SON DAKİKA GÜNDEM: Önce Şile sonra Şike… O teröristler yakalandı mı?… Kasırga korkutuyor… Tek kelimeyle vahşet… Sağlık Ocağı’na saldırdılar… 500 bin kutu Nurofen’in içinden şizofreni ilacı çıktı… Kayyum atamasına Demirören teminatı…Erdoğan’dan F.Bahçe mesaisi
Başbakan Şile’de yol açtı ardından Şike mesaisi yaptı… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ile görüştü. Başbakan Erdoğan, İstanbul-Şile bölünmüş yol açılış töreninin ardından Haliç Kongre Merkezi’ne geçti. Erdoğan, burada Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ile eski Fenerbahçe ve A Milli Takım futbolcusu Rıdvan Dilmen’i kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.
***

Mısır’da Türk işi Bikini ayarı
Uluslararası Turizm Otoritesi, Müslüman Kardeşler’in yaptığı turistlerin Mısır ziyaretleri sırasındaki davranışlarına “ülkenin değerleri” çerçevesinde kısıtlama getirilmesi önerisini, “Türkiye de Müslüman bir ülke ama böyle uygulamaları yok. Bu sayede yılda 28 milyon turist çekiyor” yanıtı ile cevapladı. Müslüman Kardeşler Özgürlük ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Saad el Katatni, turizim sektörü temsilcilerine yaptığı bir konuşmada, “Plaj turizmi, toplumumuzun değer ve normlarına uymalıdır. Mısır’ı ziyaret eden turistlere bazı düzenlemeler getirilmelidir” diye konuştu. Katatni daha sonra öngördükleri düzenlemelerden birinin de bikini ve mayo giyimine kısıtlamalar getirilmesi olduğunu açıkladı.

Acenteler karşı çıktı
Mısır’daki turizm acenteleri bu öneriye karşı çıkarken, Uluslararası Turizm Otoritesi Sami Mahmud, hiçbir ülkenin bu şartlar altında Mısır’a turizmi teşvik etmeyeceğini belirterek, “Türkiye’nin muhafazakar partisi böyle yapmıyor ve Türkiye her yıl 28 milyon turist ağırlıyor. Malezya da öyle. O da yılda 25 milyon turist ağırlıyor. Plaj turizmi, Mısır’a gelen turistlerin yüzde 80’ini oluşturuyor. Arap turistlerin yüzde 95’i de alkol içiyor” dedi.
Ayrıca seyahat acentaları bu tür bir kısıtlamanın Mısır ekonomisine 12.5 milyar dolara mal olacağını söylediler. Mübarek’in devrilmesinin ardından demokrasiye geçiş sürecinin başladığı Mısır sık sık Türkiye’yi örnek aldığı uygulamaları ile gündeme geliyor. Ülkede ekim ayında düzenlenecek seçimler öncesinde yeni anayasa çalışmaları başlamış ve Türkiye’nin 1982 anayasası Arapça’ya çevrilmişti.
***

O teröristler yakalandı mı?
Vali Muammer Türker, düzenlenen operasyonlarda 22 kişinin gözaltına alındığı, bu kişilerden bazılarının Çukurca’daki saldırıda teröristlere yardım ettiğinin belirlendiğini kaydetti.
Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin, terör örgütü PKK’nın bölgede gerçekleştirdiği eylemlere yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde, Hakkari kent merkezi ile merkeze bağlı köylerdeki bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.
Operasyonda, 17 Ağustos’ta 8 asker ile 1 korucunun şehit olduğu, Hakkari-Çukurca karayolundaki patlama ile ilgili PKK’lı teröristlere yardım ettikleri öne sürülen şüphelilerin de aralarında yer aldığı 22 kişi gözaltına alındı. Zanlıların İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

VALİ TÜRKER: “TERÖRİSTLERİN YAKALANDIĞI İDDİALARI DOĞRU DEĞİL”
Hakkari Valisi Muammer Türker, 8 asker ile 1 korucunun şehit olduğu saldırıyı gerçekleştiren 22 teröristin silahlarıyla birlikte yakalandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Vali Türker, “Bu şüpheliler, Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin terör örgütü PKK’nın gerçekleştirdiği eylemlere yönelik yaptığı soruşturma kapsamında, il merkezi ve merkeze bağlı köylerdeki adreslerinde gözaltına alınan kişiler. Gözaltına alınanlar arasında, 8 asker ile 1 korucunun şehit olduğu saldırıyı gerçekleştiren teröristlere yardım ettikleri iddia edilen kişilerin de bulunduğu ifade ediliyor. Ancak saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin silahlarıyla birlikte ele geçirildiği iddiaları doğru değil” dedi.
(Milliyet)
***

Yaklaşan kasırga korkutuyor
Karayipler’i etkisi altına alan Ayrin kasırgası ABD’yi de tehdit ediyor. Dominik Cumhuriyeti’nde şimdiden 3 can alan kasırga, Amerika’nın doğu kıyılarına doğru yaklaşıyor. ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalıları Irene kasırgasını ciddiye almaları konusunda uyardI. ABD’deki 7 eyalette Irene kasırgası nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Irene kasırgasına yakalanabilecek bölgelerinde olağanüstü hal ilan eden eyaletler şöyle: “Kuzey Carolina, Virginia, Maryland, Delaware, New Jersey, New York ve Connecticut.” Bu kapsamda, birçok eyalette zorunlu tahliye kararları alındı, insanlar için barınaklar oluşturulmaya başlandı. Hafta sonu yapılacak tüm organizasyonlar da iptal edildi. Kuzey Carolina’da, Atlantik Okyanusu’na yakın bazı yerlerde bazı Amerikalıların gönüllü olarak tahliye olmaya başladığı belirtiliyor. Pamlico bölgesinde balıkçıların ve diğer insanların bot, gemi ve diğer malzelerini okyanustan çekmeye başladığı kaydediliyor. Hyde, Carteret ve Nearby Dare bölgelerinde ise zorunlu tahliyeler şimdiden başladı. Virginia’da kasırgadan en fazla etkilenebilecek yerin Hampton Road bölgesi olduğu ifade ediliyor. Eyalette, okyanus civarındaki Northfolk’ta da zorunlu tahliyeler yapılıyor. Maryland’da ise dar gelirli vatandaşların yaşadığı bölgelerden tahliyesi istendi. Amerikalıların popüler tatil mekanlarından Ocean şehrinde zorunlu tahliye durumu ilan edildi. Delaware eyaletinde kıyı kesimlerde zorunlu tahliye kararı alındı. Pennsylvania eyaletinde ise kasırga nedeniyle olacak yağışlar nedeniyle Schuylkill ve delaware nehirlerinin taşması bekleniyor. Başkent Washington’da ise Pazar günü yapılacak Martin Luther King Ulusal Anıtı’nın açılışı ertelendi.

ÖNLEMLER
New York Valisi Andrew Cuomo, ülkeye yaklaşan İrene kasırgasına önlem çerçevesinde, New York kentinde yarın öğle saatlerinden itibaren toplu taşıma araçlarının çalışmayacağını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, öğle saatleri civarında metro ve otobüslerin son seferlerini yapacağı belirtildi. Valilik, kasırganın saatteki rüzgar hızının 96 kilometreye çıkması halinde kentteki önemli köprüler ve alçaktaki Hudson Vadisi’nin kapatılacağını da kaydetti. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de, Irene kasırgası vurmadan önce, kentin alçak bölgelerde yaşayanların zorunlu tahliye edilmesi talimatını verdi. Bloomberg, düzenlediği basın toplantısında, 250 binden fazla kişiyi kapsayacağı tahmin edilen tahliyelerin barınaklar açılır açılmaz başlayacağını belirtti. Daha önce zorunlu tahliye yapmadıklarını söyleyen Bloomberg, “Fırtınanın çok ciddileşmesi ihtimali olmasaydı bunu şimdi de yapmazdık” dedi.

OBAMA UYARDI
Obama, tatil için bulunduğu Martha’s Vineyard’da ABD’nin doğu kıyılarında etkili olması beklenen ve özellikle New York’u vurmasından endişe duyulan Irene kasırgasıyla ilgili açıklama yaptı. Amerikalıları uyarıları dikkate alarak, kasırgaya şimdiden hazırlanmaları gerektiğini belirten Obama, kasırganın alanı içine giren yerlerdeki Amerikalıların, tahliye edilmelerinin istenmesi durumunda emirlere uyması çağrısında bulundu. Obama, ABD’lilerden “çok tehlikeli ve pahalıya mal olacak” bu kasırgayı ciddiye almalarını ve “en kötüye” hazır olmalarını istedi. Bütün bulguların bu kasırganın “tarihi bir kasırga” olacağına işaret ettiğini de ifade eden Obama kasırga nedeniyle tatilinden erken dönüyor. Obama’nın, Martha’s Vineyard’daki tatilinden yarın dönmesi bekleniyordu. Ancak Beyaz Saray Sözcü vekili Josh Earnest, Obama’nın bu akşam başkent Washington’da olacağını duyurdu. Başkan Obama’nın bu akşam Beyaz Saray’da olmayı ihtiyat açısından daha uygun gördüğünü kaydeden Earnest, kararın Obama’nın güvenliği açısından daha önce alınmadığını belirtti. Ancak, Obama’nın eşi Michelle Obama ve kızları, daha önce planlandığı gibi tatilden yarın dönecek.
***

Tek kelimeyle vahşet
İstanbul’da bir kişi dini nikahlı eski eşini, namusunu korumak için kaçırıp dövdükden sonra diri diri toprağa gömdü. İstanbul’da, kendisinden bir çocuğu olan dini nikahlı eski eşini başka erkeklerle ilişkisi olduğu şüphesiyle yeni sevgilisiyle ormana kaçıran ve kazma – kürekle öldüresiye dövüp ormanda diri diri gömdükten sonra pişmanlık duyup hastaneye götüren A.Ç.(28) ve sevgilisi Y.C.(25) gözaltına alındı. Ayazağa Hayat Hastanesi’ne götürdükleri mağdur N.G.’yi (27) yolda bulduklarını ve kendisine bazı kişilerin tecavüz ettiğini söyleyen çift, durumu ağır olduğu için N.G.’yi Okmeydanı SSK Hastanesi’ne götürdü. Tecavüz olayını haber alan polis hastaneye geldi. Polis N.G.’ye “Sana ne oldu?” diye sorunca olay açığa çıktı. Ağır yaralı kadının “Kocam, Yasemin” demesi üzerine hastane kapısında bekleyen çiftin bilgisine başvuran polis “Yol kenarında bulduk galiba tecavüze uğramış” diyen A.Ç. ve Y.C.’den şüphelenerek gözaltına aldı. İstanbul Emniyeti Asayiş Şubesi Gasp Büro Amirliğine getirilen zanlılardan A.Ç. olayı kabul etmedi. Y.C. ise ifadesinde olayı detaylı olarak anlattı. Y.C.’nin ifadesinde, “A.Ç, eski eşi N.G.’nin başka biriyle ilişkisinden şüpheleniyordu. Kendisiyle konuşmak ve gözünü korkutmak istediğini söyledi. ‘Ben çağırırsam gelmez, sen çağır’ diye benden yardım istedi. Benimle gelmeyi kabul etti. Taksiye bindik ve Ayazağa’daki ormanın kenarında indik. A.Ç bizi yol kenarında karşıladı. Onu zorla sürükleyerek ormanlık alanın içine götürdü. Kazma ve kürekle vurarak dövdü. N.G kendinden geçince onu daha önceden hazırladığı çukurun içine gömdü. Üzerini toprakla örterken “Hani sadece uyaracaktın, kadın ölecek” deyince yaptıklarından pişman oldu. Birlikte N.G’yi çukurdan çıkarıp hastaneye götürdük. Bizden şüphelenmeleri için yolda bulduk herhalde tecavüze uğramış dedik” diye konuştu. İfade işleminin ardından olay yerine gelen polis, N.G.’yi gömmek için açılan çukur ve üzerinde kan bulunan kazma ve küreği buldu. Okmeydanı SSK Hastanesin’de tedavisi süren N.G.’nin iyileştikten sonra devlet tarafından korumaya alınarak kadın sığınma evine yerleştirileceği öğrenildi. Daha önce uyuşturucu satmaktan poliste kaydı bulunan A.Ç. ve Y.C. Asayiş Şubesinde işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edildi.
***

Sağlık Ocağı’na saldırdılar
Sancaktepe Hekimpaşa Aile Sağlık Merkezi’e yüzleri maskeli yaklaşık 15 kişilik grup, molotofkokteyli ve taşlı saldırıda bulundu. O sırada içeride bulunan vatandaşlar büyük panik yaşadı. Sancaktepe Merkez Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan Hekimpaşa Aile Sağlık Merkezi’e yüzleri maskeli yaklaşık 15 kişilik grup, molotofkokteyli ve taşlı saldırıda bulundu. Göstericilerin attıkları molotofkokteyllerinin ardından sağlık merkezinin dış kapısında ufak çaplı bir yangın meydana geldi. Bu sırada sağlık merkezinin içerisinde bulunan yaklaşık 10 kişi mahsur kaldı. Korku içinde olayların yatışmasını bekleyen vatandaşlar içerde büyük panik yaşadı. Olay yerine Çevvik Kuvvet Ekipleri ve Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) sevk edildi.
***

500 bin kutu Nurofen’in içinden şizofreni ilacı çıktı
İngiltere inanılmaz bir ilaç skandalıyla çalkalanıyor… Nurofen adlı soğuk algınlığı ilacının içerisine yanlışlıkla şizofreni hastalarının kullandığı antideprasif ilacın yerleştirildiği ortaya çıktı. Nurofen’in üç ayrı ilacı piyasadan çekildiği belirtildi. İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri, soğuk alğınlığı ilacındaki hapların içerisine yanlışlıkla şizofreni hastalarının kullandığı antideprasif “Seroquel XL” adlı ilacın yerleştirildiğinin ortaya çıkması üzerine soruşturma başlattı. Nurofen’in üç ayrı ilacı piyasadan çektiğini belirten yetkililer, hastaları ve eczaneleri uyararak bu ilaçlardan uzak durmalarını istedi. 500 bin kadar satıldığı ortaya çıkan Nurofen için açıklama yapan firma, bunun bir sabotaj olmadığını vurguladı. Bir büyük hatayla karşı karşıya kaldıklarını belirten firma, ilacın başka ülkelere de gönderilip gönderilmediği konusunda bir bilgi vermedi. Ateş düşürücü, ağrı kesici etkileri olan Nurofen Cold; grip, soğuk algınlığı, sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve benzeri diğer ağrılar içinde kullanılan ilaç Türkiye’de de satılıyor.
***

Deniz Feneri davasında sürpriz gelişme
Deniz Feneri soruşturmasını yürüten üç savcı “sürpriz” kararla görevden alındı. Savcılar hakkında sürmekte olan inceleme gerekçe gösterilerek soruşturma için iki yeni savcı görevlendirdi. 2.5 senedir devam eden Deniz Feneri soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkarslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı ile soruşturmadan alındı. Karara gerekçe olarak savcılar hakkında sürmekte olan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) incelemesi gösterildi. HSYK, üç savcı hakkında usulsüz soruşturma yürüttükleri iddiasıyla inceleme başlatmıştı. Hazırlık soruşturması devam ederken Ankara Adliyesi’ne gelen müfettişler gizli soruşturma evraklarını incelemişti. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir başka değişiklikle de soruşturmadan sorumlu Başsavcıvekili Nuri Yiğit görevden alınmış, yerine HSYK yedek üyesi Harun Kodalak getirilmişti.
(NTV)
***

Milliyet ve VATAN gazetelerinin imtiyaz sahibi DK Gazetecilik’te, hissedarlar arasındaki anlaşmazlık şirkete kayyum atanmasıyla yeni bir boyut kazandı. Şirket ortaklarından Karacan Ailesi’nin “kayyum atanması” talebiyle İstanbul 47. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açtığı davada alınan kararla mahkeme hakimi Mustafa Manav, DK Gazetecilik’e 6 ay süreyle 3 kişiden oluşan kayyum atadı. DK Gazetecilik’in kurucu ortakları Demirören Ailesi ve Karacan Ailesi arasındaki ihtilaf, Karacanlar’ın ortaklığa ilişkin mali yükümlülüklerini yerine getirmediği iddiasıyla başlamıştı. Milliyet ve VATAN’ın Doğan Grubu’ndan satın alınmasına ilişkin tüm mali yükümlülükleri Demirören Grubu karşılamış, Karacan tarafının yükümlülükleri de Demirören Grubu tarafından yerine getirilmişti. İki taraf arasındaki ortaklık anlaşmasına göre, Demirören Grubu, Karacanlar’a ait medya şirketlerinin yüzde 50’sini satın alacak, Karacan tarafı da bu işlemden elde edeceği kaynakla, Milliyet ve VATAN’ın satın alınmasına ilişkin mali yükümlülüğünü yerine getirecekti. Anlaşma gereği, Demirören Grubu’nun sağladığı kaynakla önce Milliyet ve VATAN’ın satın alımı gerçekleşti. Her iki ortak iki gazeteyi devraldıktan sonra, Demirören Grubu’nun Karacan’a ait medya varlıklarına ortak olma süreci başladı. Ortaklar arasındaki ihtilaf da bu süreçte baş gösterdi. Demirören Grubu’na göre, Karacan Grubu sahip olduğu medya varlıklarının gerçek değerinin hesaplanabilmesi için gereken bilgi ve belgeleri ortaya koyamadı. Şirketlerin bağımsız denetimden geçmiş bilançoları, mal varlıklarının ekspertiz değerleri, borç ve alacaklarının resmi kayıtları ibraz edilemediği için Karacan medya şirketlerinin değerinin tespiti, dolayısıyla hisse devri gerçekleşemedi. İki ortağın Milliyet ve VATAN dahil tüm medya yatırımlarında yüzde 50’şer ortak olmasını sağlayacak yol tıkanınca ihtilaf baş gösterdi. Bunun üzerine Karacan Grubu, ortağına karşı tavır alarak şirket ana sözleşmesinden doğan ortak imza hakkını, günlük mali işlemlerde dahi kullanmamaya başladı. Günlük rutin para trafiği tıkanma belirtisi gösterince Demirören Grubu yükümlülükleri üstlenerek ödemeleri gerçekleştirme yolunu seçti. Karacan Grubu ise bu tutumu dava konusu etti. Şirketin “yeterli kaynağı olduğu halde gereksiz yere borçlandırıldığını” öne sürerek, 7 kişilik yönetim kurulunda sahip olduğu 3 üyelikten istifa etti. Hemen ardından da Ticaret Mahkemesi’nde DK Gazetecilik’e “kayyum atanması talebiyle” dava açtı.

İstanbul 47. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 12 Ağustos tarihinde görülen ilk duruşmada, gerekli belgelerin temini için dava 21 Eylül’e ertelendi ve Karacan Grubu avukatlarının acil kayyum atanması talebi reddedildi.

Mahkeme Karacanlar’ın başvurusuyla dün yeni bir duruşma yaparak, dosya üzerinden davayı ele aldı. Duruşma sonunda hissedarlar genel kurul toplanıncaya kadar DK Gazetecilik’e 3 kişiden oluşan kayyum heyetinin atanmasına karar verdi. Karara göre Prof. Hüseyin Ülgen, Celal Şirin ve Fatih Batuhan Çapar tedbiren DK Gazetecilik kayyumu olarak atandı.

DEMİRÖREN HOLDİNG TEMİNAT VERDİ
Gazetelerin itibarını korumayı sürdüreceğiz DK Gazetecilik’e kayyum atanmasından sonra Demirören Holding’den kamuoyuna yapılan açıklamada şöyle denildi: Grubumuz Türk sanayi ve ticaret hayatında isim ve itibarını her türlü maddi çıkarın önünde görmüş ve bugüne kadar özenle korumaya gayret etmiştir. Aynı titizliği Türk basınının önde gelen gazeteleri Milliyet ve VATAN için de göstereceğimizi, bu gazetelerin yayın hayatına kesintisiz devam edebilmesi için her türlü desteği hiçbir ticari çıkar gözetmeden vereceğimizi başta okurlarımız olmak üzere tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*