BEŞİKTAŞ ŞEHİR: İstanbul’un kurtuluşu’nu kutluyoruz

Beşiktaş’ta da düzenlenen etkinliklerle kutlanan 6 Ekim İstanbul’un kurtuluşu etkinlikleri sürüyor. Beşiktaş’ta ilk tören Beşiktaş Meydanı’nda gerçekleştirildi. İstanbul Valiliğince hazırlanan kutlama programı ise, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konmasıyla başladı. Burada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, anıt özel defterini imzaladı. İstanbul Valiliği’nde tebriklerin kabulünün ardından, Topbaş, Büyükşehir Belediyesi Encümen ve Meclis üyeleri ile belediyedeki üst düzey yöneticiler, Aksaray Orduevi Salonu’nda 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman’ı ziyaret ederek, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, İstanbul halkına şükran duygularını sundu. Vatan Caddesi’nde gerçekleştirilecek geçit töreni, tören komutanının tören birliklerini takdimi ile başladı. İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesinin ardından, Türk ordusunun İstanbul’a girmeden önce son konakladığı yer olan Gebze’den öğrenci ve atletler tarafından getirilen ‘şükran bayrağı’, toprak ve buket, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ataman’a sunuldu.

6 Ekim akşamı ise Kadir Topbaş, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir resepsiyon verecek. Resepsiyonun ardından Boğaziçi Senfoni Orkestrası ve Korosu, ‘Senfonide İstanbul – İstanbul Senfonik Şiiri’ konseri verilecek.
Öte yandan, İstanbul’un kurtuluşu etkinlikleri kapsamında Şişli’de Atatürk Müzesi’nde bir tören yapılacak. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve öteki ilgililerin katılacağı törende, Müze’deki Atatürk Büstü’ne buketler sunulacak ve müze özel defteri imzalanacak. Edirnekapı Şehitliği’nde de Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ve öteki ilgililerin katılımıyla düzenlenecek törende, saygı atışı yapılmasının ardından, İstanbul’a ilk giren ve orduya kumanda eden Şükrü Naili Paşa’nın kabri ziyaret edilerek, buketler sunulacak. İstanbul’un ilçelerinde de Atatürk anıtları önünde tören düzenlenecek. Ayrıca Bakırköy, Beşiktaş, Eminönü Yeni Cami, Kadıköy, Taksim, Sultanahmet, Tuzla ve Üsküdar’da bando konserleri, Bakırköy, Beşiktaş, Taksim, Beyazıt, Sultanahmet, Kadıköy, Kartal ve Üsküdar’da halk oyunları gösterileri sunulacak.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*