SON DAKİKA ŞEHİR: Beşiktaşlı için bayram telefonları… Şehit ailelerine iftar yemeği… Beşiktaş’ta dubaya çarpan lüks yat battı… Başbakan Dolmabahçe’de… Beşiktaş’ın sokakları güzelleşiyor… Zor günler… Yumurtacı Ahmet ne istiyor…Huzurlu bir bayram için
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre bayramın birlik, beraberlik ve huzur ortamı içinde geçirilmesi için emniyet müdürlüğünün bazı önlemler aldığı belirtildi. Beşiktaş’ta vatandaşlar Trafik ekipleri Nöbetçi Amirliği Telefonu olan (0212) 214 41 75’i bayram süresince arayabilecekler.
Dilek ve şikayetlerin ilgili mercilere iletilmesi ve olaylara anında müdahale edilebilmesi için müracaat edebilecek telefon ve faks numaralarının belirlendiği telefonlar şu şekilde belirlendi.

155 Polis İmdat TEL: (0212) 636 22 40 FAKS: (0212) 636 29 70

Emniyet Nöbetçi Müdürlüğü TEL: (0212) 636 11 05 FAKS: (0212) 636 26 96

Asayiş Şube Müdürlüğü TEL: (0212) 214 40 10 FAKS: (0212) 214 47 00

Atatürk Havalimanı Koruma Şube Müdürlüğü TEL: (0212) 465 30 00 dan dahili 3134 FAKS: (0212) 465 58 80

Sabiha Gökçen H. Lim. Haber Mrkz. TEL: (0216) 585 58 12 FAKS: (0216) 585 57 34

ŞEHİR İÇİ TRAFİK İLE İLGİLİ KONULARDA:

Trafik Denetleme Şb. Müdürlüğü Avrupa Yakası Trf. Ekipleri Nöb. Amirliği TEL: (0212) 665 10 20 FAKS: (0212) 665 10 20

Beşiktaş-Beyoğlu-Kağıthane-Sarıyer-

Şişli bölgesi trafik ekipleri nöbetçi amirliği TEL: (0212) 214 41 75 FAKS: (0212) 214 41 73

Anadolu yakası trafik ekipleri nöbetçi amirliği TEL: (0216) 567 48 13 FAKS: (0216) 567 49 01

Çevre yolları trafik ekipleri nöbetçi amirliği TEL: (0216) 343 07 87 FAKS: (0216) 343 07 87

Sivil ekipler kısım amirliği TEL: (0212) 214 41 82 FAKS: (0212) 214 41 92

TRAFİK İLE İLGİLİ KONULARDA Bölge trafik denetleme şube müdürlüğü nöbetçi amirliği

Anadolu Yakası İstasyonu-Kartal TEL: (0216) 377 22 04 FAKS: (0216) 377 00 73

Şehit Şakir Koç İstasyon Amirliği

Avrupa Yakası İstasyonu TEL: (0212) 472 04 90 FAKS: (0212) 472 04 91

Silivri İstasyon Amirliği TEL: (0212) 727 25 82 FAKS: (0212) 727 00 70
***

Eski Genelkurmay Başkanı Koşaner Hakkında Suç Duyurusu
Işık Koşaner’e ait olduğu öne sürülen internetteki ses kayıtları hakkında incelemenin yapılarak, ilgililer hakkında cezai işlem başlatılması talebiyle savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner’e ait olduğu öne sürülen internetteki ses kayıtları hakkında incelemenin yapılarak, ilgililer hakkında cezai işlem başlatılması talebiyle savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesine gelen “Genç Siviller” üyesi bir grup, Koşaner’e ait olduğu öne sürülen ses kayıtları hakkında inceleme yapılması ve ilgililer hakkında gerekli cezai işlemlerin başlatılması talepli 5 sayfalık suç duyurusu dilekçesini, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Uysal’a sundu. Ses kaydı hakkında inceleme başlatılması, söz konusu konuşmanın nerede, ne zaman yapıldığı ve o dönem Koşaner’in TSK içindeki görevinin ne olduğunun sorulması istenilen dilekçede, açıklamalarda genişçe yer alan bilgilerle ilgili 17 soru soruldu. Kayıtlarda Koşaner’e ait olduğu iddia edilen “Huduttakinin bile işareti yoktur. Adam gidiyor basıyor, haberimiz yoktu” ve “İHA (insansız hava aracı) skandalında, teşkilat yapımızın yanlış olduğu anlaşıldı. Emir komuta birliğini sağlayamıyoruz” gibi ifadelere yer verilen dilekçede, açıklamalar ışığında, “Operasyonların sevk ve idaresi hangi birimler tarafından, nasıl yapılıyor? Bu konuda yetki kargaşası sona erdirildi mi? Sahada bulunduğu söylenen tugay komutanı kimdir? Operasyon sırasında hava araçlarının çektiği görüntüleri istemiş midir? İstediyse neden kendisine ulaştırılmadı? veya istemediyse bunun herhangi bir açıklaması var mıdır?” sorularına cevap verilmesi gerektiği dile getirildi. Kayıtlarda geçen “Eğitim zafiyeti nedeniyle terörist diye masum erimizi kendimiz vurduk” cümlesiyle Koşaner’in yaşanmış bir örneği aktardığı ve bazı çarpıcı tespitlerde bulunduğu belirtilen dilekçede, “Terörist zannedilerek vurulan er kimdir? Ölüm sebebi ailesine nasıl açıklanmıştır? Bu akıl almaz ölüme sebep olan eğitim zafiyeti ve emir komuta eksikliğinin sorumluları kimlerdir? Bu konuyla ilgili açılmış ve yürütülen bir soruşturma var mıdır? Yoksa neden soruşturmaya gerek duyulmamıştır?” soruları da yer aldı.
***
Şehit ailelerine iftar yemeği
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, şehit ailelerine iftar yemeği verdi. Beşiktaş’taki Four Seasons Otel’de düzenlenen şehit aileleri iftar yemeğine 210 şehit ailesi katıldı. Yaklaşık 650 şehit yakının katıldığı iftar öncesi İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve eşi Nurten Çapkın, şehit aileleriyle tek tek görüştü. Çapkın çiftinin şehit aileleriyle yakından ilgilendiği görüldü. Çapkın’dan sonra gelen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile eşi Gül Mutlu’da şehit ailelerinin masalarını tek tek dolaştı. Çapkın ve Mutlu çiftleri çocuklarla da yakından ilgilendi. İftarın ardından Beşiktaş müftüsü yemek duası okudu. Duanın ardından konuşma yapan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Ramazan ayında şehit aileleri ile iftar yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
***

Beşiktaş’ta Dubaya Çarpan Lüks Yat Battı
Akşam saatlerinde 13 metrelik Platin isimli lüks yat Çırağan Sarayı açıklarında dubaya çarparak su almaya başladı. Akşam saatlerinde Kaptan Ufuk T’nin kullandığı 13 metrelik Platin isimli lüks yat Çırağan Sarayı açıklarında dubaya çarparak su almaya başladı. Kaptan Ufuk T. su alan yatı Beşiktaş’taki Kadıköy İskelesi’ne getirdi. İskeledeki vatandaşların yardımıyla yatı bağlayan kaptan, deniz polisine haber verdi. Bu sırada su almaya devam eden yat bağlı olmasına rağmen sulara gömüldü. Yatı kurtarmak için bir vinç ve balık adamlar çağırıldı. Yatın altına ve yanlarına hava balonları yapılarak su yüzüne çıkarıldı. Yat daha sonra kıyıya çekildi. Yatın Platin bilardolarının sahibi, Platin Doğan’a ait olduğu öğrenildi.
***

Başbakan Dolmabahçe’de
A Milli Erkek Basketbol Takımı’ndan Litvanya’da düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda hazırlık dönemindekinden daha yüksek bir performans beklediklerini vurgulayan Suat Kılıç, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde sporculara moral olması açısından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmalarını sağlayacaklarını dile getirdi.
***

Beşiktaş’ın sokakları güzelleşiyor
Beşiktaş Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin, kent genelindeki cadde ve sokaklarda yürüttüğü asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Etiler bölgesi, Bebek bölgesi ve okullarımızın bahçelerinde asfaltlama çalışmaları devam etmektedir. Asfaltlama çalışmaları biten cadde ve sokaklar Kent genelinde yürütülen çalışmalar kapsamında; Ambarlıdere , Işık, Mustafa İzzet Efendi , Büyükkuyu, Birlik, Sekbanlar, Oya Çolpan, Akçam (Büyükdere girişi) Güneş (Akçam girişi) , Sedir, Ülgen (Gazeteci Ümit Deniz girişi) , Cengiz sokakları ve Eski Yıldız, İzzettin Aksalur, Uğur Mumcu Caddelerinde asfaltlama çalışmaları tamamlanmıştır.
***
Deprem tırı Beşiktaş’taydı
Dask 17 Ağustos 1999′da meydana gelen Kocaeli depreminin 12. yıldönümünde Beşiktaş Meydanında Fay Hatları tırında 21 AĞustos tarihine kadar deprem ve zorunlu deprem sigortası eğitimi verildi.
Etkinlik, DASK Yönetimi Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı’nın da katılımıyla Beşiktaş Meydanı’nda başladı.
***
Levent Kavşağına yeni düzenleme
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Büyükdere Caddesi Levent Gültepe kavşağı yeniden düzenlenerek trafik sıkışıklığını çözmeyi planlıyor. Düzenleme ile Kağıthane-Beşiktaş’ı birbirine bağlayan Talatpaşa Caddesi Gültepe alt geçidi; Gültepe nin Levent-Maslak – Sarıyer-TEM-FSM , Levent’in Gültepe-Zincirlikuyu-D100 ulaşımının kesintisiz ve sıkıntısız aşılması planlanıyor. Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı proje ile Büyükdere caddesi Kanyon AVM önünde bulunan sinyalize kavşak D100 tarafına taşındı. Gültepe tarafından gelen araç trafiği Maslak-TEM-FSM ye ulaşımları Gültepe alt geçidine alternatif olarak Ecza Sokaktan çıkarak revize edilen sinyalize kavşak ile sağlanacak. Zincirlikuyu ve Levent tarafından gelenler; Büyükdere Caddesi Levent-FSM ayrımından hemen sonra U dönüşü yapak Gültepe- Zincirlikuyu-D100 ulaşımları kesintisiz olarak sağlanacak. Yeni düzenleme kavşak inşaatları Ramazan bayramına kadar bitirilmesi planlanıyor.
***
Beşiktaşlılar inşaat nedeniyle zorlu günler yaşıyor
Zorlu Center şimdi de yol kapattı. İnşaatın başlangıcından itibaren yolları işgal ederek Zincirlikuyu trafiğini alt üst eden Zorlu Center, Levazım Mahallesi’ndeki Adakent sitesine giden Kardelen Sokak’ı iş makineleriyle işgal etti ve sokağı tamamen ulaşıma kapattı. Yıllardır kullandıkları yolun inşaat nedeniyle kapatıldığı gören Beşiktaş ve Zincirlikuyu sakinleri duruma tepki gösterdi.
***
Yumurtacı Ahmet ne istiyor
Türkali Mahallesi Muhtarı Yumurtacı Ahmet Bayraktar, “Yapılması gereken bir okulumuz var. Başkanımıza bu okulu yap ayağının altını öperim dedim” diyor. Yazı dizimizin yeni durağında nüfus artışı hızının yüksek olduğu mahallelerden bir tanesi olan Türkali Mahallesi’nin konuğu oluyoruz. Beşiktaş’ın oturmak için tercih edilen yerleşim yerleri arasında bulunan mahalle, 1990’lı yıllardan sonra yoğun göç almış ve nüfusu 15.000′e yaklaşan mahalleler arasında yerini almış. Mahallede bizi ilk olarak mahallenin sevilen ismi ve muhtarı Yumurtacı Ahmet Bayraktar karşılıyor. İsmi ile dikkat çeken muhtarın kimliğinde yazan Yumurtacı ismini ve mahallesini başlıyor anlatmaya

İSMİYLE ANILIYOR
Mahallesine 1988 yılında muhtar adayı olan ve seçimlerden yenik çıktığını anlatan Türkali Mahallesi Muhtarı Yumurtacı Ahmet Bayraktar, “Ben çocukluğumda yumurta satardım. Önceden dedem satıyordu, dedemden sonra işi ben aldım. 1988′de mahalleme muhtar adayı oldum. Az farkla kaybettim. 1994 yılında bir daha girdim seçimlere ve kazandım. Eski muhtarlığımız park içerisinde hizmet veriyordu. Birgün okuldan çocuklar geldi muhtarın görevlerini sordular bana. Öğretmenler de çocuklara ‘Muhtarınızın adını biliyor musunuz?’ diye sordular. Hep bir ağızdan çocuklar benim için ‘Yumurtacı Ahmet! Öğretmenim’ diye bağırdılar. Benim orada oturup ağlamam geldi. Vatandaşlar bana oy kullanıyor, ben de dedimki, ‘Allah nasip ederse ben ismimi mahkemeye kararıyla Yumurtacı Ahmet yaptıracağım.’
Mahkemeye hakimin karşısına iki şahitle çıktık. Hakim; ‘Yumurtacı, kaymakçı, olur mu ya böyle isim’ dedi. Ama ardından da ‘Yapın gitsin’ dedi. Şimdi benim kimliğimde 94′den bu yana Yumurtacı Ahmet Bayraktar
yazar ve herkes beni ismimle tanır” dedi.

IHLAMUR’A DÜZENLEME ŞART
Tüm belediye başkanlarının mahallesine hizmet ettiğini ve mahallesinde bulunan Ihlamurdere Caddesi’nin de örnek bir cadde haline getirilmesi gerektiğinin altını çizen Yumurtacı Ahmet Bayraktar, “1994 yılından bu yana muhtarım. 1994′den bu yana 3 belediye başkanı değişti ve hepsi de çalıştı. Bugün ise bazı sokaklarımızda elektrik direklerinin eksik olmasından dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor. Belediye Başkanımız bizi İtalya’-
ya gezmeye götürdü. Orada çok güzel örnekler gördük. Ayrıca Ihlamurdere Caddesi’nde yapılacak bir düzenleme ile trafikte rahatlamasını diliyorum” diye konuştu.

SIK SIK BULUŞMAK İSTİYORUZ
Türkali Mahallesi Muhtarı Bayraktar, belediyeye “Mahallemin eksikliklerini aktarıyorum ve sorun hemen çözülüyor. Bana “Bir eksiğin var mı” diye sorarlar, ben yaptırırım. Gecenin 1′i de olsa gelir yaparlar. Mahallemizde sağlık hizmeti veriliyor. Vatandaş gelip ilaç yazdırıyor belediyenin doktorundan. Vatandaşlar bu ve bunun gibi
hizmetlerden çok memnun. Keşke Başkanımız bizi daha sıklıkla toplasa biz de ona sorunlarımızı aktarsak” dedi.

MİNNETTAR KALIRIM
Mahallesine örnek bir cadde yapılmasının altını çizen ve eğitime verdiği öneme de değinen Bayraktar sözlerini şu cümlelerle sürdürüyor: “Devlet muhtarlık işlerimizi elimizden aldı. Günde 25-30 TL para elimize geçiyor.
Bazı belediyeler sekreterini alıyor, parasını veriyor. Biz elektrik su doğalgaz vermiyoruz. 350 TL civarı maaş alıyoruz. Mahallemde Büyük Esma Sultan İlköğretim Okulu var. Bu okulumuza sponsor bul ‘ayağının altı-
nı öpmezsem namerdim’ dedim Belediye Başkanımıza. Ben okuyan insanlar için yapıyorum bunu. Ayağının altını öpeceğim. Söz verdi, bekliyorum. Öte yandan 14 bin nüfus var mahallemde. Ben bazı sokaklarda kameralı sistemin arttırılmasını istiyorum. Okullar ile ilgili bu sene kargaşa yok. Dışarıdan gelenler okula yazdırmak istiyor ama hapis cezası var. Nüfusa yazdırın diyoruz. Mahalleme emeği geçen başta Başkanımız İsmail
Ünal olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”

FACEBOOK’TA GRUP KURULMUŞ
İsmi ile ilgi çeken Yumurtacı Ahmet Bayraktar adına Facebook’ta adına bir grup oluşturulmuş. Grup üyeleri Bayraktar için şu sözleri yazmışlar:
■ Ahmet ağabey Beşiktaş’ın başkanı olsun en iyisi hepimiz rahatlarız vallahi de billahi de…
■ Yumurtacı Ahmet, Çankaya’ya çıksın ikametgahlar bedava olsun…
■ 40 yıl düşünsem böyle bir grup aklıma gelmezdi…
Mahalleli ne diyor?

VATANDAŞTA DUYARLI OLMALI
“Mahallemizde temizlik hizmetleri iyi ama kimi vatandaşlarımız çevresine sahip çıkmıyor. Vatandaşların çevre
konusunda daha duyarlı olması gerektiğini düşünmekteyim.”
Nimet Yöney

PARKIMIZDA DA BULUŞULMALI:
“Mahallemize yeni asfaltlama yapıldı, bu bizi memnun etti ama caddenin komple bir bakıma ihtiyacı var.
Burası örnek bir yere dönüştürülmeli ve Park Buluşmaları bizim parkımızda da yapılmalı.”
Mustafa Kantar

SAHİP ÇIKILMALI
“Kış aylarına yaklaştığımız düşünülürse yağmurda kaldırımlardan su sıçrıyor. Bunun için bir çalışma yapılmalı. İmkanlar dahilinde trafik sorunu ele alınmalı. Sokaklara konulan dubalara da sahip çıkılmıyor maalesef.”
Mehmet Koç

OTOPARK ŞART
“Keşke mahallemizde belediyemizin ücretsiz bir otoparkı bulunsa da trafik sıkıntısı azalsa. Bunun
yanında mahallemizde güvenlik kameraları arttırılmalı. Bu cadde yeniden yapılıp cezbedici hale
getirilmeli.”
Mehmet Arseven

ÇEVRE DÜZENLENMELİ
“Mahallemize baktığımızda kimi çirkin görüntülerle karşılaşıyoruz. Mesela Evlendirme Dairesi’nin dış
cephesi yenilenmeli mahallemize güzil bir cadde kazandırılmalı. Belediyemiz bu hizmetleri yapacak güçte.”
İsmini vermiyor

NÜFUSUMUZ ÇOK
“Türkali Mahallemizde yoğun bir nüfus olduğundan dolayı yerleşimle ilgili sıkıntılarda zaman içerisinde artmış durumda. Bu artış mahallemizin zaman içerisinde çarpık yapılaşmasına ve trafik soranlarının artmasına neden oldu. Umarım bu sorunlarımız zaman içinde azalır.”
Ali bey

TRAFİK SORUN
“Kimi mahalleler bizden çok daha iyi görünüme sahip. Biz Beşiktaş’ın göbeğinde olmamıza rağmen yeterli ilgiyi göremiyoruz. Bize olan ilginin artması ve en başta Ihlamurdere Caddesi’nin dana modern bir hale kavuşturulması
gerektiğini düşünüyorum. Bence bu olmalı.”
Serap hanım

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*