SON DAKİKA GÜNDEM: Bakan Çelik’in ‘intibak’ müjdesi 2.5 milyon emekliyi umutlandırdı… Amerika’dan uzay çalışmaları açıklaması… Meclisten dünyaya ”yasama” desteği… Kılıçdaroğlu’ndan rest… KCK Operasyonu İstanbul’da…


KCK Operasyonu

İstanbul’un birçok ilçesinde polis tarafından düzenlenen eş zamanlı operasyonda, terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olararak bilinen KCK’nın İstanbul sorumlusu olduğu öne sürülen M.K’nın da aralarında bulunduğu 80’e yakın kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde birçok ilçede eş zamanlı baskınlar yaptı. Operasyonda, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Kentin birçok ilçesinde aramalar devam ediyor.
Gözaltına alınanlardan biri olduğu belirtilen BDP Sancaktepe İlçe Başkanı Çiçek Arıç, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi.
Arıç sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

**
Kılıçdaroğlu’ndan rest

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Alman Vakıfları ve CHP’li belediyeler hakkındaki iddialarına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “CHP’li belediyelerin hangi Alman vakfından para aldığını ve hangi CHP’li belediyelerin PKK’ya yardım ettiğini Başbakan açıklasın saniyesinde o belediye başkanını kapının önüne koyacağım” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Star televizyonunda Uğur Dündar’ın sunduğu Arena programına katıldı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

**

Meclisten dünyaya ”yasama” desteği

Meclis, yasama alanında 91 yılda elde ettiği birikimi diğer ülkelere de aktarıyor. Meclis son yıllarda çok sayıda ülkeye yasama desteği verdi. Bu ülkeler arasında; Azerbaycan, Gürcistan, Moğolistan, Afganistan, Kırgızistan, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya ve Cezayir bulunuyor. Meclis yasama uzmanları, yeni dönemde Türk dünyası, Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri ağırlıklı olarak çeşitli ülkelere desteği
sürdürecek. TBMM, yasama desteği programları kapsamında bugüne kadar çok sayıda heyeti ağırladı. Gelen heyetlere yoğun bir eğitim programı veriliyor. TBMM teşkilat ve personel yapısı, uluslararası komisyonlar, dostluk grupları ve parlamenter diplomasinin yer aldığı TBMM’nin dış ilişkileri anlatılırken, Araştırma Merkezi ve Kütüphanenin çalışmaları hakkında da bilgi veriliyor. Ayrıca, yasama ile ilgili temel kavramlar ve kurumlar, genel olarak kanun yapım tekniği ve süreci, ihtisas komisyonları ve komisyonlarda yasama sürecinin yanı sıra Tutanak Müdürlüğü ve TBMM TV, Bütçe Kanunu ve Plan ve Bütçe Komisyonu, Genel Kurul Çalışmaları ve Bilgi İşlem Müdürlüğü tanıtılıyor.
Parlamenter Denetim başlığı altında soru, genel görüşme, Meclis araştırması, Meclis soruşturması ve gensoru önerge ve görüşülme biçiminin de anlatıldığı programda, ayrıca tasarıları Meclise sevk eden Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü hakkında da bilgi veriliyor.Yabancı ülkelerden gelen heyetlere Meclis gezdirilirken, katılımcılara sertifika da veriliyor.

**
Amerika’dan uzay çalışmaları açıklaması

Bolden, 62’ncisi düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nin (IAC) açılışında yaptığı konuşmada, “Hiçbir ülkenin bugün var olan ekonomik şartlar altında uzayda tek başına hareket edemeyeceğini” ifade etti.İlk kez Afrika’da düzenlenen ve her yıl dünyanın dört bir yanından sayısız gök bilimcinin katıldığı IAC’de, Bolden, Avrupalı, Japon ve Rus uzay ajanslarının başkanlarıyla bir araya geldi. Öte yandan, kısa bir süre önce ilk uzay istasyonunu hayata geçirmek için faaliyete geçen Çin, IAC’ye katılmadı.

**
Bakan Çelik’in ‘intibak’ müjdesi 2.5 milyon emekliyi umutlandırdı

Bakan Çelik’in, ‘Emekli maaşlarında kademeli intibak için çalışıyoruz’ açıklamasını değerlendiren Türk Emekli Sen Genel Başkanı Özdemir, ‘İyileştirme olursa, 2.5 milyon kişinin mağduriyeti gidecek’ derken, Emekli Sen Genel Sekreteri Irmak, ‘Ümit verip, sonra ümitsizliğe sevk ediyorlar’diye konuştu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in SSK’dan emekli olanların aylıkları arasındaki uçurumun kademeli olarak iyileştirilmesi için mevcut tabloyu incelediklerini açıklaması, emekli sendikaları arasında yankı buldu. Türk Emekli Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, 1981-2000 yılı arasında emekli olan yaklaşık 2.5 milyon kişinin o zamanki yasal düzenlemeler nedeniyle refah payından yararlanamadığını, bu yüzden de aylıklarının 700 TL civarında olduğunu vurgulayarak, ‘2000 sonrası emekli olanlar ise refah payından yararlandığı için ortalama 1000 TL alıyor. Bu insanlar çok mağdur oldu, mutlaka maaş ayarlaması yapılması lazım’ dedi.
Bundan önceki birçok hükümetin bütçeye yük getirdiği gerekçesiyle bu eşitsizliği gidermeye yanaşmadığını anlatan Özdemir, ‘Şimdi kademeli de olsa iyileştirme olursa, 2.5 milyon kişinin mağduriyeti gidecek’ dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in bu konu üzerinde temkinli konuştuğunu söyleyen Özdemir, ‘Bundan önceki hükümetlerin yanaşmadığı bu konuya, AK Parti iktidarı da ancak üçüncü döneminde gündemine almaya kalkışıyor. İnşallah seçim öncesinde verdikleri sözü tutarlar’ diye konuştu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*