SON DAKİKA GÜNDEM: Fenerbahçe’ye soğuk duş… Kocaman’ın ardından Özdemir’de istifa etti… Bizi küme düşürün!.. Türkiye’ye sert nota… Askeri konvoya tuzak… Belediye başkanını yakacak iddia… O Astsubayımız şehit oldu… Altın bu sefer düşüşe geçti…Fenerbahçe’de bir istifa daha
Futbol Federasyonu’nun, UEFA’nın isteği doğrultusunda Fenerbahçe Futbol Takımı’nın UEFA Şampiyonlar Ligi’nden men etmesi kararının ardından dünden bu yana yaşanan kısa süreçte Özdemir istifa etti. Özdemir, yazılı istifa açıklamasında, ”Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanvekilliği ve yönetim kurulu üyeliği görevlerimden 25 Ağustos 2011 tarihi itibariyle istifa etmiş olduğumu bilgilerinize sunarım” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Şampiyonyar Ligi’ne veda etti
UEFA, Başmüfettiş Cornu’nun raporu doğrultusunda, F.Bahçe’ye “Çekil” çağrısı yaptı, yanıt alamayınca, federasyona “Gereğini yapmazsanız, Türkiye’yi Avrupa’dan men ederiz” mesajı yolladı. Futbol Federasyonu İcra Kurulu, Milli Takıma da yansıyacak tehdit üzerine olağanüstü toplandı, sarı-lacivertli takımın Şampiyonlar Ligi’ne gönderilmemesi yolundaki kararını açıkladı. Türkiye’deki şike ve teşvik soruşturmasına “el koyan” UEFA, Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nin dışında bıraktı, yerine Trabzonspor’u aldı. UEFA Başkanı Michel Platini’nin talimatıyla pazartesi Türkiye’ye gelen ve şike soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk ile görüşen Disiplin Başmüfettişi Pierre Cornu’nun raporu doğrultusunda, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılmasının sakıncalı olduğu görüşüne varıldı. Başmüfettiş Cornu’nun Savcı Berk’den aldığı bilgiler ve Futbol Federasyonu yetkilileriyle yaptığı görüşmeden sonra “Hakkında bu kadar iddia olan bir takımın Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesine izin verilmemeli” diye rapor hazırladığı öğrenildi.

Federasyona tehdit
Cornu’nun raporu doğrultusunda derhal harekete geçen UEFA, kararını önce salı günü Futbol Federasyonu’na, ardından da Fenerbahçe’ye bildirdi. Fenerbahçe’den kendi isteği ile Şampiyonlar Ligi’nden çekilmesini isteyen UEFA, federasyona “Gereğini yapmazsanız, Türkiye’yi, Avrupa’dan men ederiz” uyarısında bulundu.
Sarı-lacivertli kulüp, UEFA’nın talebine dün akşama kadar yanıt vermeyince, Futbol Federasyonu İcra Kurulu olağanüstü toplanarak Fenerbahçe’nin, Şampiyonlar Ligi’ne gönderilmemesi yolundaki şok kararı aldı. Federasyon, Fenerbahçe’nin “tedbir” olarak Şampiyonlar Ligi’ne gitmeyeceği kararını, resmi açıklamayı yapmadan önce UEFA’ya bildirdi.
UEFA Disiplin Başmüfettişi Pierre Cornu, İstanbul’a yaptığı 24 saatlik ziyaretten sonra özellikle Fenerbahçe ile ilgili kaygılarını bizzat Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’a iletmiş ve Şampiyonlar Ligi’nin marka değerine vurgu yaparak hakkında bu kadar çok iddia bulunan bir takıma sıcak bakılmayacağı mesajını vermişti.
UEFA’nın şike konusunda son derece duyarlı olduğunun altını çizen Cornu, özel yetkili savcı Mehmet Berk’e de soruşturmada sarı-lacivertli takımı ilgilendiren kuşkulu kaç maç olduğunu sorması dikkat çekmişti.
Futbol Federasyonu’nun basına yaptığı açıklamanın ardından bu kez ikinci şok karar, dün gece 22.00’de Monaco’dan geldi. UEFA Başkanı Platini, Şampiyonlar Ligi’ne, Fenerbahçe’nin yerine Trabzonspor’un alındığını açıkladı. Platini’nin bu demecinin ardından UEFA resmi sitesi de haberi yayınladı ve Trabzonhspor’un bugünkü kuralara katılacağını, Atletico Bilbao ile bugün oynaması gereken Avrupa Ligi maçının iptal olduğunu, İspanyol ekibinin de direkt olarak Avrupa Ligi’ne katılacağını bildirdi.
Trabzonspor ile ilgili karar, Futbol Federasyonu’nda da bomba etkisi yarattı. Çünkü, UEFA bu kararını Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirmemişti. Yöneticiler, TV’den öğrendikleri yeni durum karşısında şaşkına dönerlerken, Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi’ne alınmasına itiraz etmeyi kararlaştırdılar.

ŞİMDİLİK CEZA YOK
UEFA’nın talimatı doğrultusunda bugün yapılacak kura çekimi öncesi Şampiyonlar Ligi’ne katılması yasaklanan Fenerbahçe’ye şimdilik bir ceza verilmesinin söz konusu olmadığı bildirildi. Şike soruşturmasında hukuki sürecin aylar süreceğini ilk ağızdan öğrenen Cornu’nun raporu doğrultusunda UEFA’nın, Futbol Federasyonu tarafından yapılacak ikinci incelemenin sonucunu bekleyeceği ifade edildi. UEFA ise federasyonun kararından sonra ilgili kulüp veya kulüpleri Yunanistan örneğinde olduğu gibi asgari 5 yıl Avrupa kupalarından men edecek.

LİGE DEVAM AMA
Futbol Federasyonu’nun 15 Ağustos’ta aldığı karar gereği Süper Lig daha önce açıklanan takımlarla başlayacak. UEFA’nın net tavrına rağmen tamamlanmış bir inceleme olmadığı için Fenerbahçe “şimdilik kaydıyla” lige devam edecek. Ancak savunmaların alınmasından sonra şike ve teşvik eylemine karıştığı saptanırsa Fenerbahçe ligin kaçıncı haftası oynandığına bakılmaksızın ligden ihraç edilerek bir alt kümeye düşürülecek. Böyle bir olasılıkta sarı-lacivertli kulüp, Bank Asya 1. Ligi başlamış olduğundan sezon sonuna kadar beklemek zorunda kalacak. Yeniden yarışmacı kimliğine ise 2012-13 sezonundan itibaren kavuşacak Fenerbahçe’nin Süper Lige dönmesi ise en iyi olasılıkla 2013-14 sezonunu bulacak.
Cemal ERSEN / Milliyet
***

Kocaman istifa
Şike soruşturması Fenerbahçe’ye zor günler yaşatıyor. Şampiyonlar Ligi’ne katılması yasaklanan Fenerbahçe’de başarılı teknik direktör Aykut Kocaman’da istifa etti. Fenerbahçe’nin hocası, Şampiyonlar Ligi’nden men edilmelerine büyük tepki verdi, “Ben bu şampiyonluğa laf ettirmem. Bundan böyle futbol kariyerime nokta koyuyorum” diyerek yönetime istifasını sundu.
***

“Bizi küme düşürün”
Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar dün gece Fatih Altaylı’nın Haber Türk’te yayınlanan “Teke Tek” programına katıldı ve gündeme bomba gibi düşen “Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nden men edilmesi konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı. Fenerbahçe hakkındaki kararı UEFA’nın baskısı sonucu aldıklarını belirten Aydınlar, “UEFA’dan dün öğleden sonra yazı geldi. Kulüp başkanlarıyla toplantı halindeydik. Nihat Özdemir ve Ali Koç’la görüşme yaptım. Oradaki yazıda Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılamayacağını, Fenerbahçe’nin özveride bulunması gerektiğini aksi takdirde Fenerbahçe’yi almayacaklarını, Türkiye’ye 8 yıla kadar ceza vereceği söyleniyordu. Bu bizim yaptırımımız değil, UEFA’nın isteği” dedi. Aydınlar, “Bugün (dün) saat 12.00’ye kadar süre vermişlerdi. Öğleden sonra UEFA ile temasa geçtik. Fenerbahçeli yöneticiler bu konuda cevap veremeyeceklerini söylediler. Ali Koç’la görüşme yaptık, Ali Yıldırım’la da durumu değerlendirdik. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Aksi takdirde Türkiye de ceza alacaktı. Türkiye’yi riske edemezdik. Türkiye’yi kurtarmak için Yönetim Kurulu olarak bu kararı aldık” ifadelerini kullandı.
***

Irak’tan Türkiye’ye sert nota
Irak Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yapılan açıklamada, Irak Dışişleri Bakanlığı’na davet edilen Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik’e Türkiye’nin son askeri operasyonuna karşı nota verildiğini duyurdu. Sitenin sadece Arapça ara yüzüne konulan haberde Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Cevad Alldorki’nin Özçelik’i davet ederek, kendisine Türkiye’nin sınır ihlalinde bulunduğu ve sınır bölgelerinde gerçekleştirdiği askeri operasyonu derhal durdurmasını talep edildiğini bildirdiği yazıldı. Sitede Muhammed Cevad Alldorki ile Özçelik’in bir görüşme fotoğrafı da yer alıyor.
***

Askeri konvoya tuzak
Hakkari’ye 3 kilometre uzaklıkta bulunan Otluca Köyü Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı yolunda saat 07.00’de askeri konvoyun geçişi sırasında büyük bir patlama meydana geldi. Görgü tanıklarına göre, patlama ile birlikte bölgeden bir toz bulutu yükseldi. Patlamanın ardından bölgeye 1 helikopter ve 3 ambulans sevkedildi. Patlamanın mayınlı tuzak olduğu tahmin ediliyor. Hakkari’de askeri personeli taşıyan sivil plakalı minibüsün geçişi sırasında meydana gelen patlamada, 2 asker yaralandı. Hakkari Valisi Muammer Türker, kent merkezine 4 kilometre uzaklıkta, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığına askeri personeli taşıyan sivil plakalı minibüsün geçişi sırasında, yol kenarına döşenen patlayıcının infilak ettiğini söyledi. Vali Türker, patlamanın etkisiyle minibüsün devrilmesi sonucu 2 askerin yaralandığını, hafif yaralanan 13 askerin de ayakta tedavi edildiğini bildirdi. Patlamanın ardından yol trafiğe kapatılarak, geniş güvenlik önlemleri altında ikinci bir patlayıcı ihtimaline karşın bomba uzmanı ekiplerce arama yapıldı.
(Sabah)
***

Belediye başkanını yakacak iddia
Merkez Mahallesi 121 Ada 3 Parsel üzerindeki arazi, 1999’da Başkan Akgün’ün kızı Yurdagül Akgün, Büyükçekmece Belediyesi Teknik Koordinatörü Zafer Özsayın, Özsayın’ın kızı Defne Özsayın, Akgün Ailesi’nin iş ortaklarından Adem Çukur, Gülten Gümüşoğlu ve Nover Deragopyan’a tahsis edildi. Yoksullara verilmesi gereken araziye önce jet hızıyla bir bina inşa edildi sonra da katlar paylaşıldı. Bodrumdaki dükkanlardan biri Yurdagül Akgün’e diğeri Zafer Özsayın’a kaldı. Zemin kattaki daireler Gülten Gümüşoğlu ve Nover Deragopyan’ın payına, birinci kat ise Adem Çukur ile Defne Özsayın’ın payına düştü. Dubleks gözüken katlardan biri de yine Yurdagül Akgün’ün oldu.

İŞ GARANTİLİ KAYIT
Akşam Gazetesi’nden Ercan Öztürk’ün haberine göre; Tapu kayıtlarında dükkan ve mesken olarak gözüken apartman, ani bir kararla Özel Büyükçekmece Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Büyükçekmece Özel Akşam Lisesi’ne dönüştürüldü. Akşam Lisesi’nin fiyatları bile belirlendi. Peşin fiyatına diploma için 3 bin 500 lira, taksit tercih edenler için ise 4 bin lira ücret belirlendi. Apartman görünümlü okulda gündüzleri Büyükçekmece Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, akşamları ise Akşam Lisesi öğrencileri eğitim görecek. ‘Yüzde yüz iş garantili’ kayıt yapmaya başlayan okulun 19 Eylül’e yetiştirilmesi için hummalı bir çalışma var.
***

Önce hayata döndü ardından şehit haberi geldi
Diyarbakır’ın Ergani ilçesi kırsal kesiminde pusu kuran PKK’lıların açtığı ilk ateşte, biri astsubay 4 asker yaralanmıştı. Kalbi duran Astsubay Ahmet Yumak yapılan müdahaleyle hayata döndürülmüş, Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tedavi altına altına alınmıştı.
***

Altında rüzgar terse döndü
Rekorlar kıran altın sert düşüş yaşadı ve 1800 doların altına indi. Çeyrek altın da 166 liraya geriledi.
Altının ons fiyatındaki düşüş sonrası iç piyasada da fiyatlar geriledi. Pazartesi 180 lirayı gören çeyrek altın 166 liraya gerilerken, altının gramı da 109 liradan 101 liraya indi.
***

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*