AKTÜEL: CHP İstanbul İl Başkanı Salıcı depremle ilgili konuştuVan’da meydana gelen depremle ilgili yapılacak olan yardım ve çalışmalar nedeniyle CHP’li Belediyeler İl Başkanı’nın koordinasyonunda Beşiktaş Belediyesi’nde bir araya geldi. Konuyla ilgili olarak deprem sonrasında Van’a ziyarette de bulunan CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı Radyo Beşiktaş’a canlı yayına bağlandı ve önemli açıklamalarda bulundu.
Salıcı: “Beşiktaş Belediyesi’nde 12 belediye başkanımızla bir toplantı gerçekleştirdik. Deprem bilgisi gelince genel başkanımız ile birlikteydik ve Genel başkanımızla birlikte Yalova’ya doğru hareket ediyorduk. Hızlı bir şekilde İstanbul’da ki belediyelerimizle görüştük. Belediyelerimiz daha önce gerek Gölcük depremi sırasında gerekse İstanbul’da ki depremde 2005 yılında Hakkari’de ki depremde yapmış olduğu çalışmalar dolayısıyla bu yardım çalışmaları konusunda gayet deneyimliler. Belediyelerimizi hızlı bir şekilde harekete geçirdik örgütlerimiz hareket geçti. Gece boyunca CHP’li belediyeler gerek ellerindeki imkanları gerekse vatandaşlardan ya da örgütlerimizden gelen yardımları koordine etmek için sabaha kadar çalıştılar. Bir yandan tasnif sürerken bir yandan da Van’da ki Kızılay’la ve Koordinasyon Merkezi ile temasa geçtik. Depremzedelerimizin ihtiyaç listesini aldık. Bu ihtiyaç listesinin içinde mamadan, çadıra kadar çok geniş bir yelpaze var.”dedi.
Salıcı sözlerine şöyle devam etti:
“Basın toplantısı ile daha fazla yardım toplamaya çalıştık ve 5 TIR Van’a doğru hareket etti. Van’da bir planlama merkezi kuracağız. Vatandaşımız bu konuya çok duyarlı ama problem koordinasyon… Biz bu koordinasyonu sağlayıp orada gereği gibi dağıtımları yapamazsak vatandaşlarımız yardım yapılacak ortamdan uzaklaşmış olurlar. O yüzden biz Van’a gideceğiz 12 belediye başkanımızla beraber. Orada yapılan yardımların, ki biz yardımların Kızılay üzerinden yapılmasını istiyoruz. Yapılan yardımların doğru bir şekilde dağıtılıp, dağıtılmadığını orada başka türlü ihtiyaçlar olup olmadığını ve bu planlama merkezi ile ilgili uygun bir yer çalışması yapılacak. Daha sonra İstanbul’a döneceğiz orada bir ekip bırakacağız. O ekip bütün bu planlamayı yapacak. Biz şunu yapmaya çalışıyoruz ağırlıklı olarak. Biliyorsunuz 10-15 gün sonra oradaki insanlar ihtiyaçlarıyla ve acılarıyla başbaşa kalabilirler. Biz bu örnekleri yaşadık. Bunun devam ettirilebilmesi için biz bunu bir yıllık bir organizasyon haline getiriyoruz. Her hafta İstanbul’dan ihtiyaçlar gönderilecek. Bir süre sonra orada bir örnek köy kuracağız. Tamamen tahrip olmuş köyler var Van’da. Özellkle Erciş’te tamamen tahrip olmuş köyler var. Orada CHP İl örgütü bir köyü ayağa tamamen yeniden kuracağız. Bu istikrarlı bir hal almasını sağlayacak yardımların… Yardım yapmak isteyen herkesin bir kere içi rahat olsun. Gerek CHP’nin ilçe örgütlerine, bizim tercihimiz CHP’li belediyelerimize bu yardımlarını, kıyafet olur gönüllerinden ne koparsa bunu, ulaştırsınlar. Lütfen arkadaşlarımız bireysel olarak hareket etmesin. Kurtarma ekiplerimize yardımcı olsunlar ama lütfen onların dediğini yapsınlar.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*