BEŞİKTAŞ ÜLKE GÜNDEMİ: Hiddink’ten değerlendirme

Zorlu Almanya maçı öncesi Milli Takım Teknik Direktörü Guss Hiddink değerlendirmelerde bulundu. Hliddink, “Önümüzde üç seçenek var. Biri kazanmak, Almanya karşısında zor. Berabere kalmak, olabilir. Son olarak yenilmek. Bu işimizi çok zorlaştırır. Bu konuda kafamızdaki şey şu, umarım oyuncularımız kendilerine söylenenleri sahada uygularlar. Saklı gizli bir şeyimiz yok, Almanya çok iyi bir sistemi olan bir takım. Almanya karşısında çok kontrollü oynamalısınız. Hep atak yaparsanız kontratağa çıkan çok hızlı ve güçlü bir takımları var. O yüzden de kontrollü atak oyunu devreye girecektir. Eğer yapabilirsek oyunun temposunu ayarlamalıyız. Bazen oyun içerisinde öyle şeyler oluyor ki orta saha oyuncularımız ve bekklerimiz topun ilerisine geçiyorlar ki bunu Almanya karşısında yapmaktan kaçınmamız lazım. Bence Almanya karşısında beraberlik iyi bir sonuç. Ben karamsar değilim, gerçekçiyim. Almanya takımına bakarsanız oyunlarını çok sistemli ve oturmuş. Ona bakarak bu açıklamaları yaptım” dedi.

“Sürpriz yapabiliriz”
Bizim takımımız tabii ki sürpriz yapabailir. Ama bazen oycunılarımız cesaretlerinin ötesine geçiyorlar o zaman da pozisyonlarını kaybediyorlar. Normal bir takıma karşı oynadığınızda, bir iki hata yaparsanız böyle bir tablo karşısında belki rakibiniz bunları değerlendiremeyebilir. Ama Almanya, Hollanda ve İspanya gibi takımlara bu şansı verirseniz onlar öldürücü darbeyi vururlar. Bu yüzden de kontrollü atak diyorum. Bazı oyuncularımız 2-3 adım sonra ne olacağını bilerek hareket etmeli. Savunma ve orta saha bölgesinde taktiksel disipline ihtiyacımız var. Almanya istediği gibi topla hareket edebiliyor. Hiç olmayacak dediğiniz pozisyonda bir iki pasla kalenize gelebiliyorlar. Oyunu ileride kurup kalemize yaklaştırmamamız lazım. Almanya’daki maçtan farklı bir oyun olacak. Farklı bir ortam ve oyuncular olacak. Şu an çok daha rekabetçi bir takımımız var. Onların ileriye dönük oyuncularına normalde rahat hissetmeyecekleri alanlara doğru çekmeliyiz. Bu bir oyun stratejisi olabilir.

Emre hazır
Emre dört haftadır yoktu, Fenerbahçe ile bazı idmanlara katıldı. Buraya geldiğinde ilk idmanı kaçırsa da sonrakilere katıldı. Kendisi zaten tam olarak hazır olduğunda bizim için önemli bir futbolcu. Almanya ve Azerbaycan gibi önemli karşılaşmalar için de hazır.

Taraftar faktörü
Taraftar faktörü çok önemli. Maçın ilk evrelerinde garanti altına almamız gereken Kazakistan müsabakasında taraftar çok iyi reaksiyon verdi. Burak’la ilgili söylediğiniz aşama doğru. Son iki sezondur ve özellikle geçen ayda yaptığı şeyler ve özverisi ile dikkat çeken bir oyuncu. Bir kez hata yaparsa ikinciyi denemek için tedirgin hissetmiyor. Arda ise orada olmalı, geçmişte olduğu gibi. Atletico’da maçlar da oynadı ve sezonun başına oranla daha fit. Daha önce de dediğim gibi kilit oyuncularımızla. Almanya’ya zor anlar yaşatabiliriz. Savunmanın ortasında Servet oynayacak düzeyde. Savaşçı bir oyuncu. Egemen de yine çok mücadeledeci, onun yanında yer alabilecek bir futbolcu.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*