SON DAKİKA ŞEHİR: Beşiktaş’ın sokakları güzelleşiyor… Yeni düzenleme… Piyaniste hırsız şoku… AB kapısında tutuklama arbedesi… Çırağan’da dubalara çarpan yat battı… Şehit Polis Ailelerine İftar… Yumurtacı Ahmet başkana söz verdi…Beşiktaş’ın sokakları güzelleşiyor
Beşiktaş Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin, kent genelindeki cadde ve sokaklarda yürüttüğü asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Etiler bölgesi, Bebek bölgesi ve okullarımızın bahçelerinde asfaltlama çalışmaları devam etmektedir. Asfaltlama çalışmaları biten cadde ve sokaklar Kent genelinde yürütülen çalışmalar kapsamında; Ambarlıdere , Işık, Mustafa İzzet Efendi , Büyükkuyu, Birlik, Sekbanlar, Oya Çolpan, Akçam (Büyükdere girişi) Güneş (Akçam girişi) , Sedir, Ülgen (Gazeteci Ümit Deniz girişi) , Cengiz sokakları ve Eski Yıldız, İzzettin Aksalur, Uğur Mumcu Caddelerinde asfaltlama çalışmaları tamamlanmıştır.
***

Muvazzaf askerler adliyede
”Balyoz Planı” soruşturması kapsamında bir grup muvazzaf asker, ifade vermek üzere Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesine geldi. İstanbul Merkez Komutanlığına bağlı sivil plakalı bir araçla Çırağan Caddesi üzerindeki savcı ve hakimlerin kullandığı kapıdan adliyeye giriş yapan askerler, daha sonra savcılık katına çıktı. Muvazzaf askerlerin, ”Balyoz Planı” soruşturmasını yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar’a ifade verecekleri öğrenildi.
***

Peker’in ifadesi alınacak
Tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilen Sedat Peker’in Avcı ile ilgili ifadesi alınacak. Avukatları, Peker’e daha önce Aksiyon dergisindeki Avcı ile ilgili iddialarının sorulacağını söyledi.
Aksiyon dergisinde 11 Nisan 2011′de yayınlanan söz konusu röportajda Peker, Avcı’nın bir dönem itirafçıları nasıl kullandığını ve kendisini nasıl yönlendirdiğini anlatıyor. Bütün bildiklerini Ergenekon savcılarına anlatacağını belirten Peker, röportajda, “Hanefi Avcı ve itirafçı ekibiyle ilgili mahkemede açıklamalarda bulunacağım. Zaten savcılığın bunun üzerine otomatik olarak harekete geçeceğini düşünüyorum. O zaman kendisi (Avcı) zannederim Ergenekon üyeliğinden değil yöneticiliğinden yargılanacaktır.” diyor. Peker aynı açıklamasında, “Benim yanıma gelen itirafçıların isimleri Süleyman Öğer, kardeşi rahmetli Cemal Öğer, Ali Ozansoy’un kardeşi, Hüseyin Tilki, Hidayet Bozyiğit ve başka birkaç kişiydi. Gazetelerde devamlı yayımlanan bir resim var, oradakilerin hemen hepsi Hanefi Avcı’nın selamıyla emanet olarak gelmişti. Devlete faydaları olduğu için bu arkadaşlarla ilgilendim.” ifadelerini kullanıyor. Peker’in röportajda şu iddiaları da dile getiriyor: “Orhan Taşanlar İstanbul’a gelince Asayiş Şubesi tarafından gözaltına alındım. Yanımda bu itirafçı arkadaşlar da vardı. O zamanki şube müdürü Sedat Demir, ‘İtirafçılarla İstanbul’u parselliyormuşsun!’ dediğinde, kendisine ‘Bu kişiler istihbarat şubenin, Hanefi Avcı’nın adamları’ demiştim. Beni odadan dışarı çıkarttı. Sonra Avcı’yı aramış, itirafçıları yarım saat içinde bıraktılar. Beni de herhâlde Avcı’nın ismini verdiğim için bir ton eziyet edip ertesi gün bıraktılar. Bu itirafçılar kendi başlarına iş yapmaya başlayınca yani kontrolden çıkınca Avcı da rahatsız olmaya başladı. Ancak işledikleri suçları kendisi kapatıyordu.” Avcı’nın gönderdiği itirafçılardan birinin de İbrahim Babat olduğunu ifade eden Peker, “Avcı Organize Suçlar Daire Başkanlığı’ndan alınınca 2 ay sonra Süleyman Öğer ve kardeşlerine organize şube operasyon yaptı. Bu sırada Öğer kalp krizi geçirerek vefat etti. Avcı bu kişileri operasyonlarda kullandı. Bunu bana bizzat kendileri içkili bir sofrada anlattı. Dev-Sol içinde tasfiye edilen Bedri Yağan’ın ve diğerlerinin tüm bitişik atış raporları çatışmada ölmediklerini, infaz edildiklerini gösteriyor. Öldürenler polis değil, bu itirafçılardı. Benim yanıma yolladığı itirafçıları o operasyonlarda kullanıyordu. En son temizliği yani imha işini onlar yapıyordu. Bunu bana itirafçı ekibinin sözcüsü konumunda olan Süleyman Öğer anlattı. Bu konuşmaya avukat Muhittin Beyaz ve Giresunspor’un eski başkanı Olgun Peker Aydın da şahittir.” diyor.
Peker, Avcı’nın cezaevine girmesinden sonra ortaya çıkan belgeler ve ses kayıtlarının kendisini doğruladığını, tüm bunları ve başka birçok şeyi mahkemede anlatacağını ifade ediyor.
Zaman
***
İstanbul Emniyet Müdürlüğünden Şehit Polis Ailelerine İftar
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, şehit polis ailelerine iftar verdi. Beşiktaş’taki Four Seasons Otel’de düzenlenen iftara, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eşi Gül Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve eşi Nurten Çapkın, emniyet mensupları, şehit polis aileleri ve yakınları katıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yemeğin ardından yaptığı konuşmada, aziz şehitlerin aileleriyle oruç açmalarına vesile olan emniyet teşkilatına, bu değerli misafirperverliğinden ötürü teşekkür etti.
***

Çırağan’da dubalara çarpan yat battı
Akşam saatlerinde Kaptan Ufuk T’nin kullandığı 13 metrelik Platin isimli lüks yat Çırağan Sarayı açıklarında dubaya çarparak su almaya başladı. Kaptan Ufuk T. su alan yatı Beşiktaş’taki Kadıköy İskelesi’ne getirdi. İskeledeki vatandaşların yardımıyla yatı bağlayan kaptan, deniz polisine haber verdi. Bu sırada su almaya devam eden yat bağlı olmasına rağmen sulara gömüldü. Yatı kurtarmak için bir vinç ve balık adamlar çağırıldı. Yatın altına ve yanlarına hava balonları yapılarak su yüzüne çıkarıldı. Yat daha sonra kıyıya çekildi. Yatın Platin bilardolarının sahibi, Platin Doğan’a ait olduğu öğrenildi.
***

AB kapısında tutuklama arbedesi
İşçi Partili (İP) bir grup, Ortaköy’deki AB Merkezi İstanbul Ofisi’ne girmek istedi. Polis gruba, biber gazı ve cop kullanarak müdahale etti. Aralarında kadınların da bulunduğu yaklaşık 80 kişilik grup Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ofiste olduğunu öğrendi. İP Genel Başkanı ve Birinci Ergenekon Davası’nın tutuklu sanığı Doğu Perinçek’in oğlu Mehmet Perinçek, İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, İP İstanbul İl Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel ile Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Turhan Özlü’nün dün tutuklanmasını protesto etmek için gruptakiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği’nin Ortaköy’deki AB Merkezi İstanbul Ofisi’ne önüne geldi. Gruptakiler saat 15. 00 sıralarında Egemen Bağış’ın İstanbul Genç Sanat Tasarım Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Mirze’yi kabulü sırasında ofise girmek istedi. İddiaya göre gruba önce Egemen Bağış’ın korumaları müdahale etti. Korumalar eylemci grubun içeriye girmesine kapıları kapatarak engel oldu. Bu sırada eylemcilerle korumalar arasında arbede yaşandı. İçeri girmeyi başaramayan İP’liler, ofis önünde gösterilerini sürdürdü. Bir süre sonra gelen polis ekipleri, grup üyelerine cop ve biber gazı ile müdahale etti. Gruptan ilk belirlemelere göre 8 kişi gözaltına alındı. Gruptakiler, bir arkadaşlarını kelepçelemek isteyen polise müdahale etti. Arkadaşlarının polisin elinden kurtardığı bir gösterici, tek bileğindeki kelepçe ile kaçtı. Polis daha sonra göstericiyi yakaladı, kelepçeyi de aldı. Diğer göstericiler daha sonra bir İETT otobüsüne binerek Taksim’e gitti.
***

Ünlü piyaniste hırsız şoku!
Beşiktaş Ulus’ta ikamet eden İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarları Müdürü ünlü piyanist Prof. Dr. Cana Gürmen’in evine giren hırsızlar yaklaşık 200 bin TL değerinde ziynet eşyası ve mücevherleri çalarak kaçtı. Eve bahçe katındaki pencereyi kırarak giren hırsızlar güvenlik kameralarına yakalandı. Polis iki hırsızın robot resmini çizerek araştırmasını derinleştirdi. Çalınanlar arasında Roma dönemine ait çok değerli iki akik yüzük de bulunuyor. Polis olay hakkında inceleme başlattı.
***

Levent Kavşağına yeni düzenleme
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Büyükdere Caddesi Levent Gültepe kavşağı yeniden düzenlenerek trafik sıkışıklığını çözmeyi planlıyor. Düzenleme ile Kağıthane-Beşiktaş’ı birbirine bağlayan Talatpaşa Caddesi Gültepe alt geçidi; Gültepe nin Levent-Maslak – Sarıyer-TEM-FSM , Levent’in Gültepe-Zincirlikuyu-D100 ulaşımının kesintisiz ve sıkıntısız aşılması planlanıyor. Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı proje ile Büyükdere caddesi Kanyon AVM önünde bulunan sinyalize kavşak D100 tarafına taşındı. Gültepe tarafından gelen araç trafiği Maslak-TEM-FSM ye ulaşımları Gültepe alt geçidine alternatif olarak Ecza Sokaktan çıkarak revize edilen sinyalize kavşak ile sağlanacak. Zincirlikuyu ve Levent tarafından gelenler; Büyükdere Caddesi Levent-FSM ayrımından hemen sonra U dönüşü yapak Gültepe- Zincirlikuyu-D100 ulaşımları kesintisiz olarak sağlanacak. Yeni düzenleme kavşak inşaatları Ramazan bayramına kadar bitirilmesi planlanıyor.
***
Yumurtacı Ahmet ne istiyor

Türkali Mahallesi Muhtarı Yumurtacı Ahmet Bayraktar, “Yapılması gereken bir okulumuz var. Başkanımıza bu okulu yap ayağının altını öperim dedim” diyor.

Yazı dizimizin yeni durağında nüfus artışı hızının yüksek olduğu mahallelerden bir tanesi olan Türkali Mahallesi’nin konuğu oluyoruz. Beşiktaş’ın oturmak için tercih edilen yerleşim yerleri arasında bulunan mahalle, 1990’lı yıllardan sonra yoğun göç almış ve nüfusu 15.000’e yaklaşan mahalleler arasında yerini almış. Mahallede bizi ilk olarak mahallenin sevilen ismi ve muhtarı Yumurtacı Ahmet Bayraktar karşılıyor. İsmi ile dikkat çeken muhtarın kimliğinde yazan Yumurtacı ismini ve mahallesini başlıyor anlatmaya

İSMİYLE ANILIYOR
Mahallesine 1988 yılında muhtar adayı olan ve seçimlerden yenik çıktığını anlatan Türkali Mahallesi Muhtarı Yumurtacı Ahmet Bayraktar, “Ben çocukluğumda yumurta satardım. Önceden dedem satıyordu, dedemden sonra işi ben aldım. 1988’de mahalleme muhtar adayı oldum. Az farkla kaybettim. 1994 yılında bir daha girdim seçimlere ve kazandım. Eski muhtarlığımız park içerisinde hizmet veriyordu. Birgün okuldan çocuklar geldi muhtarın görevlerini sordular bana. Öğretmenler de çocuklara ‘Muhtarınızın adını biliyor musunuz?’
diye sordular. Hep bir ağızdan çocuklar benim için ‘Yumurtacı Ahmet! Öğretmenim’ diye bağırdılar. Benim orada oturup ağlamam geldi. Vatandaşlar bana oy kullanıyor, ben de dedimki, ‘Allah nasip ederse ben ismimi mahkemeye kararıyla Yumurtacı Ahmet yaptıracağım.’
Mahkemeye hakimin karşısına iki şahitle çıktık. Hakim; ‘Yumurtacı, kaymakçı, olur mu ya böyle isim’ dedi. Ama ardından da ‘Yapın gitsin’ dedi. Şimdi benim kimliğimde 94’den bu yana Yumurtacı Ahmet Bayraktar
yazar ve herkes beni ismimle tanır” dedi.

IHLAMUR’A DÜZENLEME ŞART
Tüm belediye başkanlarının mahallesine hizmet ettiğini ve mahallesinde bulunan Ihlamurdere Caddesi’nin de örnek bir cadde haline getirilmesi gerektiğinin altını çizen Yumurtacı Ahmet Bayraktar, “1994 yılından bu yana muhtarım. 1994’den bu yana 3 belediye başkanı değişti ve hepsi de çalıştı. Bugün ise bazı sokaklarımızda elektrik direklerinin eksik olmasından dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor. Belediye Başkanımız bizi İtalya’-
ya gezmeye götürdü. Orada çok güzel örnekler gördük. Ayrıca Ihlamurdere Caddesi’nde yapılacak bir düzenleme ile trafikte rahatlamasını diliyorum” diye konuştu.

SIK SIK BULUŞMAK İSTİYORUZ
Türkali Mahallesi Muhtarı Bayraktar, belediyeye “Mahallemin eksikliklerini aktarıyorum ve sorun hemen çözülüyor. Bana “Bir eksiğin var mı” diye sorarlar, ben yaptırırım. Gecenin 1’i de olsa gelir yaparlar. Mahallemizde sağlık hizmeti veriliyor. Vatandaş gelip ilaç yazdırıyor belediyenin doktorundan. Vatandaşlar bu ve bunun gibi
hizmetlerden çok memnun. Keşke Başkanımız bizi daha sıklıkla toplasa biz de ona sorunlarımızı aktarsak” dedi.

MİNNETTAR KALIRIM
Mahallesine örnek bir cadde yapılmasının altını çizen ve eğitime verdiği öneme de değinen Bayraktar sözlerini şu cümlelerle sürdürüyor: “Devlet muhtarlık işlerimizi elimizden aldı. Günde 25-30 TL para elimize geçiyor.
Bazı belediyeler sekreterini alıyor, parasını veriyor. Biz elektrik su doğalgaz vermiyoruz. 350 TL civarı maaş alıyoruz. Mahallemde Büyük Esma Sultan İlköğretim Okulu var. Bu okulumuza sponsor bul ‘ayağının altı-
nı öpmezsem namerdim’ dedim Belediye Başkanımıza. Ben okuyan insanlar için yapıyorum bunu. Ayağının altını öpeceğim. Söz verdi, bekliyorum. Öte yandan 14 bin nüfus var mahallemde. Ben bazı sokaklarda kameralı sistemin arttırılmasını istiyorum. Okullar ile ilgili bu sene kargaşa yok. Dışarıdan gelenler okula yazdırmak istiyor ama hapis cezası var. Nüfusa yazdırın diyoruz. Mahalleme emeği geçen başta Başkanımız İsmail
Ünal olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”

FACEBOOK’TA GRUP KURULMUŞ
İsmi ile ilgi çeken Yumurtacı Ahmet Bayraktar adına Facebook’ta adına bir grup oluşturulmuş. Grup üyeleri Bayraktar için şu sözleri yazmışlar:
■ Ahmet ağabey Beşiktaş’ın başkanı olsun en iyisi hepimiz rahatlarız vallahi de billahi de…
■ Yumurtacı Ahmet, Çankaya’ya çıksın ikametgahlar bedava olsun…
■ 40 yıl düşünsem böyle bir grup aklıma gelmezdi…

Mahalleli ne diyor?
VATANDAŞTA DUYARLI OLMALI
“Mahallemizde temizlik hizmetleri iyi ama kimi vatandaşlarımız çevresine sahip çıkmıyor. Vatandaşların çevre
konusunda daha duyarlı olması gerektiğini düşünmekteyim.”
Nimet Yöney

PARKIMIZDA DA BULUŞULMALI:
“Mahallemize yeni asfaltlama yapıldı, bu bizi memnun etti ama caddenin komple bir bakıma ihtiyacı var.
Burası örnek bir yere dönüştürülmeli ve Park Buluşmaları bizim parkımızda da yapılmalı.”
Mustafa Kantar

SAHİP ÇIKILMALI
“Kış aylarına yaklaştığımız düşünülürse yağmurda kaldırımlardan su sıçrıyor. Bunun için bir çalışma yapılmalı. İmkanlar dahilinde trafik sorunu ele alınmalı. Sokaklara konulan dubalara da sahip çıkılmıyor maalesef.”
Mehmet Koç

OTOPARK ŞART
“Keşke mahallemizde belediyemizin ücretsiz bir otoparkı bulunsa da trafik sıkıntısı azalsa. Bunun
yanında mahallemizde güvenlik kameraları arttırılmalı. Bu cadde yeniden yapılıp cezbedici hale
getirilmeli.”
Mehmet Arseven

ÇEVRE DÜZENLENMELİ
“Mahallemize baktığımızda kimi çirkin görüntülerle karşılaşıyoruz. Mesela Evlendirme Dairesi’nin dış
cephesi yenilenmeli mahallemize güzil bir cadde kazandırılmalı. Belediyemiz bu hizmetleri yapacak güçte.”
İsmini vermiyor

NÜFUSUMUZ ÇOK
“Türkali Mahallemizde yoğun bir nüfus olduğundan dolayı yerleşimle ilgili sıkıntılarda zaman içerisinde artmış durumda. Bu artış mahallemizin zaman içerisinde çarpık yapılaşmasına ve trafik soranlarının artmasına neden oldu. Umarım bu sorunlarımız zaman içinde azalır.”
Ali bey

TRAFİK SORUN
“Kimi mahalleler bizden çok daha iyi görünüme sahip. Biz Beşiktaş’ın göbeğinde olmamıza rağmen yeterli ilgiyi göremiyoruz. Bize olan ilginin artması ve en başta Ihlamurdere Caddesi’nin dana modern bir hale kavuşturulması
gerektiğini düşünüyorum. Bence bu olmalı.”
Serap hanım

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*