mesaj yoluyla geliyordu. Böylece bankadan gelecek uyarı mesajları ve aramalar engelleniyordu. (Gazete Vatan)

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*