SON DAKİKA GÜNDEM: Çifte bayram… Bayram öncesi kara haber… Kadın katiline film gibi operasyon… Sınıra yürüyen ‘canlı kalkan’ grubu engellendi… CHP Afrika’ya uçuyor… SGK 400 kişiyi işe alacak… Amerika’nın posta beygiri!… Bilanço ağır…


Şemdinli’de mayın tuzağı: 3 şehit

Çifte bayram
Türkiye şanlı tarihimizin en parlak zaferlerinden birisinin kazanıldığı gün olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve Ramazan Bayramı’nı bir arada kutluyor. 30 Ağustos Salı günü çifte bayram yapacak ülkemizde hem şanlı tarihimizin en anlamlı zaferlerinden birisini kutlayacağız hem de Ramazan Bayramını idrak edeceğiz.

***
Bayram öncesi acı
Terör örgütü PKK, hain tuzaklarına bir yenisini ekledi. Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde yola döşenen mayının patlatılması sonucu 3 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı. Güvenlik güçleri saldırganların bulunması için bölgede geniş çaplı operasyon başlattı. Bu arada, Yüksekova ilçesi Dağlıca yoluna mayın döşemeye çalışan 2 terörist, çıkan çatışmada etkisiz hale getirildi.
***

Kadın katiline film gibi operasyon
Adana’da şiddet gördüğü için boşanma davası açan eşi Ezgi Köseoğlu’nu (22) kızlarının önünde, sokak ortasında öldüren Mehmet Köseoğlu (29) bir hafta sonra filmleri aratmayacak bir operasyonla yakalandı. İşte adım adım o baskın: Polisi fark edince kaçmaya çalışan zanlı ‘dur’ ihtarına ateş açarak karşılık verdi. Çatışmada zanlı evlerden birine girdi. 1.5 saatlik beklemenin ardından polis koçbaşıyla içeri girip zanlıyı etkisiz hale getirdi. Zanlı linç girişiminden zor kurtarıldı.

Önce rapor sonra cinayet
Yakalanan zanlı Mehmet Köseoğlu ‘Hayallerim vardı. Beni neden yakaladınız, daha üç kişiyi öldürecektim’ diye tepki gösterdi. Ezgi Köseoğlu 14 yaşında evlendiği Mehmet Köseoğlu’ndan gördüğü şiddet nedeniyle ayrılmak isteyip boşanma davası açmıştı. Yakınları genç kadının eşini defalarca şikayet ettiğini, zanlının ‘önce deli raporu alayım, sonra seni öldüreceğim’ diye tehdit ettiğini, Mahkemenin talebiyle yüzde 80 şizofren olduğuna dair rapor aldığını söylemişti.
Vakkas ARSLAN / AKŞAM
***
Sınıra yürüyen ‘canlı kalkan’ grubu engellendi
’Canlı kalkan’ olacaklarını söyleyerek dün Hakkari’nin Çukurca ilçesine gelen grubun sınırı geçmesine izin verilmedi. Geceyi sınırdaki Narlı köyünde geçiren ve sabah yürüyerek sınıra gitmek isteyen yaklaşık 1500 kişilik grup, jandarma tarafından engellendi. Van, Ağrı, Muş, Ardahan, Iğdır ve Kars’tan ’canlı kalkan’ eylemi için Çukurca’ya gelen gruba Van Bağımsız Milletvekilleri Aysel Tuğluk, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Bitlis Milletvekilli Hüsamettin Zenderlioğlu, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, bazı BDP’li Belediye Başkanları ve DTK yöneticileri de destek verdi.

Müdahale edildi
Grup Çukurca’ya yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Narlı köyü girişinde durduruldu ve geçişlerine izin verilmedi. Geceyi Narlı’da geçiren grup sabah protesto gösterisi yaptı ve sınırda bulunan Üzümlü köyüne gitmek istedi. Ancak, sınıra 10 kilometre kala yolda barikat kuran jandarma, geçişlerine izin vermedi. Çetin Doğan Köprüsü’nde barikatta durdurulan grup bir süre oturma eylemi yaptı. Yaklaşık 1500 kişinin bulunduğu grup, saat 13.00 sıralarında yeniden sınıra doğru yürümeye başlayınca, yolu panzerlerle kesen kesen jandarma ve polis müdahale etti.
Ortalık bir anda savaş alanına dönerken, güvenlik güçleri grubu engellemek için göz yaşartıcı bomba kullandı. Van İl Genel Meclisi üyesi Yıldırım Ayhan ağır yaralandı. Hayati tehlikesi bulunan Ayhan, ilk müdahalenin ardından helikopterle Hakkari Devlet Hastanesi’ne, ardından da Van’a sevk edildi. Ayhan burada yaşamını yitirdi.

BDP valiyi eleştirdi
Hakkari Valisi Muammer Türker, grubun tüm uyarılara rağmen sınıra yürümekte ısrar ettiğini ve bu nedenle güvenlik güçlerinin müdahale etmek zorunda kaldığını söyledi. Türker, BDP’lilere Narlı Köyü’nde eylem yapmaları için izin verildiğini belirtti. BDP Genel Başkanı Hamit Geylani Çukurca’dan gelen grubu Narlı Köyü’ne soktuktan sonra yaptığı konuşmada, olaylar sırasında Van İl Genel Meclisi üyesi BDP’li Yıldırım Ayhan’ı kaybettiklerini söyledi. Geylani, “Şehit verdik” dedi ve olayların sorumlusunun Hakkari Valisi ve Çukurca Kaymakamı olduğunu ileri sürdü.
***

Aşılar, paketler tamam CHP Afrika’ya uçuyor
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Gürsel Tekin hazırlıkları tamamladı. Hastalık riskine karşı aşı olan CHP heyeti bayramda Afrika’da olacak… CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Gürsel Tekin, bayramda Somalililerin barındığı Afrika’nın en büyük mülteci kampında olacak. 30 Ağustos’u 31 Ağustos’a bağlayan gece İstanbul’dan hareket edeceklerini belirten Loğoğlu, programı anlattı: Küçük özel bir uçakla gideceğiz, bazı gazetelerin Ankara temsilcileri de olacak. Nairobi’ye iniyoruz 6-6.5 saatlik uçuştan sonra. Orada bir pervaneli uçağı yerel uçuş için transfer yapıyoruz, 1-1.5 saatlik bir mesafe, indiğimizde yerden kara araçlarıyla 15-20 kilometrelik mesafede bulunan mülteci kampına gidiyoruz. Orada şartlar ne kadar izin verirse özellikle aynı gün döneceğimiz için 3 saat 4 saat ne kadar kalabilirsek kalacağız.

PARA DEĞİL, YİYECEK-İLAÇ VAR
Para değil yardım paketleri götürüleceğini vurgulayan Loğoğlu, ‘Yiyecek, ilaç, oranın ihtiyaçlarına göre hazırlanmış yardım paketleri. Bizim için Kızılay tarafından hazırlanan yardım paketleri’ dedi.

AŞI YAN ETKİ YAPTI
Yola çıkmadan önce aşı vurulduklarını hatırlatan Loğoğlu, ‘Bunlar olunması gereken zorunlu aşılar. Sarı hummadan tutun, felç, tifo, tifüs, dizanteri, difteri gibi aşılar” dedi. Söz konusu aşıların yan etkileri nedeniyle öksürdüğünü ifade eden Loğoğlu, ‘Herkeste aynı etkiyi yapmıyor tabii’ diye konuştu.
***

SGK 400 kişiyi işe alacak
Sosyal Güvenlik Kurumu, denetmen olarak yetiştirilmek üzere taşra teşkilatına 400 eleman alacak.
Memur kadrosuyla alınacak personelde 2010 veya 2011 KPSSP113 puan türünden 80 ve üzeri puan alma şartı aranacak. SGK alacağı 400 kişiye ayrıca sınav düzenleyecek. Başvurular 5 Eylül 2011 tarihinden 20 Eylül 2011 tarihi saat 17.30’a kadar SGK İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’na elden veya posta yolu ile yapılacak. Postadaki gecikmeler ve süresi içerisinde ulaşmayan müracaatlar dikkate alınmayacak. Müracaat için istenen belgeler, www.sgk.gov.tr. adresinden temin edilecek ve adayın kendi el yazısı ile doğru, okunaklı ve eksiksiz olarak doldurulacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alım için yapacağı sınavda adayların dört bölüm belirtilen sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi, bir konuyu kavrayıp özetleme ifade yeteneği ile muhakeme gücü, liyakati temsil kabiliyeti davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, özgüveni ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, genel yeteneği, genel kültürü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı yönlerinden ayrı ayrı değerlendirilecek. Sınavın konuları ise kamu maliyesi, iktisat, hukuk, ana başlıklarında olacak. 17-30 Ekim 2011 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak sınava girmeye hak kazanan adayların listesi ve sınav tarihleri 30 Eylül 2011 tarihinde www.sgk.gov.tr internet adresinde ilan edilecek. Sınav, Komisyon tarafından değerlendirilecek, başarılı sayılmak için komisyon başkanı ile üyelerinin yüz tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 olması beklenecek. Sonucu belirlenen başarı listesi internet adresinde ilan edilecek.
***
Posta Beygiri ifadesi kızdırdı
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, kendisi için ‘Amerika’nın posta beygiri’ ifadesini kullanan MHP lideri Bahçeli’nin Başdanışmanı Vahapoğlu’na sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisi için “Amerika’nın posta beygiri” ifadesini kullanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başdanışmanı Mustafa Hidayet Vahapoğlu’na sert tepki gösterdi. Kosova’nın başkenti Priştine’de konuya ilişkin soruyu cevaplandıran Bakan, “Mübarek Ramazan günü böyle bir ifadeyi kullanana tek şey söylenir: Edep ya hu!” dedi. Davutoğlu söz konusu ifadeyi kullanan şahsı tanımadığını belirtirken, “Onu, edep ve vicdan sahibi MHP’li kardeşlerime havale ediyorum.” ifadelerini kullandı. Davutoğlu, her zaman devlet geleneğine atıf yapan Bahçeli’nin bu durum karşısında alacağı tutumun kendisi için önemli bir kriter teşkil edeceğinin de altını çizdi.
***
Bayram öncesi bilanço ağır
Ramazan Bayramı tatilinin ilk iki gününde trafik kazalarının bilançosu yine ağır oldu. Yurt genelinde meydana gelen kazalarda toplam 39 kişi öldü, 187 kişi yaralandı. Bayram öncesi yetkililerin yaptığı tüm uyarılara ve aldığı tedbirlere rağmen, 9 günlük Ramazan Bayramı’nda trafik kazaları hız kesmedi. 9 günlük uzun tatilin ilk günü cumartesi günü ve bugün saat 17.00’ye kadar, İstanbul kent merkezi dışında yurt genelinde meydana gelen kazalarda 39 kişi öldü, 187 kişi yaralandı.
***

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*