BEŞİKTAŞ ÜLKE GÜNDEMİ: Antalya’yı sel aldı

Şiddetini arttıran yağış Antalya’da felakete neden oldu. İlk tespitler bazı köylerin yok olduğu yönünde. Metrekareye saatte 300 kilogram yağış ve saatteki hızı 78 kilometreye çıkan rüzgâr, özellikle Antalya’nın Serik İlçesi’nde tufana dönüştü. Seralar ve tarım alanları göl oldu. 6 kişi kayboldu. Ulaşılamayan köylere helikopterle yiyecek atıldı. Köprüler yıkıldı, evler sular altında kaldı. Yağış nedeniyle mahsur kalan 25 kişi botlarla kurtarıldı. Antalya’da okullar tatil edildi. Antalya’da önceki geceden itibaren şiddetini artıran sağanak metrekareye 300 kilogram yağış ve saatteki hızı 78 kilometreye çıkan rüzgar ile birleşince tufana dönüştü. Antalya’da okullar tatil edilirken Serik İlçesi’ne bağlı Gebiz Beldesi Haskızılören Köyü’nde şiddetli yağış nedeniyle Hasan Bulut (85), Hulusi Kutlu (82), eşi Fatma Kutlu (81), kızları Ayşe Beşbaş (56) ile 70’li yaşlarda oldukları belirtilen Süleyman Çelik ve eşi Meryem Çelik kayboldu.

Helikopterler yiyecek attı
Haskızılören Köyü’ne ulaşmaya çalışan kurtarma ekipleri, bu köye ulaşımı sağlayan Akçapınarı Köyü’nde bulunan Değirmenburnu Köprüsü’nün yıkılması nedeniyle ilerleyemeyince helikopterlerle köye yiyecek kolileri atıldı. Alternatif yol bulmaya çalışan ekipler, şu ana kadar Haskızılören ve Hastümen köylerinde 25 evin su altına kalarak yıkıldığını belirtti.

İşçiler botla kurtarıldı
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Yağış nedeniyle mahsur kalan 25 kişinin kurtarıldığını açıklayan Vali Altıparmak, itfaiye, sağlık ekipleri, sivil savunma ekipleri, jandarmanın bölgede arama ve kurtarma çalışmalarına katıldığını kaydetti. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait helikopterlerin de çalışmalara havadan destek verdiğini açıklayan Vali Altıparmak, şöyle dedi: “Gebiz Beldesi’ne bağlı Akçapınar ile Pınargözü Köyü’ndeki 3 köprü yıkılmış durumda. Bu köylere ulaşmak için çalışmalar yapılıyor. Ulaştığımız ilk bilgilere göre Haskızılören Köyü’ne ulaşılamıyor. Serik ve Aksu ilçelerinde bin dekarın üzerine sera su altında kaldı. Gebiz Beldesi Azaplar Mahallesi’nde Tokuşoğlu Sera Üretim Merkezi’nde çalışan 10 işçi kaldıkları evde mahsur kaldı. Bu işçiler de botlarla kurtarıldı.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*