AKTÜEL: Belediye Başkanı İsmail Ünal depremle ilgili konuştuVan’da meydana gelen depremde vatandaşlarımızın yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda yaralı bulunduğunu tüm Türkiye’de büyük üzüntü yarattı. Van’ın Tabanlı köyü merkezli 7.2 büyüklüğündeki depremde çoğu binaların yıkıldığı ve birçok binanın hasar gördüğü, yüzü aşkın yaşamını yitiren vatandaşlarımızın olduğu, ayrıca çok sayıda yaralı vatandaşımızın bulunduğu öğrenildi.

Beşiktaş’tan Van’a el uzandı
Van’da gerçekleşen deprem sonrasında Beşiktaş Belediyesi acilen bir toplantıyla depremzedeler için adeta seferber oldu. Tüm iletişim kanallarını Van’daki afetzedeler için açık tutan Beşiktaş Belediyesi yardımlar için de bir organizasyon belirledi. Beşiktaş Belediyesi Van’a elini uzattı. Van’da, geçtiğimiz haftalarda gündüz saatlerinde merkez üssü Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, Bölge iller ve Irak’ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, bu depremin ardından bölgede büyüklükleri 2.9 ile 5.5 arasında değişen artçı sarsıntılar meydana geldiğini bildirdi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamada, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilen depremin ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirdiği belirtildi. Genelkurmay Başkanlığının, Van’daki depreme acil müdahale için 3 nakliye uçağını Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) emrine tahsis ettiği bildirildi. Beşiktaş Belediyesi Van’a yardım elini uzattı. Depremin hemen ertesinde gerçekleşen organizasyonlar ve devamlılığı için Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal şu açıklamalarda bulundu:

“BEŞİKTAŞ KENTLİSİ DUYARLIDIR”
“Deprem bölgesine gidecek olan tüm yardımları afet bölgesine ulaştırıyoruz. Van’ın Erciş ilçesi ve çevresinde hissedilen 7,2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Bu büyük afet sonrasında tüm Beşiktaş kentlilerini, yaşamlarını büyük zorluklar içinde ve kış şartlarında devam ettirmeye çalışan bölgedeki yurttaşlarımızla dayanışmaya davet ediyoruz. Bölgedekilerin ihtiyaç duyabileceği temel malzemeleri Beşiktaş Belediyesi’nin Levent’teki hizmet binasında topluyoruz. Bölgede öncelikli olarak battaniye, kışlık giysi, kadın pedi, çocuk bezi ve temel besin maddelerine ihtiyaç duyuluyor. Tüm Beşiktaş kentlilerinden yardım bekliyoruz. Yardımlar için ve organizasyonla ilgili diğer ayrıntılar için de Beşiktaş Belediyesi İletişim Merkezi 0212 444 44 55 nolu telefonu arayabilirsiniz. Yapılan duyurulardan sonra duyarlı Beşiktaşlılar canında yardımlarını Beşiktaş Belediyesi’nin alt katında oluşturulan merkeze getirmeye başladı. Bu arada Belediye’de yardım göndermek isteyenlere ulaştı. Merkezde toplanan yardımlar ayrıştırılarak, paketlendi ve tırlara yüklendi.

İSMAİL ÜNAL: “ACIYI YÜREKTEN PAYLAŞIYORUZ”
Van’daki deprem felaketinin ardından hızla örgütlenen kampanya hakkında ayrıntıları Başkan Ünal konu hakkında daha sonra şunları söyledi: “Türk Ulusu’nun üzüntüsünü yürekten paylaşıyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Dünden bugüne organize olduk. CHP’li belediyeler Van’a ulaşmak üzere. Ne gerektiğine dair çalışmalarımız yaptık ve duyurduk. Orada bir merkez oluşturacağız 52 hafta boyunca. Sabah ilk uçakla Van’a gidiyoruz. Çırağan ve Levent’te ki merkez binalarımızda yardımlarını alıyoruz vatandaşlarımızın. Beşiktaş Sanat Merkezi’mizi açtık bir depo haline getirdik. Şu an girişler yapılıyor. Vatandaşlarımız yardım yapma noktasında sıradalar. Toplanan tüm ürünler gönderilecek. TIR’larla ilk günden bu yana devam eden yardım akışı Van’a ulaşacak.”

“İNSAN ODAKLI BELEDİYECİLİK”
Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, tüm ekiplerin 24 saat aralıksız çalıştığını belirterek, “Beşiktaş Belediyesi’nin Dost Eller Platformu var… Bu platformun küçük araçları ile vatandaşlarımızın yardımlarını elden alabiliriz. Beşiktaş Belediyesi ile irtibat kurmaları yeterlidir. Biz insana odaklı belediyecilik yapıyoruz. Ben Van’a dört kez gittim. Van’ı iyi bilirim insanlarını iyi bilirim hepsine baş sağlığı diliyorum. SODEM kanalı ile yaptığımız çalışmalar var, arama ekiplerimiz de orada. Öğrencilerimizi burada barındırma adına çalışmalar sürecek. 52 hafta içerisinde orada bir köy kuracağız. Beşiktaş’ta üniversitelerimizle görüşüyoruz. Onlardan da bu konularda yararlanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*