SON DAKİKA SPOR: Beşiktaş Sarıyer karşısında… Hazırlıklar tam gaz… Bayramlaşma ikinci gün… Pektemek idmanı yarıda bıraktı… Beşiktaş Almeida için harekete geçti… Bebe’nin alternatifi Franco Jara… Ziraat Türkiye Kupası nerede?…Sarıyer ile özel maç
Beşiktaş, bugün Sarıyer ile özel bir maç yapacak. Karakartallar Saat 18.00’de BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde Sarıyer ile özel bir maç yapacak. Karşılaşma basına kapalı olacak.
***

Hazırlıklar hız kesmiyor
Beşiktaş, yeni sezon hazırlıklarını yaptığı antrenmanla sürdürdü. Antrenör Carlos Carvalhal’ın yönettiği idmanda, kondisyon ve taktik çalışması yapıldı. Antrenman ısınma koşuları ile başladı. İdmana, daha sonra istasyon çalışmaları ve kısa koşular ile devam edildi. Ayrıca tam saha taktik çalışması, kanat çalışması, korner ve duran top çalışması yapan Beşiktaş’ın antrenmanı frikik ve şut çalışması ile sona erdi. Antrenmana, tedavilerine devam edilen oyuncular Ersan Gülüm, Bebe ile Milli Takımlar’a giden oyuncular Necip Uysal, Burak Kaplan, Sivok, Holosko ve Ekrem Dağ katılmadı. Oyuncular İbrahim Toraman ve Simao takımdan ayrı olarak koşu çalışması yaptılar. Ayrıca sol bileğinden ağrısı olan kaleci Rüştü Reçber’e tedavi yapıldı.
***

Bayramlaşma töreni Perşembe günü
Beşiktaş’ta geleneksel bayramlaşma töreni 1 Eylül Perşembe günü yapılacak. Bayramlaşma töreni, 1 Eylül Perşembe günü saat 11.00’de Akaretler’deki kulüp binasında C Blok’ta bulunan Divan Kurulu Lokali’nde yapılacak.
***

Pektemek idmanı yarıda bıraktı
Beşiktaş Futbol Takımı, yeni sezon hazırlıklarını akşam yaptığı antrenmanla sürdürdü. Çift kale maç bölümünde aşırı yüklenmeden dolayı sol kasığında sertleşme olan Mustafa Pektemek, çalışmaya tedbir amaçlı devam etmedi. Sakatlıkları devam eden Ersan Adem Gülüm ve Bebe’nin yanı sıra milli takım kamplarına giden İsmail Köybaşı, Egemen Korkmaz, Necip Uysal ve Burak Kaplan da antrenmanda yer almadı. İbrahim Toraman, Simao ve Sivok ise takımdan ayrı koşu yaparak çalışmalarını sürdürürken, sol bileğinde ağrı olan Rüştü Reçber idmana katılmayarak tedavi oldu.
***

Hugo Almeida için düğmeye basıldı
Beşiktaş Portekizli yıldızı Hugo Almeida’nın ekonomik haklarını devralmak için harekete geçti. Siyah-beyazlılar, Almeida’nın haklarını satın almak için borsaya bildirimde bulundu. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na Beşiktaş, şu açıklamayı yaptı: “Hugo Miguel Pereira de Almeida’nın, Quality Football Ireland Limited (ISC) fonundaki ekonomik haklarının devralınması ile ilgili olarak görüşmelere başlanmıştır.” Siyah-beyazlılar daha önce bu fona üç genç futbolcusunun ekonomik haklarının bir kısmını vermişti. Bu futbolcular için KAP’a, “Profesyonel futbolcularımız Necip Uysal, Atınç Nukan ve Muhammed Demirci’nin ekonomik haklarının belli bir kısmının değerlendirilmesi ile ilgili olarak fon (Quality Football Ireland Lımıted) ile görüşmelere başlanmıştır.” denilmişti.
***

Bebe’nin alternatifi Franco Jara iddiası
Sakatlanan Bebe’nin yerine santrfor arayan Beşiktaş’ın Benfica’nın Arjantinli santrforu Franco Jara ile görüştüğü belirtildi. Siyahbeyazlıların, 1.79 boyundaki oyuncuyu kiralamak için çalıştığı ifade edildi. Menajerlerin, Portekiz 20 Yaşaltı takımında oynayan Julio Regufe Alves’i de Beşiktaş’a önerdiği öğrenildi.
***

Beşiktaş’ın geçen sezon kazandığı kupa nerede?
Şampiyonlar Ligi vetosu yiyen F.Bahçeliler’in topa tuttuğu TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, “Beşiktaş’ın kupayı iade etmesi UEFA tarafından iyi niyet göstergesi olarak algılandı ve cezadan bu yüzden kurtuldular” demişti.Metin Keçeli: Kupa kulübümüzde. İsterlerse 5 dakikada veririz. UEFA’nın tavsiyesiyle Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne göndermeyen Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı karara tepkiler sürüyor. Sarı lacivertliler, şike soruşturmasında adı geçen Trabzonspor ve Beşiktaş’ın Avrupa’da yoluna devam etmesini sorgularken TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın “Beşiktaş’ın kupayı iade etmesi, UEFA nezdinde iyi niyet göstergesi olarak görüldü. F.Bahçe de aynı şeyi yapsa belki farklı şeyler olabilirdi” sözleri dikkat çekiciydi.
Tüm Türkiye Beşiktaş Kulübü’nün 14 Temmuz’da aldığı kararla Ziraat Türkiye Kupası’nı Futbol Federasyonu’na iade ettiğini biliyor. Bugüne kadar yapılan söylemler bu yöndeydi. Hürriyet sordu;

– Beşiktaş’ın geçen sezon kazandığı kupa nerede?

14 Temmuz’da kararını aldılar

Siyah beyazlı kulübün ikinci başkanı Metin Keçeli, yanıtladı:

– Kupa şu anda kulübümüzde. Koruma altında özel bir odada kilitli. Bu sözler, yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyeceğe benzer. Herkesin iade edildiğini sandığı Ziraat Türkiye Kupası, Beşiktaş Kulübü’nde çıktı.

İşte, Futbol Federasyonu ile Fenerbahçe’yi karşı karşıya getiren olayın iç yüzü…

Futbolda ‘Şike Soruşturması’ kapsamında, mahkemeye sevk edilen Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı, siyah beyazlı kulübün teknik direktörü Tayfur Havutçu ve Beşiktaş Futbol Takımı’nın Güvenlik Müdürü Ahmet Ateş 14 Temmuz tarihinde, savcılığın isteği üzerine tutuklanınca siyah beyazlı yönetim kurulu Yıldırım Demirören başkanlığında toplanarak tarihi bir karar alır. O kararı kulüp başkanı Yıldırım Demirören, şu sözlerle açıklar:

Fenerbahçelileri isyan ettiren kararlar
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’a Türkiye Kupası’nı idade etmek istediğimiz söyledik. Arkadaşlarımızın suçsuz olduğuna inancımız tamdır. Bu süreç tammamlanıp arkadaşlarımız aklandığında kupamızı geri alırız. 24 Ağustos Çarşamba akşamı TFF, UEFA’nın direktifleriyle Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne göndermez. Sarı lacivertlilerin yerine Devler Ligi’ne Trabzonspor alınır, soruşturulan kulüplerden Beşiktaş ise yoluna devam edince kıyamet kopar. Bir gün sonra yani 25 Ağustos Perşembe günü, TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın, Beşiktaş’ın kupayı iade etmesinin UEFA tarafından bir iyi niyet göstergesi olarak algılandığı için siyah beyazlıların UEFA Avrupa Ligi’nde yoluna devam ettiğini söylemesi tartışmaları bu yöne kaydırır. F.Bahçeliler’in isyanına neden olan bu olaydan sonra Hürriyet, kupanın nerede olduğunu araştırdı ve Beşiktaş Kulübü’nün en etkili isimlerinden biri olan Metin Keçeli’ye sordu.

Koruma altında, kilitli bir odada tutuyoruz
Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Metin Keçeli, olaya şu sözlerle açıklık getirdi: “Şike soruşturması sonrası başkanımız Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve yönetimine giderek Türkiye Kupası’nı sözlü olarak iade ettiğimizi belirtti. Dava sonuçlandığında suçlu bulunmamız halinde kupayı Beşiktaş Kulübü’nden Federasyon binasına götürmek 5 dakikalık bir olay. Eğer suçlu bulunursak iade ederiz. Kupa şu anda kulübümüzde. Koruma altında özel bir odada kilitli.” 14 Temmuz PERŞEMBE- Demirören: Aklanınca kupayı geri alırız… Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, 14 Temmuz’da yaptıkları yönetim kurulu toplantısından sonra açıkladı: “ TFF Başkanı Aydınlar’a Türkiye Kupası’nı idade etmek istediğimiz söyledik. Arkadaşlarımızın suçsuz olduğuna inancımız tamdır. Bu süreç tamamlanıp arkadaşlarımız aklandığında kupamızı geri alırız.” 16 Temmuz Cumartesi-Adalı: Sanki biz suçluyuz kupa niye veriliyor? Beşiktaş Yönetimi’nin aldığı karara cezaevindeki yönetici Serdal Adalı büyük tepki gösterir. Adalı, 16 Temmuz’da, hapishaneden haber gönderir: “Sanki biz suçluyuz. Niye kupa veriliyor? Asbaşkanlık ve futbol komitesi başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Adaletin gerçekleri en kısa sürede ortaya çıkacaktır.” TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, F.Bahçe’nin tepkilerine yanıt verirken Beşiktaş örneğini gösterdi. Aydınlar, 25 Ağustos’taki açıklamasında, “Beşiktaş’ın kupayı federasyona iade etmesi UEFA nezdinde çok olumlu karşılandı. F.Bahçe de aynı şeyi yapsa belki farklı şeyler olabilirdi. UEFA bu tür şeylere büyük önem veriyor” dedi.

(Hürriyet)

***

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*