KÜLTÜR: Konserler yeniden…

Konserler yeniden başlıyor
Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi, çağdaş dansın en önemli ustalarından Anne Teresa De Keersmaeker’in Fase adlı eseriyle 2. sanat yılına merhaba dedi. iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali kapsamında Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü koreograf Belçikalı Anne Teresa De Keersmaeker gerçekleşen etkinlikte sanatseverlere unutulmaz bir performans gösterisi sundu.

ODA MÜZİĞİ KONSERLERİ
Geçtiğimiz hafta ikinci sanat sezonunun açılışını yapan Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat; 2011-2012 sanat yılında da zengin bir içerikle, sanatseverlerin oldukça ilgisini çekecek yıllık bir program hazırladı. Beşiktaş Belediyesi’nin kendi hazırladığı; dünyaca ünlü virtüöz ve virtüöz gruplarıyla özel olarak organize edilen konserler ve dünya müziklerini tanıtıcı programlardan oluşan Beşiktaş Belediyesi ‘Oda Müziği Konserleri’ tüm yıl sanatseverlere keyifli ve sanatla dolu akşamlar yaşatacak.

SENFONİK KONSERLER
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) da bu yıl Fulya Sanat’ta otuza yakın senfonik konser verecek. Sanatseverler İDSO’nun konserlerinde birçok tanınmış virtüözü dinleme fırsatı bulacak. Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat’ta bir diğer sürpriz ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB) ağırlıklı olarak etkinliklerini burada sahneleyecek olması. Bale ve müzikallere de yer verilecek. İDOB programında, önemli bir yenilik, İDOB bünyesinde geçen yıl oluşturulan Modern Dans Topluluğu (MDT) temsillerinin genellikle Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat’ta yer alacak. Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat, klasik ve neoklasik eserlerin dışında modern balenin de sahnesi olacak.
Mi Favorita Fulya’da…
Fulya Sanat’ta Jose Martinez’in geçmiş ve günümüzün üsluplarının bileşkesi olan dansının yer aldığı görkemli bale, Ekim ayının ikinci yarısında sanatseverleri karşılayacak. Mi Favorita Balesi, 19 Ekim’de Fulya Sanat’ta sahnelenecek. Balenin konusu ve hakkındaki diğer bilgiler özetle şöyle aktarılıyor:
“Mi Favorita balesi 7 Nisan 2002 tarihinde İsviçre’nin Vevey şehrinde yaratılmıştır. Dansçı, Paris Operası’nın Etoile’si, kendi stilini ve klasik dans dağarcığını ortaya koyarak, Donizetti’nin dinamik bale müziğine canlı bir parodi katıyor. José Martinez, geçmişin ve günümüzün ünlü koreograflarının üsluplarını az da olsa taklit ederken oldukça eğleniyor.
José Martinez zekasını ve hayal gücünü kullanarak özgün bir çalışma ortaya koyuyor. Dansçının partnerini diğer oğlana atması ve diğer oğlanın kızı havada yakalarken kızın şeffaf plastik tütüsünün oğlanın elinde kalması, Mi Favorita’nın ne kadar yaratıcı bir klasik eser olduğuna örnek. Bu eserdeki her hareketin size söyleyeceği yeni bir şey vardır… Gerçek bir mizah anlayışı ve taze bir canlılık ile dolu. Mi Favorita ile ilgili bölüm René Sirvin ve Patricia Boccadoro’nun yazılarından alıntı…”
Kadroda yer alan isimler ise şöyle:
“Koreografi- Jose Martinez, Müzik-Gaetano Donızetti, Koreograf Asistanı-Charlotte Chapellier, Bruno Bouche, Kostüm-Agnes Letestu, Kostüm Uygulama-Gizem Betil, Işık Jose Martinez, Işık Uygulama-K.Şener Akyamaner.”
Balede yer alan dansçıların isimleri ise şöyle:
“İlke Kodal, Tülay Yalçınkaya, Deniz Zirek, Zuhal Balkan, Ebru Cansız Atay, İ. Selim Borak, M. Berk Sarıbay, Erhan Güzel, Melih Mertel, Ömer Erenler, Ebru Mıhçıoğlu, Ayça İnal, Ü.Cem İndere, C. Deniz Özaydın, M. Nuri Arkan, Gökçe Sönmemiş, A. İbrahim Türkkan.”
Diğer isimler ise şöyle sıralanıyor:
“Repetitör-Deniz Yamanus Olgay, Koreolojist-Z.Esra Ünlü, Kondüvit-Senem Kalender, Fethiye Kantarcıoğlu.”

Etkili İletişim
Beşiktaş Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Beşiktaş Kentlilerine ücretsiz olarak el emeğini değerlendirme ve meslek edindirme kursları sunuyor. Yabancı dilden hobi kurslarına, bilgisayardan enstrüman kurslarına kadar pek çok farklı alanda kendinizi yetiştirmek, geliştirmek ve bu kursların sonunda yeni bir mesleki beceri edinmek mümkün. Sonrasında, kurs programını başarı ile tamamlayan katılımcılara, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı eğitim sertifikaları veriliyor. 2011-2012 döneminde eğitim verilecek branşlar arasıda Etkili İletişim ve Halkla İlişkiler başlığı bulunuyor.

‘Çizmeden Kral Çıktı’
Akatlar Kültür Merkezi’nde çocuk oyunları sahnelenmeye devam ediyor. Ekim ayının ikinci yarısında Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde “Çizmeden Kral Çıktı” adlı oyun miniklerle buluşacak. Çocukların neşesi tiyatro oyunları Ekim ayında yine Akatlar’da görücüye çıkıyor. Birbirinden güzel oyunlar, minikleri kucaklayacak. Tiyatro Alkış’ın yeni sezonda yine oyunları hem güldürüyor hem de miniklerin bilgisine bilgi katıyor. Sonbahar dönemi tiyatro oyunları içerisinde 7’den 70’e herkesi içine alacak neşeli vakit geçirtecek olan çocuk oyunları Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde… Tiyatrosever minikler, oyunları Melih Cevdet Anday Sahnesi’nden takip edebilecekler. Akatlar Kültür Merkezi’nde yeni sezon oyunları içinde farklı bir oyun yine dikkat çekiyor. Birlik ve beraberlik olgusundan, özen ve hassasiyete, arkadaşlık ve iyi niyetten dürüstlüğe çalışkanlıktan saygılı davranmaya ve aile kavramı, ailenin önemine kadar bir çok kavram ele alınıyor ve sahneye taşınıyor.
Akatlar Kültür Merkezi’nde minikleri kucaklayacak oyunlardan bir tanesi Tiyatro Alkış’ın 22 Ekim Cumartesi ve 23 Ekim Pazar günleri sahnelenecek. “Çizmeden Kral Çıktı” adlı oyun, saat: 13.00’te görsel şovlarla izleyenlerine merhaba diyecek. Oyun ile ilgili bazı detaylar ise şöyle:
“Oyun, Yeşil Ada’nın sahilinde hummalı bir çalışmayla başlar. Çizme Faresi, çizmeyi denizde yüzdürmeye hazırlanmaktadır. Adayı duman sarmıştır, hayvanların çoğu adadan göç etmiştir. Aslan Kral, Şebek Bambu ve Çizme Faresi karşı adadan yardım istemek için çizme ile denize açılacaklardır. O sırada karşı adada yaşayan Mamuk ile Yamuk adadaki dumanı fark eder, anlam veremedikleri yanık pet şişeleri kıyılarında bulurlar. Çizme Faresi, Bambu ve Kral çizme ile yapılan zor bir yolculuktan sonra Mamuk ile Yamuk’un adasına varırlar. Yeşil Adadaki duman sorununu anlatırlarken Mamuk, kendi sahillerine vuran yanık pet şişeleri gösterir. Sorunun bundan kaynaklanacağını tahmin ederek, tekrar hep beraber Yeşil Ada’ya gitmek üzere çizme ile denize açılırlar. Adanın arkasına atılan çöplerden dolayı adada bir yangın çıkmıştır. Yangının sebebi, pet şişelerdir. Sonunda yangını söndürürler.”

Çocuklar bu dinozoru seviyor!..
Evinizde kocaman bir dinozor yavrusu ile karşılaşsanız ne yapardınız? Hayal gücünü zorlayan hem neşelendiren hem de çocuklara rehberlik eden çocuk oyunları, Akatlar Kültür Merkezi’nde ekim ayında da devam ediyor. Sevimli Dinozor adlı oyun, Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde miniklerle buluşacak. 16 Ekim Pazar günü ve 29 Ekim Cumartesi günü saat: 13.00’te miniklere neşeli anlar yaşatacak olan, Oktay Şenol’un yazıp yönettiği oyunla ilgili bazı detaylar ise şöyle:
“Bir gün eve geldiğinizde saklambaç oynayan kocaman bir dinozor yavrusuyla karşılaşsanız herhalde çok şaşırırdınız. Peki bu dinozor sevimli mi sevimli, akıllı mı akıllı ve bir de çocuğunuzun en iyi dostu olsa ne yapardınız Unutmayın birde sevimli dinozoru ele geçirmek isteyen kötü bir bilim adamı var… Oktay Şenol’un yazıp yönettiği, Tiyatro Alkış tarafından sahnelenen ve 4-9 yaş çocuklarına hitap eden bu oyunda hikaye Cem isimli çocuğun sokakta henüz yumurtasından çıkan bir dinozoru bulmasıyla başlıyor. Oyun bu Sevimli Dinozor’un Cem’le arkadaş olması ve Dinozor üzerinde deneyler yaparak çok para kazanmak isteyen Profesör ve yardımcısından kaçmak için Cem’in evine gelmeleriyle devam ediyor.
Eve geldiklerinde ise Cem’in Sevimli Dinozor’u annesinden ve arkadaşı Zeynep’ten saklama çabaları, ancak Sevimli Dinozor’un evdeki varlığını öğrendiklerinde annenin ve Zeynep’in de Profesöre karşı onu saklayarak Cem’le işbirliğine girmeleri ve en sonunda da Profesör ve yardımcısının polisler tarafından yakalanmasıyla oyun son buluyor.
Oyun arkadaşlık temasından yola çıkarak karşılıklı saygı ve güvene dayanan bir işbirliği ve dayanışma içinde bulunmaya dikkat çekiyor. Arkadaşlığın yanı sıra oyunun süreci içinde vurgulanan aile ilişkilerinin önemi de başlıca temalar arasında yer alıyor.”
Oyuncular arasında da şu isimler bulunuyor:
“Başak İleri, Burcu Saraçoğlu, Bülent Aksu, Tan Güneş, Taylan Erler, Okay Şenol…”

Sergi: ‘Biz sonuncu değiliz’
Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi’nde sergiler, sanatseverler ile buluşuyor. Ortaköy Kültür Merkezi bünyesindeki Ortaköy Sanat Galerisi, 3 Ekim’de görücüye çıkan ve Ekim ayının son günlerine kadar yer alacak olan farklı bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. İsmail Yıldırım’ın “Biz Sonuncu Değiliz” isimli sergisi 28 Ekim’e kadar Ortaköy Kültür Merkezi’nde izlenebilecek. Sergiyle ilgili bazı detaylar ise şöyle sıralanıyor: “İsmail Yıldırım, İbrahim Peygamber ile Nemrut arasındaki çatışmayı anlatan efsaneden yola çıkarak, günümüzün çatışmalarına ve çelişmelerine sert bir ışık tutuyor. Efsaneye göre, Nemrut, İbrahim’i mancınıkla ateşe atar, ancak ateş suya, yanık odunlar da balığa dönüşür. İsmail Yıldırım, Nemrut’un ateşiyle Hıristiyan engizisyonunun ateşi ve Sivas’ta dinci gericilerin ateşi arasındaki benzerlikler kurarken, İbrahim Peygamberle de halk ve tarih arasında çağrışımlar kuruyor.”
Sanatçı sergiyle ilgili düşüncelerini de şöyle aktarıyor: “İnsanların mağaraları bezediği ilk resimlerden bugüne uzanan her türlü plastik birikim, bana mirastır. Resmimin hamurunda tarihin tozu bulunur. Gılgamış destanından kutsal kitaplara uzanan masallar, söylenceler, inanışlar.. Bugünün kaygılarını anlatmada dayanak noktamdır.”
Sanatçı hakkındaki bazı detaylar ise şöyle: “İsmail Yıldırım 1954’te Konya’nın Beyşehir ilçesinde doğar. Çapa Öğretmen Okulu Resim Seminerini bitiren Yıldırım 1975’te cezaevine girer, 1980 darbesinden sonra Paris’e yerleşen Yıldırım’ın 2000 yılında Türkiye’ye girme yasağı kalkar. Çalışmalarını ağırlıklı olarak Paris’teki atölyesinde sürdürür. Amerika, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde çok sayıda sergi gerçekleştiren sanatçının, müzelerde ve özel koleksiyonlarda resimleri ve heykelleri bulunuyor.”

Belgesel filmler izleyenleri büyüledi!
Belgesel Filmler Ortaköy’de sinemaseverler ile buluştu. 14. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nde yer alan filmleri, Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi’nde sanatseverler ücretsiz olarak seyredebildi. Bu yıl “Dar Alanlar” temasıyla organize edilen festivalde, 23’ü Türkiye’den 47’si yurtdışından olmak üzere 70 film gösterildi. Festivalde yer alan belgesel filmler Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi’nden başka Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ‘nde ücretsiz olarak izlendi. Festival ile ilgili bazı detayları şöyle aktarılmıştı:
“Bu yıl festivalde gösterilmesi için gönderilen 530 film festival komitesi tarafından üç ay boyunca izlenerek ön elemeden geçirildi. Ön elemeyi geçen filmlerse 12 Ağustos’ta, İznik’te düzenlenen 3 günlük İzleme Kampı’nda akademisyenlerden, yönetmenlerden, yapımcılardan ve sinema emekçilerinden oluşan 100 kişilik bir grup tarafından izlendi. Seçilen filmlerin siyah, kırmızı, turuncu, sarı, mavi, mor ve yeşil olmak üzere 7 farklı bölümde gösterildiğini söyleyen Festival Koordinatörü Nilüfer Yarbaş ise, 90’lı yıllarda belgesel günleri niteliğinde olan festivalin dünya belgeselcileri tarafından tanınan, saygın bir festivale dönüşmesinde seçmelerde gösterilen özenin büyük etkisi olduğunu düşünüyor.”

Bütün teknikleriyle “RESİM SANATI…”
Ortaköy Kültür Merkezi yeni sezonun kursiyerlerini çatısı altında barındıracak. Resim kursuna ilgi duyanlar, bulundukları gruplara göre kurslara Ortaköy Kültür Merkezi’nde devam edebilecekler. Yeni sezonda Beşiktaş Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Beşiktaş Kentlilerine ücretsiz olarak el emeğini değerlendirme ve meslek edindirme kursları sunuyor. Yabancı dilden hobi kurslarına, bilgisayardan enstrüman kurslarına kadar pek çok farklı alanda kendinizi yetiştirmek, geliştirmek ve bu kursların sonunda yeni bir mesleki beceri edinmek mümkün. Sonrasında, kurs programını başarı ile tamamlayan katılımcılara, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı eğitim sertifikaları veriliyor. 2011-2012 döneminde eğitim verilecek branşlar arasında Resim kursu da bulunuyor. Belirtilen programa göre 7, 8, 9 ve 10. gruplar Ortaköy Kültür Merkezi’nde yine kendilerine belirtilen günler içinde Saat: 09:00 ile 16:00 saatleri arasında Resim kursundan yararlanabilecekler. Resim kursu ile ilgili verilen bazı detaylar ise şöyle sıralanıyor: “Alanında nitelikli insan yetiştirmek, bu alanla ilgili uygun ortam ve araç-gereçlerin seçimi, kullanım özellikleri hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmış bir programdır. Karakalem Tekniği, Pastel Boya, Sulu Boya, Yağlı Boya olup, 09:00-16:00 saatleri arasında eğitim verilmektedir.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*